Timo se vaan jaksaa vääntää soten puolesta eikö olisi jo parempi tunnustaa että sote-uudistus jää seuraavan hallituksen tehtäväksi. On pakkoa sanoa samaa minkä Bernerkin sanoi että markkinavoimat ennen ihmisiä. Keskustalle on tärkeintä rahan valta, ihmisistä ei tarvitse huolta pitää.
Kepulaiset ne vaan kehtaa
sotekaatu
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sosialidemokraatit eivät saaneet edellisessä hallituksessa mitään aikaiseksi niin keskustalaisten pitää paikata ja yrittää korjata.Siinä kehtaamista riittää.
Tärkeintä olisi siirtää maksumiehen rooli kunnilta valtiolle. Veroäyri nousee kohtuuttoman korkealle , kunnat eivät pysty rahoittamaan Sotea. Maakunnan rooli palvelujen tuottajana on kummallinen kuvio, miksi kunnilla ei olisi oikeutta tuottaa palveluja. Kainuun sote hyvä esimerkki kuinka kustannukset karkaavat käsistä. Liian monta organisaatiotasoa .
Bernerhän se lopulta kertoi karun totuuden mitä keskusta haluaa.
https://www.youtube.com/watch?v=fW5JiFpeMmo&fbclid=IwAR00xNUwCm7N0ZZ7O2q5IO82-0IB209_LN3Eb90YHR6bhkcgymozw-tJ75I
Eipäs vääristellä asioita.https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/c61b28b1-59f9-4af8-8db9-4d96c8310e29
Yritän puhua niin totta kuin osaan ja ne faksit tulivat Manniselta "pyytämättä ja yllättäen".
Anneli Jäätteenmäki
Anneli Jäätteenmäki on asia erikseen.
Berneriltä lipsahti totuus huulilta turha enää yrittää selitellä jälkikäteen sanomisiaan. Uskomatonta että kepulaiset pitää vanhuksia kauppatavarana ja verorahat vielä virtaa paratiisisaaarille.
Nyt taisi kepuleille ottaa ohraleipä kun tuo sote kaatuu omaan nilkkaan.