Onko kellään ehdottaa edullisia kolmen vuodenajan teltolttoja kahdelle hengelle. Vaatimuksena olisi siedättävä pakkauskoko ja - paino sekä sopivasti tilaa kahdelle hengelle. Rinkkojen säilytystila olisi myös toivottu ominaisuus.
Teltta vaellukseen/retkeilyyn
1
170
Vastaukset
- AbiskoNikkaluokta
Valinnanvaraa on ja hintahaarukka iso. 150 - 1000 euroa. Itselläni on ollut monet vuodet 4 hengen teltta Easy Camp Rock 4. Paino 4,4 kg ja vesipilari 3000.
Siis ei kevyt mutta tilaa on. Viime kesänä Abiskon tuntureilla oltiin yli viikon ja koettiin monenlaista keliä, jopa kolme kovaa ukonilmaa. Missään vaiheessa ei tullut ongelmia, teltta piti hyvin veden ja sisälle mahtuivat rinkat, kengät ja muu tarvike. Tosin tässä teltassa on vielä tilava absidi jossa oli mainio keitellä sateella sapuskat.
Oma ajatukseni on että minkä teltan painossa menettää ehkä 1 -2 kg niin sen saa takaisin monin kerroin mukavuudessa. Kun on tilaa niin kyllä telttaelämä on nautittavaa.
Vesipilari pitää olla vähintään 3000 ja siitä ylöspäin, muuten tulee kosteat oltavat rankkasateessa. Kannan pari kiloa enemmän kun leiriytyessä on teltta joka toimii ja on reilusti tilaa. Lasikuitutangot ovat hieman painavampia kuin alumiiniset mutta ne eivät mene helpolla rikki. Duralumiini on kevyt mutta saattaa murtua liitoskohdista.
Toki teltan hankinta on henkilökohtainen valinta ja mitä kerroin, ne ovat omia kokemuksia vaativista olosuhteista vuosien varrelta. Meitä on tavallisesti 2 henkeä, joskus 3.
Ensi kesänä mennään taas tunturiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833