Pärjääkö huonokuntoisena armeijassa?

Mä en esimerkiksi saa tehtyä yhtäkään punnerrusta ja cooperin testissä pystyin juoksemaan alle 2000 metriä.
13751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tervetuloa tykistöön tai huoltokomppaniaan!!!:)

Äänestä

Nykyään ei oteta armeijaan jos painoindeksi on liian korkea, jos et kovin lihava ole niin sinne vaan, varmasti on yhtä huonokuntoisia.

Äänestä
  • Olen alipainoinen

    Äänestä

Kumipääkomppania kutsuu.

Äänestä

Oikein, kumipääkomppaniassa ei juosta, siellä pompitaan ja lauletaan kuorossa: " kumipallona luoksesi pompin.

Nyt kannattaa hankkia diabetes ennen inttiä, diabeetikot ei pääse inttiin.

Äänestä

Aika typerä päätös puolustusvoimilta olla ottamatta varusmiespalvelukseen diabeetikkoja, eikö kriisin aikana ole jokainen jotenkin kynnelle kykenevä tarpeellinen, on kai niitä muitakin tehtäviä kuin painaa tukka putkella puskasta puskan, sisähommiakin varmaan löytyy ja onko pakko tällaisille järjestää tyhjänpäiväistä alokasajan rumbaa, ylipäätään alokasaika on turhan pitkä, viikko tai kaksi riittäisi kun ajan käyttää tehokkaasti.

Äänestä

Kunhan vain istumalihaksesi ja hiiri sormet on kunnossa?Siellä nääs tätänykyä istutaan ja pelataan pleikkarilla sotapelejä.Väliin käydään sotkussa munkkikahveella.

Äänestä
  • No no eipä liioitella. Kyllä siellä myös katsotaan tabletilta tetsaamisvideoita.

    Äänestä

Samahan tuo on mennä sivariin. Saat työkokemusta ja opit hyödyllisiä taitoja koulutusjaksolla. Ei mene ainakaan vuosi hukkaan ryömiessäsi mudassa.

Äänestä
  • Juu päätin tässä muutama päivä sitten, että suoritan siviilipalveluksen. Vuosi menee mukavasti töitä tehdessä ja saanpahan ainakin lisää tekstiä CV:hen. Parempi se on kuin b-paperit

    Äänestä

Minä menin aikoinani KRH-komppaniaan. Olin kyllä A1-luokkaa, mutta siihen se jäikin. Olin heikko ja huonokuntoinen johtuen laihuudesta, koska kasvoin liian nopeasti ja kauan. Lisäksi poltin tupakkaa ja kaljoittelin.

Lihosin armeijan aikana noin 15 kiloa ja lihasmassa kasvoi. Ja alokasajan lopussa testeissä ylitin 3000 metrin rajan Cooperissa, koska se oli määräys.

Eli kyllä se kunto varmasti siellä armeijassa nopeasti nousee! Jos on vain muuten terve ja normaalissa joukko-osastossa ja aselajissa.

En tiedä nykyään, mutta minun aikanani huonoa kuntoa ei yksinkertaisesti hyväksytty. Niin kauan joutui juoksemaan ja voimailemaan, kunnes kunto oli riittävä.

Äänestä

Menin inttiin hyväkuntoisena ja kun tulin pois 8kk jälkeen olin rapajuoppo....rankkaa oli se kun rahat ja viina loppui aina välillä...

Äänestä
  • Niin? Jos on alkujaan pelkkä paskahousu, niin ei edes armeija pysty sellaista tyyppiä parantamaan. Sellaiset joutuivat putkaan, sotaoikeuteen ja lähetettiin pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdeee kirjoitti:

Mä en esimerkiksi saa tehtyä yhtäkään punnerrusta ja cooperin testissä pystyin juoksemaan alle 2000 metriä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu