Jääkaappipakastin ei toimi viikonlopputalossa

puolivalmiste

Ostettiin uusi Electrolux jääkaappipakastin taloon jossa pidetään viikolla vain ylläpitolämpöä. Kaappipa ei toimikaan siellä kunnolla, maidot jäätyvät jääkaapissa ja jäätelöt sulaa pakastimessa. Kun perjantaina huonelämmöt nostetaan normaaliksi, kaapinkin lämmöt taas asettuvat kohdilleen. Kaapissa ei ole termostaattia kuin jääkaapin puolella. Pitänee ilmeisesti lisätä rinnakkainen termostaatti myös pakastimeenkin, noh maidot jäätyvät tietenkin entistäkin kovemmiksi, mutta eivätpähän pakasteet sula. Kelvottomia nämä nykyiset kylmäkaapit.

6

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llill

      Jos sulla on jenkkikaappi, niin ei se toimikaan "oikein" pelkällä ylläpitolämmöllä.

    • Pitäisi olla kaksikompressorinen yhdistelmäkaappi, mutta kalliimpina valmistaa ovat nykyään harvinaista herkkua, joiden saatavuuskin on huono.

      Kaksi termostaattia ei ongelmaa ratkaise.

      • raha_ratkaisee

        Ei ihan näin suoraviivaista. Jenkkikaapeissa ja myös halvoissa jääkaappipakastimissa on vain 1 termostaatti, joten pakastimen lämpötila riippuu jääkaapin säädöistä. Elikkä jos jääkaappia ei tarvi jäähdytellä, niin ei pakastinkaan kylmene.

        Sitten on vähän parempia vehkeitä, missä on jonkinmoinen venttiili säätelemässä kylmäaineen kulkua -> pakastimen ja jääkaapin lämpötilaa voi säätää erikseen. Vaan ei ehkä voi silti luottaa siihen, että vehje toimii, jos jääkaappia ei tarvi lainkaan jäähdyttää.

        Joitain varsin harvinaisia vehkeitä, ja edelleen siis puhutaan yhden kompressorin laitteista, on, missä voi jääkaappiosan "sammuttaa" vaikkapa lomamatkan ajaksi, mutta pakastin jää yhä henkiin. Tällainen nyt siis tarvittaisiin.

        Tosin halvemmaksi taitaa tulla erillinen jääkaappi ja pakastin...


    • väistämätöntä

      Mikään perinteinen jääkaappi ei toimi oikein, jos huoneen lämpötila poikkeaa merkittävästi 20 asteesta. Syynä on se että näissä jääkaapeissa termostaatin tuntoelin on pultattu kiinni höyrystimeen. Anturi ei siis sijaitse jääkaapin ilmatilassa. Kaapin kylmennys perustuu siihen että höyrystintä pidetään reilusti pakkasasteilla. Jos nyt huone onkin viileä, ei ole merkittävää lämpövirtaa kaapin seinien läpi, niin kaapin sisälämpö asettuu samaksi kuin höyrystimen lämpötila. Maidot siis jäätyy, ja jos sama kompressori kylmentää myös pakastinosaa, niin pakastin lämpenee koska kompressorin tarvitsee käydä niin vähän. Molempien osien lämpötilat asettuvat lähes samoiksi.
      http://products.danfoss.fi/productdetail/refrigeration/appliance-controls/service-thermostats-appliance-controls/refrigerators-with-automatic-defrost/077b6476/#/

    • puolivalmiste

      Olen nyt seurannut tarkemmin pakastimen lämpötilaa. Kun huonelämpö on 20 astetta, on pakastimessa pakkasta 25-30 astetta, joka on mielestäni jo liikaa. Jos jääkaappia auotaan usein se tietenkin alentaa pakastinosan lämpötilaa kun ainoa termostaatti on jääkaapin puolella.
      Liiallinen pakastimen kylmyys ei suuremmin haittaa, mutta se että viileämmällä huonelämmöllä pakastin sulaa, haittaa enmmän.
      Olenkin päättänyt laittaa termostaatin myös pakastinosaan, ja virittää sen johonkin 'hälytysrajaan' ehkä jotain miinus10 astetta, jolloin kompressori käynnistyisi ohi alkuperäisen termostaatin.
      Näin Elektroluxin puolivalmisteesta saadaan joten kuten välttävä kylmäkaluste.

      • Anonyymi

        UPON puolivalmisteen termostaatti lakkaa toimimasta, ellei kaappiole kytkettynä sähköön koko talven ajan peruslämpöisessä mökissä. Mikäli kaapin irrottaa sähköstä talveksi joutuu vaihtamaan termostaatin. Ellei tämä tule mieleen on vaihdettava koko kaappi. Vastuu ei paina valmistajia.
        Erillinen pakastin on etevämpi tässä suhteessa ja sietää olla irti verkosta. Eri laitosten isoja kylmälaitteita tiettävästi vaihdetaan syksyisin - termostaattien vuoksi. Eivät siedä kesä seisokkia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2072
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1601
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1222
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1125
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe