Työt ennen huveja, ensin viikon avaus ja vasta sitten venetöihin. Ei tilanteessa paljoa kommentoitavaa ole sen enempää menneen viikon tapahtumissa kuin ennustettavissa olevissa tulevissakaan. No, onhan tietenkin Ukun ETA tällä viikolla, joten LSO:sta kyllä uutisointia tulee.
2019 GGR 10
GGR-aloittaja
43<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tässä jo tulee ennakoitua sitä, miten surumieliseksi "kisa" menee kun on vain Tapsa jäljellä. Kauankohan sitä jaksaa lueskella merilintujen liikkeistä tai miten hienoja pitkäveteiset kirjat voi olla jos ei ole muuta tekemistä?
Näkyykö haita vai onko kaveri tosiaan vaan niin itsepäinen, että tulee riuttansa kanssa kotiin saakka ihan vaan näyttääkseen millaisen pöheikön sitä voi reissussa kasvattaa jos ei halua sitä kertaakaan trimmata?
Varmasti siitä tulee vuoden lehtikuva, mutta mitä riemua moisesta oikein on ja mitä sillä todistaa paitsi sitä omaa harmaan kiven läpi menevää tahtoaan? Vettähän ei vanha avantouimari pelkää, joten vähän tässä nyt ihmetyttää onko sitä tullut katsottua liian monta tappajahaita. Koko kisakoneisto venailee ylimääräiset 2 kuukautta ja siinä sitten soitellaan ja pidetään tunnelmaa yllä. Tosiasiassa muut neljä loppusuoran kaveria on kuitenkin sisäistänyt, että joko sitä tehdään ameriikantemppuja maalatessa tai sitten homman rutiinina on käyttää pläkäpäivät kilpailun kannalta järkevästi.
Näyttäisi alkavan aika hidas viikko kun ainakin Tapsalle luvassa on sitä kryssiveneelle ihanteellista vaisua vastatuulta. Uku tulee maaliin ja sitten vaihtelua tämän maalin kuivumisen seurailulle tarjoaa vain Istvan.
Eihän se sinun huolesi ole, miten Tapio siellä saa aikansa kulumaan. Hän näyttää olevan hyvin tyytyväinen elämäänsä. Ja maissa palkinnot jaetaan 22.4., ei yhden matkallaolijan takia sen kummempia päivystetä, satelliittipuhelu kerran viikossa ei ole mikään suuri rasti. Tapio lakkasi kisaamasta viimeistään Hobartissa ja hän silloin surunsa surrut.
Ehkäpä muotoilisin kysymykseni näin: moniko teistä jaksaa seurata tätä tee-itse-kasvuston rahtaamista Ranskaan? Riittääkö reipas mieli ja salaperäinen jallutynnyri pitämään tukijat tyytyväisenä?
Voidaan toki olla onnellisia Tapion puolesta, mutta hiukan tässä nyt ihmetyttää, miksi Maailmanympäripurjehduksessa heittäydytään täysin ajopuun asemaan. Kon-tiki-kisaa ei toistaiseksi kukaan ole perustanut, mutta tässä GGR:ssä kuitenkin pelin hengeksi on nähty enempi purjehdus kuin ajautuminen.
Tapiolla on vehkeet veneen putsaamiseen, mutta on päättänyt olla sitä tekemättä perustellen asiaa turvallisuudella ja sillä, että iso siivous on kuitenkin vain väliaikaista. No, kaikki muut (ehkä VDH:ta lukuunottamatta) ovat putsanneet veneensä säännöllisesti, millä vältetään kasvuston rehottuminen ja ovat tehneet sen merihirviöitä uhmaten naarmuakaan saamatta. Ei kai raumalainen nyt niin pal paremmalta voi maistua, että krotit odottelevat vain hänen pulahtamistaan?
Mutta, kuten edellä totesit, ehkä Tapiokin haluaisi vaan päästä kotiin ja unohtaa koko kisan. Silti ihmetyttää, että onko se lehtikuva pohjasta vaivan arvoinen. Yksi sponsori sillä tulee nolattua, mutta samalla reissu venyi ja monimutkaistui.
Ei kai Tapsa niin hyvin viihdy että on lähdössä toiselle rundille?!
Ainakin nyt suuntana Hyväntoivonniemi, ja siten poispäin maalista..
