Moro
Yritän antaa mahdollisimman selvän kuvan tästä omasta ocd ongelmastani jos joku osaisi neuvoa. Pakkoneuroosi on ollut kiusana lapsuudesta asti joten tämä sairaus on tullu tutuksi, on klassiset tarkistelut ja muut riesana mutta tämä yksi vaiva on sellainen etten usko edes tähän löytyvän ratkaisua.
Esimerkkien kautta siis. Ajan autoa ja katson luonnollisesti eteenpäin niin silmäni jäävät kiinni apukuskin peiliin eli samalla kun katson eteenpäin , jotenkin samalla katson siihen peiliin kokoajan, josta seuraa se että silmäni kipeytyy tästä. Tästä on syntynyt se noidankehä, pelkään silmieni puolesta joten en missään nimessä halua jäädä katseellani kiinni mihinkään.
Esim2. Luen kirjaa ja taustalla näkyy taulu, silmäni jää kiinni siihen tauluun ja vaikka kuinka kiinnitän katseeni kirjaan niin samalla katson silti siihen tauluun ja taas silmäni kipeytyy. Jos otan taulun pois, silmäni etsivät uuden kohteen johon tarttua.
Tämä "silmä ocd ongelma" on muuttanut muotoaan vuosien saatossa, aluksi se alkoi niin että katsoin ihmisiä paikkoihin joihin en halunnut heitä katsoa, kun tästä pääsin niin se muuttui sellaiseksi että jos katson jotain ihmistä silmiin niin saatan kiinnittää katseeni johonkin taustalla olevaan esineeseen, jolloin pelkona on se että silmäni harittavat ja näytän jotenkin tyhmältä. Nyt siinä on pelkästään pelkona se että silmäni vahingoittuvat ja tässä ei tarvita enää muita ihmisiäkään.
Minulla on myös tarkistelu ongelma- Lähden kotoa=menikö ovi varmasti lukkoon??
PELKO= Jos ovi jäi auki varas menee sisään ja tyhjää asunnon. Toiminta= rytkytän ovea tietyn ajan jolloin saan rauhan. RATKAISU= Laitan oven kiinni ja kestän ahdistuksen mikä kalvaa, näin pääsen tästä.
Bakteeri kammo: Pesinkö varmasti kädet vessa reissun jälkeen, jos en muistanut niin kaikki paikat saastuu mihin kosken.Toiminta= hinkaan käsiäni niin kauan että varmasti muistan että ne on pesty kunnolla.RATKAISU= pesen kädet ja se riittää, ahdistus kestetään ja ongelma helpottuu tästä.
Kuinka voin päästä tästä katseluongelmasta vapaaksi???
Minä en tiedä.
Osaisiko joku neuvoa?
KIITOS
ocd ongelma ilman ratkaisua?
5
375
Vastaukset
- Anonyymi
Moi. Kommentti tähän tulee kolme kuukautta myöhässä, mutta OCD:han ei-tunnu-ikinä-loppuvan...
Ensin huonot uutiset: en osaa sanoa vastausta katseluongelmaasi, mutta itse painin toisenlaisen silmäongelman muunnelman kanssa.
Pähkinänkuoressa oman OCD:ni ytimessä on se, että "tekojeni tulee tapahtua positiivisia asioita ajatellen". Esimerkiksi jään jumiin, jos olen ottamassa kaupan hyllystä paitaa ja ajattelen samalla jotain synkkää. Paita takaisin hyllyyn - ja uusi yritys "myönteisiä ajatellen".
Normaali maitopurkin osto ei ole ongelma, mutta mitä suurempi asia on kyseessä, sen vaikeampaa se on. Esimerkiksi asunto- ja autokaupoilla olo on ollut yhtä helvettiä. Kaiken tämän teen ilman, että kukaan [toivottavasti] huomaa mitään ja näennäisesti elän "normaalia elämää".
Vuosien varrella tähän on päälle alkanut tulla ärhäköitä uusia muotoja, joista oman silmäongelmani koen vakavimmaksi. Sellaiseksi jota pelkään.
Saatan siis katsoa jotain asiaa ja ajatella negatiivista samalla; silloin minun pitää räpäyttää silmiäni uudelleen ajatellen jotain positiivista. Pahimmillaan jään räpyttämään yhteen paikkaan niin kauan kunnes myönteinen ajatus kirkastuu. Tätä ei kaupan maitopurkki "aktivoi", mutta esimerkiksi joku ainutkertainen nähtävyys kylläkin.
