Eli mitä positiivista/negatiivista voi seurata tuollaisesta diagnoosista? Ajatuksia aiheesta kiitos.
Psykopatia,uhka vai mahdollisuus?
7
184
Vastaukset
- KotiLekruiöija
No luulisin että sellaisen persoonan omaava haluaa kehittää hyvyyttä itsessään. Ihminenhän oppii. Ehkä alkaa miettimään enemmän ketkä ihmiset ovat merkityksellisiä itselle, mikä heissä on miellyttävää ja miksi heitä haluaa kohdella hyvin ja tehdä asioita heidän hyväkseen puhtaasta sydämestä.
Eikä sen tarvitse olla hyötymistarkoituksessa tapahtuvaa välittämistä vaan ihan vain siksi koska psykopaattikin tarvitsee rakkautta ja välittämistä ja tunnetta tulla hyväksytyksi omana itsenään, vikoineen ja hyvine puolineen.
Ei ihminen tarvitse montaa ystävää. Yksikin voi tehdä elämästä elämisen arvoista.
Psykopaatti voi olla hyvä puolustaja. Tunteeton ja kovakin mutta järkähtämätön kun ottaa sen asiakseen.
Hyvät hetket ja huumori kuuluu kaikille persoonallisuuteen katsomatta.
Hyvä hetki voi olla jotain pientäkin kuten hakea lihikset kahdella nakilla ja syödä ne ihmisen kanssa jota voisi pitää ystävänään.
Jos ei hymyilytä niin ventovieraalle voi silti opetella hymyilemään. Kenties saa takaisin hymyn.
Psykopatian taustalla olevista tekijöistä voi opetella avautumaan. Sääliä ei tarvitse kavahtaa vaan ottaa se myönnytyksenä omalle olemassa olon tarpeelleen.
Ja tosiaan asioille voi nauraa olivat ne kuinka raskaita hyvänsä. - Anonyymi
Psykopatialla ei ole omaa diagnoosi koodia.
F60.2 Epäsosiaalinen persoonallisuus
Antisocial personlighetsstörning
Mukaan lukien
Asosiaalinen persoonallisuus
Antisosiaalinen persoonallisuus
Sosiopaattinen persoonallisuus
Moraaliton persoonallisuus
Amoraalinen persoonallisuus
Dissosiaalinen persoonallisuus
Psykopaattinen persoonallisuus - Anonyymi
siitä mitään haittaa ole.psykopatia diagnoosista.
- Anonyymi
https://www.uef.fi/-/psykopaateilta-loytyi-muutoksia-geenien-ilmentymisessa
Siinä viimeaikainen tutkimus - Anonyymi
Olet viileä viilipytty ja kylmänkalmea strategi. Kaikki muut arvostavat läsnäoloasi ja kosketustasi sitä kavahtaen. Olet todella erityinen harvinaisuus (psykopaattejahan ei yleensä diagnosoida).
Tällaisen yleisen profiilin laadin intialaispohjaisella ihmistuntemusmenetelmällä.- Anonyymi
...No ei - oikeastihan noihin persoonallisuusdiagnooseihin ei kannata liikaa juuttua, olivat mitä hyvänsä. Jos ne sattuvat osumaan niin, että itsekin voi allekirjoittaa (aidosti kokien), niin se voi kai usein olla vahvuutta, jonka pohjalle on sitten hyvä rakentaakin jotain. Ja muuttuminen on myös ihmiselle mahdollista, sekin on hyvä huomata, ei poissulkea, eikä rajoittaa. Tietokaan näissä aiheissa ei mitenkään ehdotonta tunnetusti ole - miksi elämä olisi?
Kuten yllä hyvä vastaaja viittasi, monet hankalat persoonallisuuspiirteet voivat olla oikein toteutuvina myös monipuolisesti hyviä vahvuuksia, sen sijaan että olisivat vahingollisia, ympäristölle tai ihmiselle itselleen. Yhteisöt (eli "me") tarvitsevat kaikille hyviin päämääriinsä myös mm. ihmisiä, jotka eivät ole helposti horjutettavissa tai satutettavissa emotionaalisesti...
- Anonyymi
historia on osoittanut, että vallankahvaan päästessään, yleensä taustavaikuttajina, jälki on valitettavan rumaa .... juristin hommissa psykopatiasta saattaisi olla hyötyä, esim. yrityssaneerauksen yhteydessä jne. tunnemaailmaltaan monipuolisempia ihmisiä ahdistavissa töissä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1773336Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1022569Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572410Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276932342Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82299Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321623Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling371569Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01380- 831357
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81350