Olen ihmetellyt samaa eilisestä. Miksi ajaa väärää halssia kohti tyventä, mikä kehittyy laajana ja pitkäaikaena Atlantille. VMG on ollut pari pv olematon, alle 1s keskimäärin. Rannikolla säiilyy jotain tuulta ja toinen halssi voisi viedä n 15- 20*, mikä mahdollisuus on pian ohi.
Tyynialueiden läpäisyn merkitys näkyy Ukun ja Istvaninvälisessä etäisyydessä, mikä on venähtänyt jo 1000mpk:aan, kun aikaisemmin Istvan näytti saavan kiinni.
Mihin lie keula osoittanut, jos välillä COG ollut poispäinkin LSO:sta. Viimeisen vuorokauden track on kuitenkin aika tarkkaan poikittain toivottuun nähden. Se taas ei ole ihme ottaen huomioon aivan vastaisen tuulen suunnan ja nousukyvyn kevyessä tuulessa. Rannan lähellä taas vaanii tuntuva vastavirta.
Nämä ajelehtimiset ovat olleet näkyvissä jo hyvän aikaa tuuliennusteissa. Joskus viikonlopun aikana pitäisi olla taas kotiinpäin vieviä tuulia. ETA on nyt vapun aikaan, mutta sehän on laskettu menneen keskinopuden mukaan, mikä on kovin optimistinen jäljellä olevalle osuudelle.
No ei se.ollut noin. Kun trackeri antaa suunnaksi 115* olisi halssin vaihdon jälkee heikoissa tuulissa 25* ja huonolla pohjalla 3s venevauhdilla ehkä 20*. Eli likimäärin kohti maalia. "Vaaniva vastavirta" vaikuttaa myös purjehtiessa väärää halssia poispäin maalista. Se on totta, että tuulen suunta muuttuu aivan vastaiseksi muttei ole peruste jättää parempi kurssi käyttämättä.
Vieläkö muistat, millainen track oli NZ:n eteläkärjessä? VMG oli hyvin lähellä nollaa, eikä nyt olisi ainakaan sen parempi. Sen suhteen aika tarkkaan samantekevää, kummalla halssilla menee. Seuraava tuuli on ennustettu idemmästä, joten sitä vastaan mieluummin kannattaa nollavmg:llä edetä. Enpä ole tarkemmin katsonut oikeaa suuntaa isoympyräreitille, mutta silmämäärin 115 astetta ei poispäinkään vie.
Mietippä uudelleen kumpi vie lähemmäksi maalia 20 vai 115*
Aina vain pahenee. Nyt 3 solmua suuntaan 130*, VMG 24h= peräti -9 mpk. Vaikea ymmärtää.
Jos vaikka lukisit Tapion tekstiviestit ja mieluummin vielä kuuntelisit päivän satelliittipuhelun.
Kertoo halunneensa kauemmas rannikosta, jossa on laivaväyliä ja vastavirta. Nousukulmaksi kertoo 60 astetta, mikä selittää huonoa suuntaa kohti Kapkaupunkia.
Tuuliennusteista katsoen näyttää minusta muutenkin järkevältä ottaa hieman korkeutta (tosin lainausmerkeissä), ja ehkä sadan mailin päästä tehdä venda pohjoisen puolelle, sen minkä sitten nouseekin.
Kaskeloteista oli Tapio tohkeissaan.
Hienoa, että näkyi kaskelotteja. Jos ovat hammasvalaita ( killer whale eli Orca) niin tulee uusi pelon aihe. Ne joskus puskemalla upottavat pursia. Muistaakseni etelä Atlannilla yhdelle Whgitbread veneelle kävi näin ja upposi muutamassa minuutissa.
"Kertoo halunneensa kauemmas rannikosta, jossa on laivaväyliä ja vastavirta. Nousukulmaksi kertoo 60 astetta, mikä selittää huonoa suuntaa kohti Kapkaupunkia."
Rannikolle on lähes 500 mpk, ei taida laivat paljoa häiritä ja hän on niin kaukana, että virtakin voi olla 0 tai myötäinen. Vastavirta rannikolla on 0.5-0.8s ennusteessa , joka oli 4 vrk vanha. Tuskin on tuoreenpaa lähetettävissä veneeseen reitityksenä.
