köyhyydestä Suomessa: " Itse en kyllä selviäisi, jos pitäisi tuella elää "
Sosiaalityöntekijät näkevät aitiopaikalta, mitä on suomalainen köyhyys.
Vähävaraisten perheiden lapset voivat kokea häpeää, joka jättää syvät
jäljet elämään. ( Matuille rahaa riitää).
Sosiaalityöntekijät näkevät aitiopaikalta, mitä on suomalainen köyhyys.
Vähävaraisten perheiden lapset voivat kokea häpeää, joka jättää syvät
jäljet elämään. ( Matuille rahaa riitää).
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyseisestä listasta pisti silmään sossutantan mainitsema nuorimies, joka ei päässyt sovittuun tapaamiseen sosiaalivirkailijan kanssa, koska hänellä ei ollut rahaa bussilippuun.
Jos ihmisen seuraavien kuukausien ainoat rahat ovat sen varassa, että hän onnistuu jollakin konstilla pääsemään tapaamispaikalle, on jokseenkin lyhytnäköistä toimintaa, että nuorimies käyttää viimeiset 3 euroaan johonkin muuhun kuin bussilippuun. Saahan sillä kolmella eurolla ruokaa kolmeksikin päiväksi, mutta ruokien loputtua ei lisää sitten olekaan tulossa pitkään aikaan, koska sossutanttaa ei päästä tapaamaan.
Jos oikeasti haluaisi itsensä toimia, olisi kyseinen nuorimies voinut vaikka kävellä tapaamispaikalle, sillä ainakin Etelä-Suomessa kuntakeskukset ovat enintään parin päivän kävelymatkan päässä asuinpaikasta. Pohjoisessakin pääsee neljässä päivässä kuntakeskukseen asuipa missä tahansa, ainakin jos rivakasti tarpoo.