Tutkimusten mukaan huumeiden käyttö lisääntyy koko ajan. Kuka rahoittaa sitä "teollisuuden" alaa. Varmaankin päättäjissä on se sikariporras joka pysäyttää tutkinnat jos joku yrittää häiritä huumekauppaa. Kohta on tilanne että nämä "viihdekäyttäjät" varastelevat kaikilta muilta että saavat rahoitettua huumeensa.
Miksi ei laiteta huumeiden levittämistä kuriin
33
117
Vastaukset
- kylmätosiasia
Pitäähän päättäjien saada rahat käärittyä jotenkin luksuselämään.
- siinäpäsyy
Suurinosa käyttäjistä on korkeasti koulutettua ( eliittiä ).
- pakana-tietää
siinäpäsyy kirjoitti:
Suurinosa käyttäjistä on korkeasti koulutettua ( eliittiä ).
Niin ja Suomen hallitus päättää humepolitiikasta.Jos pääministeri uskoo digiloikkaan niin varmasti huumeidenkin voimaan.
- Rattionritari
Lestaadiolais mafia järjestää maahantuontia.
Lestaadiolais mafia on teollisuuden, virkamies ja vaikka mille aloille. Nämä olevinaan uskovaiset huijaavat vähäosaisempia ja ottavat heikommista kaiken hyödyn irti. - PenaPee
Eihän valtiovalta saa huumeiden levittämistä tietenkään kuriin, koska se on luovuttanut vastuun maahantuonnista ja jakelusta rikollisjärjestöille ja samalla varmistanut liivijengien voitot pitämällä bisneksen riskialttiina ja siten hinnat korkeana.
Ei huumekaupan tutkimista kukaan jarruta, aloittajalta puuttuu vain suhteellisuudentaju tyystin. Huumekauppa on niin tuottoisaa bisnestä että sitä ei yksinkertaisesti pystytä verorahoitteisin viranomaisvoimin kitkemään. Kolme tynnyriä kun saadaan hasista pois markkinoilta vuoden tutkinnan jälkeen niin seuraavalla viikolla on satamassa kaksikymmentä.
Huumekaupan lailla kieltäminen ei ole nimenomaan sen kontrollointia vaan kontrollista luopumista. Monessa sivistysmaassa ja Yhdysvaltain osavaltiossa tämä kiistaton tosiseikka on viimein ymmärretty. Suomessa keskitytään näköjään ajattelemaan vielä sikariportaita, lestadiolaisia tai muuta yhtä absurdia.
Huumeet Alkoon, hinnat kohdilleen ja tarjolle kaikille täysi-ikäisille halukkaille. Sillä loppui aikanaan myös pontikankeitto ja pirtun trokaus. Jos pilveä saa laillisesti murto-osalla mustan pörssin hinnasta niin aika moni liivijengi lopettaa homman kannattamattomana. Ei ole vain riskin arvoista.- Huonoaseuraa
Niin juuri.EU päätti nyt sallia huumeiden käytön. Olemme joutuneet valtapuolueiden takia mukaan maailmanlaajuiseen huumeongelmaan jota pyörittävät rikollisjärjestöt. Puolueet ovat nyt osa tätä jengiä.
- fdsk
Alkoholin kieltämisellä saataisiin mm. maahanmuuttokriittisyydestä vakavasti otettava poliittinen agenda.
- järjestyksenpitäjä
Toinen vaihtoehto:
Jos kaikki huumeiden kanssa tekijät laitettaisiin suljettuihin leireihin jossa ne työskentelisi pakkotyössä 12 tuntia joka päivä niin saataisiin edullisia tuotteita ja Kiinan tuonti loppuisi. Kukaan täysijärkinen ei toisi enää huumeita maahan eikä kannabista kasvatettaisi. Kuka kieltäytyisi pakkotyöstä niistä tehtäisiin kukkamultaa. - alkoholiOnHuume
sinne vaan,
samaan natsi karsinaan...