Nousukulma 60 astetta on tosi huono mutta siitä huolimatta Asteria on väärällä halssilla toista vuorokautta. Tuulen suunta on n. 70*, joten toisella halssilla suunta olisi70-60=10*. Maaliin olisi 20* , mihin hyvin kaakkoispasaatissa pääsisi, jos lopettaisi ajamisen poipäin.
"Ottaa korkeutta" ? Terminologiamme poikkjeaa niin paljon, etten ymmärrä mitä korkeutta voi ottaa ajamalla 130* kohti tyventä negatiivisella VMG:llä.
Ottaa korkeutta lainausmerkeissä siksi, että hanhenkaulalautta ei erityisen hyvin nouse. Oletan, että Tapio on ajanut niin ylös kuin lautta kulkee, ja ajamalla jonkin aikaa enemmänkin länteen kuin itään, pääsee lähipäivinä kohtuulliselle halssille kohti koillista. En usko, että tuulitieto on ollut niin tarkka, kuin oletat.
Kaskelotit toki kuuluvat hammasvalaisiin siinä missä delfiinitkin, joihin miekkavalaat puolestaan kuuluvat. Sitä en tiedä, missä määrin hammasvarustus korreloi taipumukseen harrastaa veneiden ilkivaltaista kaatelua.
Hampaisto ja hetulat liittyvät valaiden tunnistamiseen ja luokitukseen. Ehkä Tapio osaa, minä en ole koskaan tunnistanut kaskelotteja. Ryhävalaita,
miekkavalaita delfiinejä on näkynyt mutta delfiinien eri lajeja en tunnista.
Veneitä valaat eivät upota kaatamalla vaan puskemalla ison reiän kylkeen. Arvio on n. 30 solmua ja muutama tonni iskuvoimaa. Orca lienee ainoa laji, mihin riski liittyy. Luin jutun, missä arveltiin pohjavärin vaikuttavan. Valitettavasti en enää muista johtopäätöstä.
Eihän se minun huoleni ole, mutta ihmetyttää tuo ajelehtiminen. Nyt on ollut noin puoli vuotta aikaa ratkaista pohjan putsaus, mikä nyt vain on tehtävä. Jos sitä ei itse saa tehdyksi, sitten suunta lähimpään rantaan, vene ylös, pohja kuntoon, uusi moottori, ruokakauppaan ja takaisin merelle. Olisi sentään C-luokan kultamitalisti ja lakkiaisina kotona.
Onneksi on syvempiä vesiä, ettei kasva pohjaan kiinni.
Ratkaisu pohjan putsaukseen olisi juuri se käynti telakalla ja uudet maalit. Mutta se ratkaisu tarkoittaa luovuttamista, miksi ihmeessä valitsisi sen vaihtoehdon, kun on lähtenyt solo non-stopille? Juuri tällä hetkellä ja koko loppuviikkokin siellä on pläkää ja ajelehtimista sinne tänne, mutta mikään ei ole uhkaamassa perillepääsyä, vaikka vähän hitaamminkin.
Tavoitteet, joilla on vain symbolinen arvo ja joista ei voi joustaa, ovat vankila.
Ulkopuolisille ihmisille on täysin yhdentekevää, käykö Tapio putsaamassa pohjan vai ei. Yleensäkin ihmisten omat tekemiset eivät sen kummemmin ulkopuolisia kiinnosta.
Ainoa tässä hössäkässä todella kiinnostava asia on ollut minulle se, että jos kerran perille pääsy ilman pohjan puhdistamista on tärkeää, niin miksi sitä ei ole edes yritetty.
Miksi ei ole edes yritetty päästä perille pohjaa puhdistamatta?????
Jos tavoite ja elämänikäinen haave on purjehtia yksin pysähtymättä maailman ympäri, miksi ei kaikin keinoin siihen pyrkisi? Jos laskee pohjan puhdistukseen jotenkin liittyvän riskin, todellisen tai epätodellisen, miksi sen ottaisi? Ei ainakaan meidän täällä rannalla olevien iloksi.
