Butyylinauha vai sika helojen asennukseen?

Jotkut liputtaa vahvasti butyylinauhan käyttämisen puolesta helojen asennuksessa tiivisteenä. Toiset taas ihmettelee, että miksi joku laittaisi jotain muuta kuin Sikaa. Ymmärrän hyvin, että butyylinauhalla asennetun helan saa tarvittaessa rikkomatta irti. Toisaalta liimaavalla Sikalla laitettu hela pysyy paikoillaan vähemmillä/kevyemmillä ruuveilla. Muita argumentteja suuntaan tai toiseen?

8

1889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isoantilla

      Sikaflex on kertakäyttöputkilo helpostikin ja tulee kokolailla kalliiksi käyttää.

    • asgshg

      Butyylinauha on edullista ja säilyy ikuisesti. Nauha kyllä kerää pidemmän päälle pölyä ja roskia reunoihin, jos se lojuu työkalulaatikossa. Butyyli pysyy ikuisesti elastisena toisin kuin Sika, joka kovettuu. Kovetettunut Sika vuotaa, kun hela liikkuu rasituksessa.

      Butyyli on kuitenkin paljon työläämpi asentaa. Helat pitää kiristää hissukseen ja liikaa käytettynä massaa pursuaa helan alta kauan. Ruuvit pitää yksi kerrallaan kieritellä butyylillä, mikä vie aikaa. Veistämöt käyttävät Sikaa, koska se on helpompaa. Minulla on yleensä kumpaakin veneessä. Kansiluukkujen saranat tiivistin Sikaflexillä, koska halusin jättää vähän enemmän massaa saranoiden ja kannen väliin. Näin sain justeerattua luukkujen käynnin paremmin.

      • Sika_vaikka

        Mites butyyli massa?


    • Isoantilla

      Mistä voi ostaa butyylinauhaa -kittiä tai -teippiä kun tuntuu olevan vaikea löytää esim KVG menetelmällä.

      • asgshg

    • Pilssirotta

      Ehdottomasti butyylia. Sillä tulee kertaheitolla ikuiseksi tiivistä vaikka työläämpää onkin.

      Joskus ostin K-raudasta rullan butyyliä. Sillä on jo monta venettä tilkitty, eikä loppua näy, joten hyvin lompakkoystävällistä tavaraa.

      • Kiitos kommenteista. Pitää käydä hakemassa butyylia ja käyttää soveltuviin paikkoihin. Jotkut helat toki kaipaa liimaa ruuvien lisäksi ottamaan kuormaa eli käyttökohteet valitsen harkiten. Uuden keulaluukun asennukseen taidan laittaa butyylia, kun kehys tulee tiheällä läpipulttauksella kanteen kiinni (erityisesti sen takia, että saatan muutaman vuoden päästä ottaa kannen maalauksen takia luukun irti).


      • seppomartti
        spkoo kirjoitti:

        Kiitos kommenteista. Pitää käydä hakemassa butyylia ja käyttää soveltuviin paikkoihin. Jotkut helat toki kaipaa liimaa ruuvien lisäksi ottamaan kuormaa eli käyttökohteet valitsen harkiten. Uuden keulaluukun asennukseen taidan laittaa butyylia, kun kehys tulee tiheällä läpipulttauksella kanteen kiinni (erityisesti sen takia, että saatan muutaman vuoden päästä ottaa kannen maalauksen takia luukun irti).

        Kannen maalauksessa ei kannata irroittaa luukkuja. Tai muitakaan heloja. Teippaus on nopeampi ja parempi tapa.
        Yllä: "sika kovettuu ja vuotaa kun hela liikkuu". Helat pitää kiinnittää liikkumattomaksi, muutoin vuotaa. Toisaalta esim. lämpölaajenemisen hallintaan auton tai veneen ikkunoissa käytetään sikaliimausta, koskase on elastista eli ei kovetu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10909
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2123
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1691
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1231
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe