Mikä terapia on paras ocd:n

Moro

Olen aloittamassa kelan tukemaa terapiaa ja juuri ocd on "pää-ongelmana"
Mikä terapian suuntaus sitten olisi paras juuri ocd:ta ajatellen?

Olen yhdellä terapeutilla käynyt jonka lähestymistapa on "ratkaisukeskeinen psykoterapia".

Mietin vain että onko noilla terapia muodoilla suurtakin merkitystä?
Kenties terapeutin kokemus ocd:sta voisi olla suurempi tekijä.

Mitä olette mieltä?
113851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinuna hakisin ennemmin kokemusta kuin tiettyä suuntausta. Toinen tärkeä asia on se, että kemiat kohtaavat terapeutin kanssa. Voit tietysti myös lukea eri suuntauksista ja kysyä, mitä vastaanotolla tehdään, onko paljon kotitehtäviä yms. Jos ei tunnu mukavalta niin seuraavan luokse.

Itse päädyin psykodynaamiseen terapeuttiin, jolla on kokemusta ongelmista, joiden kanssa painin. Ratkaisukeskeinen terapia ei kuulemma sopisi minulle, koska ajattelutapani on omasta takaa ratkaisukeskeinen. Turha siitä on maksaa. Terapeuttini lisäksi lupasi, että minkäänlaista mielikuvaharjoittelua ei tulla tekemään, mikä on minulle tärkeää, koska en kyky kuvalliseen ajatteluun. Tällaisia asioita kannattaa myös pohtia terapeuttia ja suuntausta valitessa.

Äänestä

Tässähän vaivassa avainasemassa on altistus. Itse kävin hus nettiterapian auttoi mutta varmaan olisi auttanut paremmin jos olisi nähnyt naamaakkainkin psykoterapeuttia. Mutta avain tulee olemaan se että ne asiat mitkä laukaisee pakkoajatukset tai toiminnat näitä aletaan altsitamaan pikkuhiljaa. Voin sanoa että kivaa tuo ei ole.

Äänestä
  • Vai nettiterapiallakin jo nykyään paranee. No joo sitä terapiaa saakin juuri tältä palstalta.

    Äänestä

  • koskaankuullutkaan kirjoitti:

    Vai nettiterapiallakin jo nykyään paranee. No joo sitä terapiaa saakin juuri tältä palstalta.

    Ei parantunut mutta oli hyötyä. Siis hus järjestämää ja psykiatri on linjoilla kyl

    Äänestä

  • En oikein ymmärrä tota altistus-ideaa. Toki ongelmien kohtaaminen auttaa mutta ei se poista ainakaa itellä eikä välttämättä edes lievitä oireita. Ei kai se paniikkiikaan lievity vaikka siellä torilla kuinka koittaisi kärvistellä köntsät housuissa.

    Äänestä

Juu ja ilmanmuuta kokemusta ocd.stä.

Äänestä

Minulle psykiatri sanoi suoraan että hyvää terapeuttia ocd:n on vaikea löytää.

Äänestä

Psykodynaamisissa terapeutti annostelee sinulle raivon, mitättömyyden, avuttomuuden tunteita ja sinun pitää olla riittävän terve terapiaan. Terapeutti lyttää, keskettää puheesi, vaihtaa aiheitta ja sinä kiikutat itsesi sinne viikko toisesi jälkeen "ratkaisemaan ongelmaa". Olen riittävän teve jotta kestät nöyryytyksen, häpeän ja kaiken mitätöinnin. Muista kuitenkik, että sitä ei oikeasti dynaamisissa terapioissa tapahdu, kysymys on vain sairaasta mielestäsi ja kuvittelet, että terapeutti olisi rankaiseva isä tms.

Anteeksi sarkasmi, mutta oman kokemukseni perusteella ja sen mitä olen terapioista lukenut, kannattaa pohtia kognitiivista, jota pidetään turvallisena. Dynaamiseen harvoin riittää kolme vuotta, jonka saat tukea terapiaan.

Äänestä

Koulutettuja ocd-toimipumisvalmentajia löytyy mm täältä www.ocd-terapia.fi

Äänestä

Www.ocd-terapeutti.fi osoitteesta löytyy koulutettu OCD- ammattiapu. Ei kannata jäädä tämän kanssa yksin.

Äänestä

Altistusterapia auttaa. Sain purettua 99% OCD-oireistani altistusterapialla. Lääkkeet eivät auttaneet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ocd-potilas kirjoitti:

Moro

Olen aloittamassa kelan tukemaa terapiaa ja juuri ocd on "pää-ongelmana"
Mikä terapian suuntaus sitten olisi paras juuri ocd:ta ajatellen?

Olen yhdellä terapeutilla käynyt jonka lähestymistapa on "ratkaisukeskeinen psykoterapia".

Mietin vain että onko noilla terapia muodoilla suurtakin merkitystä?
Kenties terapeutin kokemus ocd:sta voisi olla suurempi tekijä.

Mitä olette mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu