On oikein hyvin edustettuna tällä palstalla.
Narsistinen persoonallisuushäiriö
Tohtori_
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Niitä kuules on palstan ulkopuolellakin pilvin pimein. Valitettavasti.
on, todella! alkaa olla jo jonkilainen trendi tosijjaan, ja myös suomi24 treffit paltalla, osa ihmisistä ottaa ihan asiankseen toisen kiusaamisen saaden siitä jotain.. tyydytystä itselleen!
eihän siin, alkaa vaan ihmisiin usko mennä =/
Ei taida kuulua ikävä palstalle jutun aiheeksi.
Jos menisit itse mustasukkaisuussyndroomasta hoidettavaksi. Ei täällä ole edes Heliä!
Jospa menisit nauttimaan keväisestä ilmasta, niin pääset palstaharhaisuudestasi irti.
Täällähän se vonkaa työpaikan miestä ja jotain psykologiaan. Vissiin ensihoitajalla vähän latvalahonnut
Pekkakin jätti ja nyt huudetaan naapurissa asuvalle Pekalle uuden vaimonsa kanssa tätä kautta solvauksia ja käydään mamuja naimassa
Kyllä sä olet ihan harhainen.
Onko Pekka Suomen Dirty John ? https://youtu.be/Lmq_D3KP42I
Miten sen nyt ottaa
On.
kai täällä on valtaosa meitä ikuisia epäonnistujia, alisuorittajia, päähänpotkittuja reppanoita, saamattomia pysyviä heikoimpia lenkkejä, peräkammarin runkkareita, kovan onnen sotureita, katteettomissa unelmissa eläjiä, pahnanpohjimmaisia luusereita ja kaikin puolin roskasakkia
Miksi romantisoit parisuhdetta? Sun ainut ongelma on negatiivisuus ja jotain muuta mitä en viitsi sanoa tänne.
Jep. Ja niistkin suurin osa viel Valtion Virkamiehiä alaisineen. Ja "asiakkaineen".
Vai pitäiskö sanoo alasineen...? ;)
Tässä taas yksi tyypillinen narsistiksi nimittelyn käyttäminen pilkkakirveenä (ns. narsistikortti).
Joskus myös erityiskohtelua ja palveluksia itselleen vaativat henkilöt nimittevät narsistiksi henkilöitä, joita he eivät pystykään manipuloimaan, koska haluavat häviämistä ja kostaa, koska eivät saakaan tahtoaan läpi. Kieltäytyminen palvelemisesta on "empatian puutetta". Niinpä niin.
Sinähän kirjoitat kuin narskujen narsku, syytät toista osapuolta, näinhän he toimivat. Ja voihan narskullakin olla muka empatiaa, osaahan hän näytellä tunteita, mutta ei ne aitoja ole. He miellyttävät ihmistä, jotta saavat haluamansa.
Jaahas, tässä toinen narsistikortin viuhuttelija. Ymmärsitköhän mitä tarkoittaa narsistikortin käyttäminen pilkkakirveenä? Myös natsitorttuhin käytetään usein pilkkakirveenä. Menneinä vuosikymmeninä saatettiin Esson baarissa lyödä pöytään homokortti. Onneksi ajat ovat tuon viimeisen esimerkin osalta muuttuneet
Vastineesi oli aika epälooginen.
Ihmisillä on oikeus asettaa omat rajansa ja pitää niistä kiinni. Jos esimerkiksi ei jaksa eikä ehdi vahtia naapurin lapsia tai omia lapsenlapsia tai pahassa flunssassa kieltäytyy lähtemästä muuttoavuksi tai ei lainaa rahaa, voi saada kuulla olevansa narsisti. Ei kuulema osaa asettua toisen asemaan eli ei ole sitä empatiaa. Mutta hyvä ihminen, ei kaikkeen tarvitse eikä pidä suostua, vaan siksi, että joku pyytää tai somekoston pelossa. Harvemmalla on rahaa yli oman tarpeen ja joskus sitä on niin
kiireinen/kipeää/vanha/väsynyt, että saa sanoa ei. Eikä se silti tarkoita, että olet paha ihminen.
Ilmeisesti et ole samaa mieltä, vaan mielestäsi ihmisten nimittely on oikea ja asiallinen tapa argumentoida ja kohtuullinen tapa kostaa, jos pyyntöön ei suostuta.
Onneksi en tunne sinua :)
Puhuitteko minusta?
Jawohl
Kaikki muut on narsisteja paitsi minä!!
Niin on.
Etpä ole psykiatri määritelläksesi näin, joten kaikki on vain maallikon spekulaatiotasi.