Velallisen blues

Velallisen varoitusbiisi:

Asemalla
soivat kuulutukset
joita pakoon
ei pääse

kun nouset kyytiin
olet kyydissä
aina .. aina

Yksi yksinäinen
junassa
istuu
vaan

Asemalla
soivat kuulutukset
joita pakoon
ei pääse

kun nouset kyytiin
olet kyydissä
aina .. aina

(Egotrippiä mukaellen;
vuoden varoitusbiisi velkavanketta harkitseville).
2409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Velallinen on vankina junassa, joka liikkuu kokoajan eteenpäin. Velaton istuu asemalla nenä jäässä odottaen nopeamapaa junaa.

Kyllä se pikajuna vielä sieltä tulee. Juna jossa pääsee ilmaiseksi ja joka on 70% nopeampi. Junia menee ohi, mutta velaton odottaa sitä ilmaista ja nopeaa junaa.

Taasko lippujen hintoja on nostettu, puhisee Velton (velaton) ja jatkaa odottamistaan..

Paikalle saapuu lopulta Vuokran(an)taja. Vuokrantajalla on lyömätön tarjous. Saat minun toisen paikkani ja hinta on vain 2 euroa kilometrille!

Velton kirjoittaa heti nimen paperiin ja hyppää junaan. Vanha höyryveturi puuskuttaa hitaasti ja kilometrin välein Velton juoksee viiden vaunun päässä olevan Vuokrantajan luo maksamaan kaksi euroa.

On tämä hieno sopimus, naureskelee Velton. Jos rahat uhkaavat loppua, voin aina hypätä junasta eli olen vapaa kuin taivaan lintu. Toista se on Vel(a)lisella, jonka on pakko istua kyydissä perille asti..

Vellinen istuu pääteasemalla ja odottaa Veltonia.
Velton soittaa hetken kuluttua. Tässä on vielä 300 km käveltävänä, mutta pääsimpäs halvemmalla!
Matka maksoi peräti euron vähemmän kuin sinulla ja enkä ollut junan vanki. Olen vapaa!

Velton kävelee radan reunaa tyytyväisenä, eikä katkennut käsikään haittaa hyvän bisneksen tehnyttä. Ensi kerralla en kyllä hypppää piikkipensaan kohdalla, tuumii Velton kiskoessaan okaita peräpäästään.

Syksyllä -70% piikkejä jäljellä tällä tahdilla, laskeskelee Velton.

Mitä me tästä opimme?

Emme varmaankaan mitään..

Junan vanki, Paua Vellinen

Äänestä
  • Ei ole tullut mieleen, että velkajunasta voi hypätä pois milloin vain haluaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BondFund kirjoitti:

Velallisen varoitusbiisi:

Asemalla
soivat kuulutukset
joita pakoon
ei pääse

kun nouset kyytiin
olet kyydissä
aina .. aina

Yksi yksinäinen
junassa
istuu
vaan

Asemalla
soivat kuulutukset
joita pakoon
ei pääse

kun nouset kyytiin
olet kyydissä
aina .. aina

(Egotrippiä mukaellen;
vuoden varoitusbiisi velkavanketta harkitseville).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu