Katsastustuksen vikatilastossa taas Citikka

C5vm2004yli200tkm

Miksi näitä listoja pitää julkistaa ??
EI ole kenenkään Citikan omistajan etu kun kaikki saavat tietää että jo 2011-2015 kauden huonoiten läpäisseiden merkkien mukana on 2 Citroen mallia. Ja vanhemmat mallit näköjään ihan listojen keulilla.
Tilastoissa ihmetyttää tuo matala keskikm Citikka mallien kohdalla, mistä moinen johtuu

12

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsastus_on_siunaus

      Otahan ne tojota suodattimet pois ja lue tilastoja rehellisesti.
      Sieltä löytyy paljon muitakin merkkejä, mm. Volovoja yllättävänkin paljon.
      LähtöhinnaltaanC5 sitikkaa neljä kertaa kalliimpi XC90 vaikkapa.

      Vaikka oma autoni on saanut korjauskehoituksen se ei tarkoita että korjaus olisi kallis.
      Ei vaihteistoremppoja, ei konevaurioita.

      Kaikki remontit ovat olleet alle satasen hommia, palaneita lamppuja, alapalloja, kallistuksenvakaajan yhdystankoja ja muuta helppoa ja halpaa.

      Iskunvaimennus ja jousitus toimii edelleen 300 tkm kohdalla virheettömästi, ei iskunvaimenninvaihtoja, ei katkenneita jousia, ei valtavaa öljynkulutusta (ei lisäystarvetta vaihtovälillä)
      Erityisen tyytyväinen olen korin kestävyyteen, vanhassakaan autossa ei ole tarvetta hitsauksille, toisin kuin japseitta tai GM merkeissä.

    • Shititikka

      Harmi, kun katsastusmiestä ei saa vakuuttumaan sitikan erinomaisuudesta.

      • Hopenot

        Yksikään auto ei ole erinomainen.
        Kaikissa autoissa on vikoja.
        https://www.tyyppiviat.com
        Vaginaattoreiden kone- ja vaihdevauriot eivät näy katsastuksissa.
        Audi
        Etupään alapallonivelet väljät
        Vuotoja ohjaustehostimessa
        Kytkinnestettä vuotaa
        Jakohihnan vikoja 98-01
        Bensapumppuvikoja
        Turboahdinvikoja
        Joutokäyntisäädin vikoja
        Lämpötilatunnistin häiriöitä
        EGR-venttiili rikki
        ECU ongelmia 01-02
        Etutukivarret väljät
        Käsijarru jumiutuu
        Takajarrusatula laahaa
        Jarruletkuissa murtumia
        Vikoja bensamoottoreissa 2001-02.
        Turbovikoja.
        Jakohihnavikoja 2001.
        Iso öljynkulutus 2001-02.
        Sytytyspuola vikoja 2000-02.
        Moottorin alasuojus irti 2001.
        BMW
        Turbovikoja dieseleissä
        Laturivikoja
        Akkuvikoja
        Dieseleissä Common-Rail-pumpun vika
        Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
        Ohjaustehostimen letkuvika
        Suihkutuslaitteistovikoja -03 saakka
        Ruiskutuspumppuvikoja -02
        Vaihteiston ja voimansiirron viat
        Käsivalintaisen vaihteiston kytkin on kulutustavaraa
        Vuotoa taka-akselin tasauspyörästöstä
        Jarrupolkimen kiinnitysvika
        Jarrupoljin voi lukkiutua
        Jarruletkun kiinnitysvika
        Ohjausvaihteen vika
        Etupään nivelissä on väljää
        Raidetangon päät ovat väljät
        Valoviat ja sähköviat
        Akkuvikoja
        Polttoainemittari näyttää väärin
        Kaasuläpän asentotunnistimen vikoja
        Sytytyspuolavikoja
        Virta-avainvikoja
        Lukituksen kaukosäätö reistailee


    • lamputKuntoonJne

      Kertoo Citikkamiehen huolettomasta luonteesta ja elämän asenteesta. Toyotan setämies niheltää läpi elämänsä ja nipottaa jostain katsastuksesta ja käyttää autonsa katsastushuollossa etukäteen ettei vaan tulisi hylsyä. Citikkamies nauttii pehmeästä kyydistä ja vie autonsa katsastukseen kun siltä tuntuu ja antaa katsurin tutkia löytyykö jotain mullistavaa, kuten kuluneet renkaat, huonosti pitävä käsijarru tai huonosti suunnattuja ajovaloja. Varsinaisia vikojahan ei juurikaan tutkita katsastuksessa, kuten konevikoja, vaihteistovikoja, ruostetta, jne....