- Rullatuolihomo
Lestaadio ja illuminaatit hoitavat huumeita Joensuuhun.
- ryhdytääntoimeen
Ottakaa selvää ketkä toimittaa ja ilmoittakaa poliisille.
Järjestäkää torikokous ja jakakaa tietoa asiasta.
Varmaan saa apua jostain painattaa tiedotuksia.
Joku valtakunnallinen huumeentorjuntajärjestö lähettää vihkosia.
Painakaa joku lappunen (ei maksa kuin paperin) ja jakakaa ihmisille.
Poliisi on hyvillään että kansa tarttuu omatoimisesti asiaan.
Puhukaa koulujen opettajien ja rehtorien kanssa!
Hyvä asia aloittajalta että on ottanut asian esille tällä palstalla, Kiitos!- teeitse
No niin, ryhdypäs painattamaan lippusia ja lappusia, jos kuvittelet niiden jotenkin huumeidenkäyttäjiä hillitsevän. Mene myös puhumaan koulujen opettajien ja rehtorien kanssa, jos kuvittelet senkin jotenkin huumeiden käyttöä vähentävän.
Älä käskytä muita tekemään sitä ja tätä, kun noin hyvin tiedät mitä tulee tehdä niin ota ja tee asioita!
- ei.kysyntää.ei.kauppaa
Miten olisi kaikille huumeiden käyttäjille "selviytymiskurssi" hyvin kaukaiselle, haiden ympäröimälle autiolle saarelle,- tai Saharan autiomaahan? josko loppuis huumekauppa?
- asunkaukana
teeitselle
En pysty kun en asu enää Joensuussa. Asun nykyisin niin kaukana että käytännössä ei toimi.
Turha sinun käyttää käskytyssanaa jos joku yrittää auttaa asiassa. Kas kaikki ei tule ajatelleeksi että ihan tavalliset ihmisetkin voivat auttaa asiassa.
Turha olisi sinun myös viitata että mitä tulen tälle palstalle. (Moni muukin entinen joensuulainen poikkeaa täällä).
Poikkean tänne koska entisenä joensuulaisena olen edelleen kiinnostunut mitä Joensuuhun kuuluu. Olen myös huolestunut että Joensuussa käytetään huumeita.
Oikein tosin myönnät että hyvin tiedän miten toimia. - pilvee
Huume ongelma poistuu 3 kuukaudessa, järjestetään huumeiden ilmainen jakelu vaikka apteekista ja todella kovaa huumetta pussillinen joka hakijalle ja lusikka mukaan että voi syödä lusikalla, huumehörhöt häviää nopeasti ja rikollisuus poistuu myös kun ei ole huumerahaa olemassakaan, kukas se nyt huumeista maksaa kun apteekista saa ilmaiseksi, se on pieni uhraus jos hörhöt poistuu maan kamaralta ikuiseen pilveen.
- joopa.joo
Hyvä idea mutta liian lepsu yhteiskunta lakeineen ei kuitenkaan sallisi tuota(kaan) menettelyä.
- PenaPee
joopa.joo kirjoitti:
Hyvä idea mutta liian lepsu yhteiskunta lakeineen ei kuitenkaan sallisi tuota(kaan) menettelyä.
Muistaakseni tässä ihan vastoittain tuonne lähi-itään oli tekeillä sellainen kalifaatti, missä tuo(kin) olisi onnistunut. Eikö rahat riittäneet menolippuun vai muutenko haaveilet tänne samanlaista?
Toisaalta kun lähdetään tuolle linjalle, miksi edes odottelemaan kolmea kuukautta vaan kasataan koko narkkariporukka tähtitornin katolle ja pudotetaan ihanneyhteiskuntasi mallilla alas.
- yhdessäkeksitään
Ei tää asia oo mikään vitsi, ja on tosi höhlää yrittää "lyödä vitsiksi" muka.
Miksi yritätte?