Tuntuu kuin täällä esitettäisiin toiveita toisen puolesta sen mukaan, mitä itse tekisi. Ja siinähän ei menetä mitään, jos luopuu toisen ihmisen unelmasta. Tapio lähti hankkeeseen ajatuksena, että osallistuu kilpailuun. Jo siitä ajatuksesta luopuminen on varmasti ollut paha pettymys. Hankkeen loppuun viemisestä luopuminen olisi monin verroin pahempi. Minä en ainakaan tyrkyttäisi omia näkemyksiäni kenellekään vastaavassa tilanteessa
Eihän tässä muu ihmetytä kuin, että Tapion ratkaisu tuntuu hieman poikkeukselliselta. Niin Longue Routessa kuin GGR:ssäkin monet/useimmat kipparit ovat puhdistaneet veneidensä pohjat aika ajoin. Samoin tein itsekin kun kruisailin pallon ympäri. Helpointa puhdistus oli silloin, kun mainingit olivat laakeita ja vene oli pläkässä jokseenkin paikallaan ja vesi oli lämmintä. Hanhenkaulojen ja näkkien mielipaikat olivat vesilinjassa ja veneen perässä myrkkymaalin yläpuolella. Toinen mieleinen kasvualusta niille oli maalaamaton potkuri. Ellei taittolapapotkuria puhdistanut aika ajoin se ei välttämättä avautunut, kun tuli tarve ajaa koneella.
Olen ymmärtänyt, että Asterian pohjassa on kova maali (ilmeisesti Suomen vesille hyväksytty Trilux). Kovan maalin hyvä puoli on harjauksen ja kaapimisen kestävyys. Pehmeä maali pöllyää pilvenä, kun sitä vähänkin hankaa. Monet laittavatkin alle kovan maalin ja maalaavat sen päälle pari kerrosta pehmeää "itsekiillottuvaa". Harmi tietysti, että Asteriaan oli valittu murtoveteen tarkoitettu "ekomaali". Pohjan puhdistamisen ensimmäinen tarve olisi varmaankiin ollut jo alkumatkalla Atlantilla.
Mukava kuitenkin, että Tapio tuntuu nauttivan verkkaisesta purjehduksestaan ja saa päivittäistä juttelutukea suomalaisilta radioamatööreiltä. Olisi varmasti yksinäisempää, jos HF-radioyhteyttä ei olisi!
Lieneekö Tapio ensimmäinen suomalainen, joka purjehtii pallon ympäri käymättä kertaakaan maissa ja tekee retkensä ilman toimivaa moottoria?
Jos pallonkierto pysähtymättä on "pakkomielle", niin pitkä legi itään, että rikkoo viimevuotisen vanavetensä ja ympyrä on sulkeutunut. Ja sitten länteen, telakalle ja kotimatka sujuu kivemmin.
"Tuntuu kuin täällä esitettäisiin toiveita toisen puolesta sen mukaan, mitä itse tekisi."
Eihän täällä toiveita esitetä vaan yritetään nähdä toiminnan taustalla olevat motiivit. Pakkomielteisyys on pakkomielteisyyttä. Jossain vaiheessa sitä aletaan pitää epänormaalina, jopa sairautena.
Kaikissa lajeissahan näitä vinksahtaneita on. Kun vuorikiipeilyssä ei riitä enää harrastaminen, niin sen jälkeen ruvetaan ottamaan riskejä, jotka johtavat kuolemaan. Se on hyvin yleistä.
Tätäkin jengiä ihaillaan. Kuoli tehdessään sitä, mitä eniten rakasti. Näinköhän. Kiipeily voi olla kivaa, mutta näinköhän se äärimmäinen kärsimys ja pelko äärimmäisissä tilanteissa on. Kysymys on sisäisestä vammasta, joka pakottaa toimimaan vastoin omaa etuaan.
Ehkä merellä ajelehtiminen kirjoja lukien on mukavaa jonkin aikaa, mutta tuskin enää.
Mikähän sai Tapion luopumaan ajatuksesta ajaa rantaan putsaamaan pohjaa? Senhän olisi saanut tehdä ja pysyä silti pääluokassa kisassa mukana. Siimajalat toki kasvavat takaisin, joten pohjaa olisi pitänyt hoitaa sen jälkeen myös merellä, mutta sehän olisi sitten paljon helpompaa. Ymmärrän hairiskin, mutta jos on valmis ottamaan kaikki riskit mitä pallonkiertoon liittyy ja myös siihen liittyen, ettei vene purjehdi kunnolla, niin päätöksenteko ei tunnu loogiselta.
