saat painaa 40v hommia saat vaivasen tonnin käteen..sitä luokkaa:: NO senhän ratkasee kummiskin tulot no ei duunarilla kovin isot kyllä ole,,,,,Moni ei edes kerkee nauttia kun kuolla kupsahtavat::
KYLLÄ SUOMESSA ON SURKEEET ELÄKKEET
4
149
Vastaukset
- ajatteleennen
Sen takia kannattaa välillä ottaa lopputili ja nauttia elämästä nuorempana. Hullua on tehdä kokoikä töitä ja kuolla viimeistään eläkeiän alussa.
- Etäsolace
Välttävä perussuomalainen tuki itsenäisen vanhuuden turvaksi riittää.
- Pärjäänpä-hyvin
Asumistukineen saan 1200 euroa. Vuokran jälkeen jää 660 euroa netto, vero % on 0 eur.
Jää säästöönkin. Kun jäin eläkkeelle, oli pientä pesämunaa ja osuus vapaa-ajan huvilasta on.
Kaikki koneet ja laitteet on alle vuoden vanhoja. Ei tarvitse investoida niihinkään.
Eläkkeiden pienuus johtuu siitä, että sitä kertyi vasta ikävuosilta 23 - 40. Sen jälkeen viimeiset parikymmentä vuotta oli silppu töitä, sälää ja pätkää. Eipä nekään kerryttäneet paljon. Työuria tuli noin 45 vuosissa. Täysissä vuosissa vähemmän koska oli työttömyys jaksojakin. Olen toiminut myös yrittäjänä, en maksanut eläkkeitä, pidin rahat ja käytin matkusteluun ja perheeseen.
Nyky avovaimoni on paljon nuorempi ja todella hyväpalkkainen. Siksi emme asu yhdessä, hänellä kakkoskoti. - SuhteellisiaAsioita
Suomalainen kerkiää nauttia eläkkeestä aika pitkään, miehetkin jo 78-vuotiaiksi keskimäärin. Toista on Venäjällä, jossa miesten elinajanodote on 65 vuotta. Keskieläke siellä on 200 euroa/kk, joten köyhin kolmannes jatkaa työntekoa eläkkeellä. Eikä eläkerahastoja ole turvana, vaan eletään valtion kädestä eläkeläisen suuhun.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/venalaiset-vastustavat-elakereformia-jota-ei-pitanyt-putinin-vallan-aikana-tulla-lainkaan/3df07481-bbbd-3c80-a768-097c4ae5522d
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567805Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675901Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515283Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31216Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41175Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371026Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974