Keksikää ratkaisuja.
Eli joensuulainen tavallinen perhe kasvattaa lapsiaan ja toivoo heille onnellista elämää.
Että saisivat koulutuksen, työn, perheen ja lapsia ynnä muuta ynnä muuta.
Sellaista ihan tavallista, normaalia elämää.
Sitten tulee joku inhottava (= oikea sana) joka haluaa tehdä bisnestä ja rahaa ja rupee välittämään huumeita näille viattomille nuorille.
Vanhemmat eivät tiedä mitään hyväuskoisuudessaan.
Ja nämä viattomat, hyvin kasvatetut, rakkaudella huolehditut nuoret menevät lankaan ja rupeavat käyttämään näitä huumeita.
Kaikki se työ ja huolenpito mitä joensuulaiset vanhemmat ovat tehneet, kaikki tää uhraus, rakkaus ja huolenpito menee hukkaan!
On ihan aiheellista tormistautua ja TORJUA nää huumekauppiaat.
On aika TAISTELLA vastaan ja ajaa pois nää huumekauppiaat!
MITEN?
- ei niin että täällä VITSAILLAAN ja yritetään olla nokkelia, vaan että KEKSITÄÄN KEINOJA miten toimia.
Poliisi auttaa, mutta myös meidän vanhempien pitää toimia.
POIS NÄÄ TYHJÄNPÄIVÄISET "VITSAILUT", - keksikää yhdessä rakentavasti keinoja miten SAADA POIS HUUMEET JOENSUUSTA!- PenaPee
Ja taas huolestunut kansalainen, joka ei ota sitä huomioon, etteivät huumeet koukuta sen enempää kuin viinakaan, kun osaa pistää asiat tärkeysjärjestykseen - ensin työ ja sitten huvi jos aikaa jää. Työ on parasta huumeiden vastaista toimintaa, ja jos on jo kotikasvatuksessa patisteltu kouluun niin ei kunnollinen duunikaan ole täysin mahdotonta hankkia. Kuitenkin jos jälkikasvun ymmärrys jää puuttumaan, ettei asuntolaina maksa itse itseään, sortuu helposti juhliin, jotka jatkuu helposti hautaan saakka keskioluellakin.
Ei siis nuorten kanssa hyväuskoisuutta ja toivomista vaan rehellistä kasvatusta ja asioista puhumista niiden oikeilla nimillä. Huumeita saa, viinaa saa ja sukupuolitauteja saa, mutta ei niiden perässä juokseminen saa olla elämän tarkoitus. Kaikille noille tietysti löytyy myyjänsä, mutta ei noihin sortuminen ole myyjän vika. - Vastustan
Oli kyseessä vaikka nenän kaivaminen, niin kyllä itä-suomalainen persjalka keksii vänkyrävastauksia.
- V3ronica
Voi hyvä luoja mitä se teitä muita tuntemattomien ihmisten huumeiden käyttö noin paljon kiinnostaa? Kertoo vaan ettei teillä ole omaa elämää mitä kritisoida joten pitää ryhtyä vähäarvosimpien elämää arvostelemaan.
- huumeidenvastustaja
Varmaan monia kiinnostaa huumekäyttäjät koska se porukka on aika aktiivinen varastelussa. Se huumeilu on ilmeisesti siksi kallista että soskun panostus ei riitä.
- Opitvielä
Kyllä se ymmärrys sinullekin koittaa vielä jos saat noita riesaksesi..murtautuvat kellareihin,varastavat mitä käsiinsä saavat tuskissaan..Kuka ei ole kokenut noita naapureina niin herätys on melkoinen!