Kyllä nyt näyttää todella huonolta maaliin pääsyn kannalta, ellei pohjalle tehdä mitään.
Maaliin pääsyä pohjaa puhdistamatta on pidetty mahdottomana melekin heti Hobartista lähdön jälkeen. Mutta sieltä Asteria kuitenkin on edennyt jo monta kuukautta. Eikä edelleenkään ole näkyvissä mitään estettä, ettei sieltä perille saakka tulisi. Kyllähän vene purjehtii, vain selvästi hitaammin kuin voisi. Kuten Tapio puhelussaankin totesi, ei Asteria ainakaan raakapurjealuksille luovilla häviä.
Kap Hornin jälkeen sattui hyvä tuuliputki, joka sitten jatkui vielä hyvällä myötävirtaputkella. Siitä putkesta ei tietenkään halua hypätä rantaan . Eihän se pysähdys olisi mitenkään välttämätön perillepääsyn kannalta ollut.
Mitä tarkoitatte rantaan ajamisella tai hyppäämisellä? Jos venettä ei ole tarkoitus nostaa vedestä, pohjan skrabaamisen voisi kyllä tehdä kaukana rannikosta (niinkuin mm. Mark Slats, Uku ja Istvan ovat tehneet). Asterian moottori ei toimi, jonka takia rantautuminen tuulettomaan virtaiseen paikkaan ei tunnu hyvältä ajatukselta.
Kippari tietysti päättää tekemisistään tai tekemättä jättämisistään. Me maissa seuraajat voimme esittää mielipiteitä ja kenties oppia, miten pitkille purjehdusreissuille kannattaa varustautua ja miten ei.
Ennen Hoornia suunnitelmissa oli poikkeaminen johonkin suojaisen lahteen ja pohjan putsaaminen ankkurissa. Sitä se hyppäys tarkoitti, poikkeamista reitiltä. Rantaan saa sääntöjen puitteissa tulla, kunhan ei astu kuivalle maalle. Mutta matalaan veteen ankkuroidun veneen pohjasta saisi hanhenkauloja poistettua monin verroin tehokkaammin kuin avomerellä keinuvasta. Kymmeniä vuosia moottorittomalla veneellä purjehtineelle ei moottorin puute mikään merkillinen haaste olisi. Mutta kun veto siinä kohtaa oli hyvä, eikä loppumatkan vauhdilla ollut merkitystä kuin palstalaisille täällä, jätti Tapio mahdollisuuden käyttämättä.
"Kymmeniä vuosia moottorittomalla veneellä purjehtineelle" kysymys: miten olet selvinnyt vuorovesi- ja ranikkovirroista ja montako vuotta olet seilannut ilman moottoria sisämerta kauempana? Luulisin pläkän ja virran olevan hankala yhdistelmä moottorittomalle purjeveneelle ellei ole siihen tilanteeseen varautunut.
Tulee mieleen norjalaisen Erik Tambsin jykevätekoinen colin archer, joka aikanaan tuhoutui Uuden-Seelannin rantatyrskyihin tuulen tyyntymisen takia. Perhe onneksi pääsi rantakallioille ja voimattomana seurasi venekotinsa tuhoutumista. Veneessä ei ollut moottoria eikä ankkurista (liian syvää) tai airostakaan ollut apua. Merivirta vei raskaan veneen rantakallioihin.
Ei moottorittomana purjehtiminen ole kuitenkaan mahdotonta. Toistaiseksi ainoa saksalainen non stop solopurjehtija ( yrittäjiä on ollut 13-14) purjehti kaikki neljä rundia ilman moottoria , kaksi etelämeren kautta itään ja länteen. Hankki moottorin vasta juuri ennen viimeistä merimatkaa n 75v:na vaimon vaatimuksesta, ei olisi muutoin lähtenyt mukaan
Olen minä itsekin purjehtinut läheltä Elben suuta Portsmouthiin ilman moottoria yhden välipysähdyksenkin matkalla tehden. Vuorovesissä on haasteensa, mutta ei voittamattomia. Hoornin seutujen vuorovesistä en tiedä juuri mitään, mutta niistäkin valmistautumalla selviää. Sitä valmistautumista Tapiokin teki sahaillessaan edestakaisin Uuden-Seelannin kärjen luona. Ja oli huolissaan lähestyvästä Isla de los Estadosin rannasta pläkässä.
