Onko normaaleja oireita?

n18

Taustatietoina: oon 18v, ja mulla on käytännössä säännölliset, "normaalit" kuukautiset, pääsääntöisesti ollut aina samankaltaiset ja vahvuiset oireet ennen kuukautisia ja niiden alettua.
Yleensä mulla on ollut kaikkein voimakkaimpia vatsa-, selkä- ja lihaskipuja 1-2 ensimmäisinä vuotopäivinä, mutta nekin on tasaantunut kahden buranan avulla, eli ei ole koskaan tarvinnut jättää menemättä kouluun/töihin/sovittuun menoon kuukautisten takia.

Kuitenkin nyt viimeisimpinä kuukautisina nämä samat oireen on lyönyt päälle varmaan 10x voimakkaampana. Lisäksi oksetusta, jalat ei meinaa kantaa kun lihaksia särkee ja tärisyttää niin paljon, pakottava tarve päästä jatkuvasti vessaan, huimausta, sekä yhtäkkinen hikoilu, jonka seurauksena pakko heittää paita pois, jota taas seurasi palelu ja "tärinähorkka". Vähän niin kuin voimakas influenssa lihassärkyineen ja 40 asteen kuume lyönnyt päälle.

Omituista tässä oli vielä se, että se iski aivan yhtäkkiä päälle täydellä voimalla, ja loppui aivan yhtä yllättäen ja nopeasti muutaman tunnin päästä. Sama toistui seuraavana päivänä.

Onko tää ihan normaalia, vai pitäisikö tässä käydä lääkäriä jututtamassa että mitä ihmettä?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7076
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7043
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5394
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        60
        5173
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5088
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4585
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3447
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3370
      Aihe