Kääpiövillakoira ikääntyessä n. 14-vuotiaana

Kaapokissa

Kääpiövillakoira jo 14 vuotta, nyt koira alkaa jo olla vanha. Ei aina, mutta usein, koira ei enää jaksa hyppiä tai hypätä takaisin sohvalta lattialle tekee sille kipeää. Mikähän koiralla on. Välillä syö kömpelösti, eikä esim. saa herkkupalaa kokonaan, vaan täytyy auttaa paloittelemalla ja kokonainen jää puoliksi lattialle. On pehmeää herkkua.

Koira pitää tietynlaista ääntä kun esim. hyppää sohvalta lattialle ja etutassut/jalat menevät epänormaalisti "omiin suuntiin". Ollut noin jo aiemmin muutaman päivän ja sitten menee ohi, onko koira kunnossa. On toki vanha, ei kai lopetettava?? Tuntuu kärsivän, kun nyt ei esim. yritä sohvalle, kun päässyt pois ja piti sitä ääntään. Ilmeisesti sattuu johonkin. Onko muilla kokemuksia ikääntyvästä kääpiövillakoirasta ja sen hyvinvoinnista.

Jo pitkään tuntuu kävelevänkin ulkona vähän hitaasti.

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HalooOnkoValoo

      Meinasitko sinä, että koiralle tehdään diagnoosi etänä keskustelupalstalla? Vie se raukka eläinlääkärin tarkastukseen, jotta eläinlääkäri voi tutkia, jos sillä on reumaa tai muuta lääkitystä kaipaavaa kipuilua, mätiä hampaita tai muuta vastaavaa. Ei koiran olo sillä helpota, että omistaja ihmettelee keskustelupalstalla.

    • ennustajaeukko

      Kristallipalloni sanoo, että kannattaa kääntyä eläinlääkärin puoleen. Koiral voi olla vielä muutama vuosi elinaikaa edessäpäin mikälisikäli nyt pääsee tutkittavaksi että mikä kipua ja syömisvaikeuksia aiheuttaa.

    • Kaapokissa

      Koiralla oli aika eläinlääkärille. Todettiin, että koiran lumpio mennyt sijoiltaan, oli korva- ja suutulehdus, lisäksi silmissä oli sairautta. Luultavasti kaihea ja jonkunlainen tulehdus myös. Selässä oli mahdollisesti jotain vialla myös. Koira nukkui pois samalla käynnillä piikkiin, eikä enää kärsi.

      RIP.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe