saat painaa 40v hommia saat vaivasen tonnin käteen..sitä luokkaa:: NO senhän ratkasee kummiskin tulot no ei duunarilla kovin isot kyllä ole,,,,,Moni ei edes kerkee nauttia kun kuolla kupsahtavat::
KYLLÄ SUOMESSA ON SURKEEET ELÄKKEET
4
169
Vastaukset
- ajatteleennen
Sen takia kannattaa välillä ottaa lopputili ja nauttia elämästä nuorempana. Hullua on tehdä kokoikä töitä ja kuolla viimeistään eläkeiän alussa.
- Etäsolace
Välttävä perussuomalainen tuki itsenäisen vanhuuden turvaksi riittää.
- Pärjäänpä-hyvin
Asumistukineen saan 1200 euroa. Vuokran jälkeen jää 660 euroa netto, vero % on 0 eur.
Jää säästöönkin. Kun jäin eläkkeelle, oli pientä pesämunaa ja osuus vapaa-ajan huvilasta on.
Kaikki koneet ja laitteet on alle vuoden vanhoja. Ei tarvitse investoida niihinkään.
Eläkkeiden pienuus johtuu siitä, että sitä kertyi vasta ikävuosilta 23 - 40. Sen jälkeen viimeiset parikymmentä vuotta oli silppu töitä, sälää ja pätkää. Eipä nekään kerryttäneet paljon. Työuria tuli noin 45 vuosissa. Täysissä vuosissa vähemmän koska oli työttömyys jaksojakin. Olen toiminut myös yrittäjänä, en maksanut eläkkeitä, pidin rahat ja käytin matkusteluun ja perheeseen.
Nyky avovaimoni on paljon nuorempi ja todella hyväpalkkainen. Siksi emme asu yhdessä, hänellä kakkoskoti. - SuhteellisiaAsioita
Suomalainen kerkiää nauttia eläkkeestä aika pitkään, miehetkin jo 78-vuotiaiksi keskimäärin. Toista on Venäjällä, jossa miesten elinajanodote on 65 vuotta. Keskieläke siellä on 200 euroa/kk, joten köyhin kolmannes jatkaa työntekoa eläkkeellä. Eikä eläkerahastoja ole turvana, vaan eletään valtion kädestä eläkeläisen suuhun.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/venalaiset-vastustavat-elakereformia-jota-ei-pitanyt-putinin-vallan-aikana-tulla-lainkaan/3df07481-bbbd-3c80-a768-097c4ae5522d
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143