- pilvee
Kuten aikaisemmin sanottu, huumeongelma poistaa itse itsensä, ilmaisjakelu apteekkiin tms. ja lusikka mukaan huumepussiin niin saa herkkua syödä lusikalla, sen jälkeen ei ole niitä pahoja setijä nurkan takana kauppaamassa huumeita kun kukaan ei osta kun apteekista saa ilmaiseksi, ja hyvin pian ei ole käyttäjiäkään vähiin aikoihin, eikä siis ongelmaakaan enää, kyllähän tämä ongelma koskettaa jokaista kun näitä narkkari hörhöjä jotka varastelevat liikkuu joka paikassa, sitten tarvitaan kokonainen legioona sosiaali tanttoja ym paapomaan näitä hörhöjä, kerta rytinä on parempi kuin ainainen natina kellään ei ole oikeasti ikävä huume hörhöjä piste ja amen.
- vastuuton-sipilä
Huumeongelma kuten monet muutkin ongelmat johtuvat yhteiskunnan tukiaisista joit saa ilmaiseksi. Useimmat pitävät oikeana saada rahaa ilman työn tekoa. Tästä on kasvanut miljoonille ongelma joka johtuu vapaa-ajasta. Jos puolueet ryhtyisivät luomaan oikeita työpaikkoja jotka palvelisivat myös ympäristön parantamista niin ongelmat vähenesivät eivätkä kasvaisi. Siksi Sipilän digiloikka on täydellisesti väärä ajatuksenakin. Sehän kasvattaa nuorista luusereitä joille annetaan verorahoja laiskottellun tietokoneiden näpräykseen. Sipilä siirtää verorahoja niille jotka pelaavat rahat pilviin ja lopuksi pilveen.Jos joku vielä tajuaa että tämä avaruusseikkailu loppuu jonain päivänä kuin seinään varojen loppumisen takia ,niin ymmärtää että pitää muuttaa koko ajattelutapaa,jotta pilvenveikot eivät voisi päättää meidän asioista enää ikinä.Unien kautta todellisuus unohtuu liian helposti.Saduista on tullut todellinen ongelma josta nyt on vaikea päästä eroon koska niillä on jo huijattu ihmisiltä liian paljon rahaa ja omaisuutta luonnonvaroista puhumattakaan.
- EiOoPilvee
Melkoisen pitkä lause. Oliko kirjoitettu hiumausaineiden vaikutuksen alaisena?
- rikosvälittääalaikäisill
Päihteiden välittäminen alaikäisille on rikos.
Ottakaa selville ketkä välittävät ja ilmoittakaa Poliisille, vaihde 0295 450 311
Jotta ei kävisi kuten muualla, esim Vantaalla
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006025335.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=08352019ad3c5aca004d1fa6e913e429
Hyvä että tällä palstalla huolehditaan ja välitetään asiasta. - V3ronica
Mitä ihmettä te kukkahattutädit ja sedät täällä itkette käyttääkö kuka ja kuka ei? Jos on itselle riesaksi muuttakaa itse pois. Älä valita jossain suomi 24:D
- emme.ikävöisi
No mutta kun olisi kaikille parempi jos sinä ymmärtäisit oman tilasi ja muuttaisit pois, jonnekin hyvin kauas.....
- Tohtoriyle
Nistit saarelle. Kaikille annetaan huumeita kilokaupalla sekä jokaiselle jokin ase millä laittaa toinen päiviltä. Tästä saisi hyvän myöhäisillan tosi-tv ohjelman ja samalla päästäisiin narkkareista eroon
- alkoholiOnHuume
sinne vaan,
samaan natsi karsinaan...
- velmuilijalle
Mitä sinä V3ronica täällä mäyhäät ja velmuilet?
Mee vetämään huumetta ja anna muiden vastuuntuntevien ihmisten keskustella asiasta ja yrittaa jotenkin auttaa asiassa.
Kun et ite välitä asiasta, niin käytä ite, mutta elä tuu tänne neuvomaan omia tyhmyyksiäsi!
Älkää välittäkö näistä huumeenkannattajista, ovat pahan asian kannattajia!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k324094- 542829
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut432771- 302513
Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82485Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3192379- 382059
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t541775Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461653- 1411507