Eikä taida olla broachaamisen vaaraa? Ja voihan koralliriutan laittaa pihalle koristeeksi, tai rapsutella kauneimmat vapaamatkalaiset takan reunalle tai vitriiniin.. Mitä veikkaatte pohjassa kulkevan lastin painoksi? Keveneekö vene eväiden syönnin ansiosta, vai muuttuuko raskaammaksi eliöstöstä johtuen? Jos koko klöntin saisi ehjänä irti, niin saisiko siitä runkomuotin?
Kasvusto lienee lähellä vettä tiheydeltään eli ei vaikuta kelluma-asentoon. Niiden massa tietysti vaikuttaa veneen liikkeisiin.
Taitaa Uku päästä viikonloppuna maaliin, ja Istvan kiertää Azorit pohjoispuolelta? Ja Tapsalla tällä menolla ympyrä sulkeutuu!!
Nyt Tapio vihdoin teki vatsakäännöksen ja ajaa kohtimaalia. Minusta liian myöhään ja hävisi 2 vrk negatiiviset vmg- mailit turhaan. Ehkä 3 vrk tappio kun vauhtikin hiipuu?
Aamutuimaan teki taas vendan ja ajeli 4,6 solmua suuntaan 113°. Hänhän siis tavallaan luovii, omien sanojensa mukaan paremmin kuin raakapurjealukset. Nyt on vauhti hieman hiipunut.
Itse vipuaisin nyt sinne pohjoisen suunnalle pitempää siivua. Kohta sinne ei enää pääse. Sitten voisi ajella taas itään. Vaikka tuuli heikkenee, suunta olisi suotuisampi huomenissa idän puoleiselle halssille. Tosin sitten menee arpomiseksi joka tapauksessa.
Tapio-parka on vähän kauempana maalista kuin neljä päivää sitten.. Eikö vaimokaan laita jo viestiä menemään että "tule nyt jo Tapsa kotiin sieltä"!!
Joku ilkeämielinen voisi ajatella, että Tapsalla ei ole kauhea kiire kotiin vaimon luo.
"Tapio-parka on vähän kauempana maalista kuin neljä päivää sitten.". Tarkkaan ottaen sijainti
5.3.klo 11,35 UTC: 28*17,155`S 040*41,17`W DTF=4909 mpk
9.3.klo 12,00 UTC:29*35,5`S 0XX W DTF=4909mpk Tapio oli 4vrk aikana purjehtinut etelään 1*18` likimain mutta oli sen verran idenpänä, että etäisyys maaliin oli sattumalta ihan sama. Erehdyin yllä arvioidessani huonon reittivalinnan tappioksi 3 vrk, todellisuus oli 4 vrk. Kun hän ajoi vastapäivään kääntyvän tuulen alle kurssia 132-112* kohti hepoasteiden laajaa heikkotuulista aluetta ja jäi eteläpuolelle tulee turhia tappiopäiviä lisää. Lähiaikoina tuulet ovat heikkoja ja vaihtelevia
Jokohan Viron Ukulla on köydet kiinni laiturissa?
On perillä, 252 vrk:n sprinttikisa hänellä. Istvan kiertänyt Azorit ja on n. viikon päästä maalissa, näytti jossain vaiheessa että tulee tiukka keskinäinen kisa penalteineen, mutta 1000 mpk:n ero lopulta!
Tapsalla kokka kohti koillista, eli maali lähestyy..
Kello 08:00 UTC oli matkaa vielä 3.6M, eli ei kai vielä (08:19) ole maalissa? Näkyykö jostakin web-kamerasta tai youtubesta?
Hyvä Uku!
Housuissa jo, mutta GGR:n facebookissa maalintulo oli livenä. Uku tarkoituksella hidasteli viimeyönä, että tulisi valoisan aikana maaliin.
Katsoin kyllä livenä maaliintulon. Laitoin samalla myös linkin, mutta viesti oli poistettu sääntöjen vastaisena.
Haastattelussa maaliintulon jälkeen Uku oli tavallisen hyväntuulinen, vaikka oli juuri tullut mereltä, eväät melkein lopussa ja parikymmentä kiloa vähemmän elopainoa kuin lähtiessä. Hyvä Uku!