Siirtomaksu on only-in-finland -kusetusta

stanan.kusettajat

Jenkkiläinen kaveri näyttää sähkölaskunsa. No perkele, missäs tuossa on sähkönsiirtomaksu ja miksi sähköenergia on tuossa suurin summa eikä siirtomaksu? Energian lisäksi tuossa on veloitettu vain ihan pikkusummia, ei Suomessa mikään lisäveloitus ole noin halpaa:
https://youtu.be/7bIBs8GuUYY?t=15

Ei kai vaan taas tyypillisesti suomalaisesti koko "siirtomaksu" ole vain suomalaisten toimijoiden keksimä kusetusmaksu jota ei ole olemassakaan missään muussa maassa ja jos vaikka USA:ssa tuollaista keksittyä loisveloitusta edes yritettäisiin ottaa käyttöön niin siellä varmaan ampuisivat varkaina ne heti.
Suomilammas sen sijaan puristaa taskun sisällä nyrkkiä ja nielee kaiken paskan ilman mitään näkyvää reaktiota ja kuvittelee että se on "älykäs" tapa toimia. Minä sanon vain että se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa!!

10

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä_seuraavaksi

      Tuohan on selvä asia, eikö mistään muusta yövuoro keksi aloitusta palstan aktivoimiseksi?

    • Luonnonsuojelija

      Näin se on. Muistakaa kiittää vihreitäkin tästä ihanuudesta. P. Haavisto pääarkkitehtina sähköverkkojen myynnissä.

    • onko.vaikee.käsittää

      Suomessa sähkön voi ostaa eri yhtiöltä kuin siirron, USA:ssa ei.

      • Silkkaa.KUSETUSTA

        Siitä ei ole vitunkaan hyötyä kun siirtoa ei voi kilpailuttaa vaikka se on se suurin osuus sähkölaskussa! Energian osuus on niin pieni ja eri yhtiöiden erot niin vähäiset että energian kilpailutus on suuri vaiva mitättömän säästön vuoksi, ei siinä tuntipalkoille pääse eli silkkaa KUSETUSTA!!!
        Lisäksi senkin kilpailitus on hyvin hankalaa kun saatanan kätyrit eli lakimiehet ovat laatineet sopimusten sisällöt niin vaikeaselkoisiksi että siitäkään ei taida piru itsekään ottaa selvää.
        Sanoinko jo että koko homma on silkkaa KUSETUSTA!!!
        Ja minä en kusetusta hyvällä katsele...


      • Silkkaa.KUSETUSTA kirjoitti:

        Siitä ei ole vitunkaan hyötyä kun siirtoa ei voi kilpailuttaa vaikka se on se suurin osuus sähkölaskussa! Energian osuus on niin pieni ja eri yhtiöiden erot niin vähäiset että energian kilpailutus on suuri vaiva mitättömän säästön vuoksi, ei siinä tuntipalkoille pääse eli silkkaa KUSETUSTA!!!
        Lisäksi senkin kilpailitus on hyvin hankalaa kun saatanan kätyrit eli lakimiehet ovat laatineet sopimusten sisällöt niin vaikeaselkoisiksi että siitäkään ei taida piru itsekään ottaa selvää.
        Sanoinko jo että koko homma on silkkaa KUSETUSTA!!!
        Ja minä en kusetusta hyvällä katsele...

        Taidat olla niitä valittajia, jotka eivät mitään itse viitsi tehdä. Sähkön kilpailuttaminen auttaa tai jos et halua vaihtaa, niin katso ainakin määräaikainen sopimus, jolla säästää. Itse laskin, että olen vuodesta 2010 määräaikaisilla säästänyt n. 230 €. Ehkä olisin kilpailuttamalla säästänyt enemmän, mutta en ole siihen viitsinyt lähteä. Määräaikaisessa ei mikään muutu kuin laskun summa. Ei tule kahta laskua. Tammikuussa säästyi kolme euroa.

        Toki määräaikaisessa estyy mahdollisuus kilpailuttaa sopimusaikana, mutta jos sitä ei kuitenkaan tee. Tyhmintä on jättää tekemättä mitään, kun ei tiedä, mikä olisi edullisin. Esimerkiksi, Helen myy nyt vuodeksi 5,99 c/kWh ilman perusmaksua verrattuna normaalihintaan säästää 1800 kWh:lla perusmaksuissa 46,08 € ja sähkössä 10,08 eli 56,16 €. Tekemällä kahdeksi vuodeksi säästää ensimmäisenä 59,76 € ja toisena 23,76 € olettaen, ettei hinnat muutu. Varsinkin tuo vuosi on riskitön, itse ottaisin, sen, jos en olisi marraskuussa ottanut huonommilla ehdoilla.


    • itsenäinen-Antero
    • Jokainen, joka valittaa sään aiheuttamista katkoista, nostaa siirtohintaa. Maakaapelointi on kallista, ja asiakashan sen maksaa. Henkilökohtaisesti olen mieluummin valmis kärsimään tilapäisistä katkoista, kuin maksamaan kiskurihintoja siirrosta.

      • Ivan, varsinkin kesämökkiläiselle tuollainen kaapelointi on turhaa. Jos joku viikonloppu on sähköt poikki, niin ei sitten mene sinne mökille.


    • RansuPoika

      Kunhan Pekka pääsee seuraavaan hallitukseen niin voidaan varautua
      - Tieverkoston
      - Rataverkoston
      - Vesijohtoverkoston
      - Viemäriverkoston
      - Televerkkojen
      MYYNTIIN

      Tai voihan se Anttikin noi keksiä!

    • Luitko kommentteja. Siellä ihmeteltiin miten halpa se on. Hinta oli 7.9 c/kWh. Täällä hinnassa on paljon veroja. Minä maksan sähköstä 4.98 c/kWh. Otetaan ALV pois ja se on 4.02 c/kWh. Siirto on 6.83 c/kWh. Siitä pois sähkövero niin se on 4.03 c/kWh ja sitten ALV niin se on 3.26 c/kWh. Siis yhteensä 7.46 kWh 4.35 c/kWh on veroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      34
      6306
    2. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      100
      4774
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3522
    4. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      49
      3045
    5. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      117
      3027
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2835
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      2221
    8. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      43
      1835
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      29
      1702
    10. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      26
      1637
    Aihe