Jos en tee tuota räpytysrituaalia, silmiäni alkaa "painaa". Niitä on pahimmillaan painanut pitkään... sellainen räpytystarve, ennen kuin luovutan ja palaan tavalla tai toisella räpyttämään oireen alkupaikalle. Ironista on, että silloin tarve katoaa, kun paluupaikka on mahdottomuus. Sanotaan vaikka ulkomailla, mutta jos minulla on jokin optio päästä sinne räpyttämään, se kalvaa mieltä, sielua, päivästä toiseen. Taistelenko vastaan ja kärsin... vai haenko helpotuksen vaikka ajamalla paikan päälle katsomaan, räpyttämään ja saamaan helpotuksen myönteisellä ajatuksella.
Löysin alkuperäisen postauksesi, kun mulla on just nyt päällä sellainen "paluutarve" räpyttelemään tiettyyn paikkaan tietyn asian vuoksi, koska "ajattelin väärin". Olen tässä googlannut jostain apua. En tiedä mitä teen.
Sinänsä lohdullista, että jollain muullakin kuin minulla on ongelmia silmien kanssa.
Voimia sinne. - Anonyymi
Ocd on hyvin sisäsyntyinen juttu. Mitkään lapsuuden traumat ei korreloi oikeastaan sen korreloi. Se on näitä evoluution ihmeitä. Koita pärjätä!
- Anonyymi
Mulla on kanssa vaikka mitä pakko-oireita niin paljon etten pysty edes selittämään. Olen saanut jopa fyysisiä kipuja ja jonkin asteisia vammoja itselleni sen takia kun joudun suorittamaan niitä lähes jatkuvasti.
Yhtenä esimerkkinä vain se että joudun lukemaan tekstin alusta aina 3 sanaa kerrallaan ja lasken että väliin jää yksi sana ja taas luen 3 sanaa kerrallaan. Todella ahdistavaa eikä lukemisesta meinaa tulla enää yhtikäs mitään ja sen takia en enää lue edes kirjoja ja uutisiakin yhä harvemmin.
Sitten on kaikkia typeriä hyppely neurooseja ja varpaiden asettelua vierekkäin vaikka jonkun lattiassa olevan viivan kohdalle. Näiden takia sain joku reilu vuosi sitten polveni todella pahasti kipeäksi. Sitten on myös kaikkea turhaa ovien availua, valojen räpsimistä, astiakaapin ovien availua sun muuta järjetöntä tavaroiden pyörittelyä käsissä jonka ansiosta taas olen onnistunut saamaan joskus myös sorminivelet kipeiksi todella pitkäksi aikaa.
Ahdistaa kun ei pysty lopettamaan vaikka tietää ettei tässä ole mitään järkeä ja tällainen ongelma saa kyllä ihmisen helposti alkoholisoitumaan ja ajaa itsemurhan partaalle. On kyllä yksi helvetillisimpiä häiriöitä mitä ihminen voi riesakseen saada.
Muistan että mulla oli jo joskus ala-aste ikäisenä ensimmäiset pakkoneuroosit.
T: 30-vuotias pakkoneurootikko- Anonyymi
Niin ja pahinta on se että näihin voi mennä jopa useita tunteja päivässä niin ettei saa mitään tärkeitäkään asioita hoidettua sen takia.
T: 30-vuotias pakkoneurootikko
- Anonyymi00005
Silmäjuttua on mullakin. Pelkään mielisairauden puhkeamista, eli pelkään että jos harhoja alkaisi näkyä. Ei ole ikinä näkynyt.
Kun katson tv:tä niin vaistomaisesti silmät/mieli meinaa skannailla tai ainakin tiedostaa ympäristöä tv:n yllä, alapuolella ja sivuilla siltä varalta, että enhän vaan näe siellä mitään harhoja. Hyvät tv-sarjahetket menee vähän pilalle. Onko tämä pakolla mieleen tuleva pelko ocd:ta?
Mulla ei ole ollut ikinä aistiharhoja. Pelkään et niitä tulis ja elämä ois pilalla, joutuisi laitokseen ja maine menisi.
Asiaa ei helpota, että mulla on oikeesti 2 diagnosoitua silmäsairautta, jotka aiheuttaa roskia ja paikoittaista sameutta näkökenttään. Joudun rauhoittelemaan itseäni, että ne on nyt roskia vaan eikä harhoja.
En ole uskaltanut kertoa tästä pakkoajatuksesta kellekään lääkärille, pelkään että ymmärtää väärin tai kirjaa asian väärin OmaKantaan. Mulle on tärkeää, etten saisi aiheetta mitään mielenterveysstatusta terveydenhuollossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678