      • C5automaatti

        Yli 500 000 km takana eri sitikka malleilla (eniten kilometrjä C5. Yhden ainoan kerran pmppasi C5 katsastuksesta. Vakaajan puslat. En korjauttanut katsastusta varten vaan ajoin arviotavaksi. Huollossa toki pyysin tarkistamaan että kakki on ok.Nyt sorruin saksalaiseen ja täytyy sanoa, että auto kyydistä tipuin. Keulalla neljaä nollaa ja nyt ratin takana viides. Ikävä sitikkaa.


    • Citymaasturi

      Kyllä vaan Citikka on hyvä ja kestävä auto, suosittelen kaikille massimiehille !

      • overkross

        Mikä idiootti on semmonen joka ajaa shitty maasturilla. Korvien välissä pelkkää vaikkua.
        Onko kaupunkien kadut niin huonossa kunnossa ettei siellä pääse henkilö- tai pakettiautolla.


    • Ei_ikinä_meseä_meille

      Oltiin kaverin kanssa viime syksyn hirvimetsällä. Kaverilla on ML bensakoneella.
      Kolmesti rakkine jätti korpeen. Onneksi saatiin hälytettyä apua metsästyskavereilta.
      Mittaritaulu kuin joulukuusi.
      Viimeisimmällä kerralla kotimatkalla alkoi vaihteisto temppuilla. onneksi päästiin sentään vielä kotiin.

      Minun C5 ei ole koskaan moisia temppuja ole tehnyt. Sentään liki 300 tuhatta mittarissa ja ikääkin 15 vuotta.

      • halpajahyvä

        Citroen c5 noista vanhoista ja halvoista autoista paras ei ruostu ja jos tarvetta huonoille poluille, nostaa ylös ja antaa mennä.


    • VoiOllaJossainToimiva

      Citikkakuski olisi varmasti hehkuttanut mikäli autonsa olisi menestynyt positiivisissa merkeissä. Tosin on ollut melko hiljaista tällä saralla.

    • anonyymi_RansKanAutot

      Kannattaako näistä tälläisistä välittää pätkäänkään. Minä ainakin teen vikatilastoa omilla ranskalaisilla autoillani, kun käyn hakemassa katsastuksesta aina vikalistan ja korjataan jos korjataan. Eli jos lista on pidempi, niin ei korjata, vaan ajetaan se armonkuukausi ja etsitään toinen ranskalainen alle. Yleensä se vikalista ei ole kohtuuton ja joskus ei tule listaa lainkaan (tosi harvoin), mutta tilastoa tulee!
      En ole oikein koskaan nipottanut autojen kanssa, on ollut uutta Mersua ja Wartburgia, sekä siltä väliltä. Autojahan ne vain on ja kuljettavat paikasta A paikkaan B, sekä takaisin paikkaan A. Jos eivät tätä tee, niin hankin toisen tilalle. Varsin yksinkertaista!
      Minulla on nyt omistuksessa 12kpl eri merkkistä ranskalaista autoa, eri ikäisiä käytettyjä, ajokilometrit 38000km - 360000km välillä. Yksi iso Toyota maasturi on tallissa 960km ajettuna, sillä en aja, se on vaan, sillä ei tule vikatilastoa, koska sitä ei ole koskaan rekisteröity, eikä katsastettu.

    • Sutsugi

      Nää herjat on vähämielisten ajankulua yrittää tuoda itseään tykö.
      Kuten yllä näkyy kaikissa autoissa on vikoja.
      Pahimpia ja kalleimpia ovat ne viat joita ei katsastuksen tilastoissa näy.
      Metsästys kaverini Sutsugi Suuri Vitaran kone levisi 160 tkm kohdalla. laakerivika ja kone vaihtoon.
      Kallishan se uusi kone olis olut, kun takuu ehti mennä umpeen.
      Hollannista uitettiin vähän ajettu kone joka vaihdettiin.
      Nyt Suzukista tuli Audi eli vaihtokoneen valtava öljynkulutus.

      Ainoa keino oli kaataa STP smoke stoppia koneeseen jotta pääsee huoltoasemalta toiselle lisäämään öljyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe