Työntövoima lbs honda bf2,3hv ?

Napsakkuja

Sähkömoottori vastaavuus ? Honda on n1690w mutta tuskin suora vertaus on likikään oikea. Mikä sähkömoottori antaa saman voiman kun honda työntää n 600kg venekuormaa ,vene n 4,6 m ja 1.9 m leveä ollen vähän kuin proomumallinen .
Ei honda pääse vapaille kiertoksille vaan junnaa raskaasti ja muutan sen tilalle joku 24v sähköperämoottorin . Akkujen myötä psinoa tulee lisää n 120kg joka lisää uppuomaa hieman mutta ompahan vakaampi. Nopeutta ei ole mitattu jotain 9-10kmh lienee .
Moottorin pitää kestää kuin lautta tyylin raskasta junnausta tehot täysillä 240ah X2 akuista yli tunti eli akut tyhjiin.

5

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ykä2

      Vastausta kysymykseesi en osaa antaa. Kuitenkin tosiasia on että lähes kaikissa sähköperämoottoreissa potkurin kierrosluku on alempi ja sen seurauksena potkurin läpimitta suurempi kuin hondan 2-2,3hv versiossa. Tämä merkitsee parempaa hyötysuhdetta eli suurempaa työntövoimaa kuin tehoero edellyttäisi. Paljonko käytännössä vaikutusta, paha sanoa.
      Itselläni Buster RS (4,5 x 1,8 muistaakseni) ja siinä uistelukoneena honda 2. GPS:n mukaan huippunopeus on 3,7 kn eli vajaa 7km/h. Huono saavutus joka osin selittyy pääkoneen ja kuskin aiheuttamalla melko syvällä perän uinnilla.

      Varautuisin kuitenkin siihen että sähkperämoottorin tehon tulee olla samalla hehtaarilla kuin polttomoottorinkin, varsinkin kun sähkövehkeiden teho yleensä ilmoitetaan sähköisenä, eli ei potkuriakselilta mitattuna joka on varmasti sähköistä tehoa pienempi.

    • Jos matka on riittävä lyhyt, lienee suunnitelmasi järkevä. Tarkoitan sitä, että pääset valtakunnanverkon ääreen lataamaan akkuja ennenkuin ne on puolillaan. Sanot, että pitäisi ajaa reilu tunti täysillä, eli akut tyhjiksi. Siitä jää mielikuva, että homma ei toimi. Sillä menolla tapat akut erittäin nopeasti.
      Oletko tsekannut, että saisko sun perämoottoriin loivempaa käyttöösi sopivaa potkuria? Jotenkin kuulostaisi paremmalta vaihtoehdolta.

    • Joakim1

      Kyllä nopeus tulee varsin suoraan tehosta, kun verrataan perämoottoreille ilmoitettua tehoa (potkuriakseliteho, usein ilmoitettua suurempi) ja sähköperämoottoreiden ilmoitettua tehoa (sähkönkulutusteho, usein ilmoitettua pienempi, potkuriakselilla reilusti pienempi).

      Testeissä yleensä 2 kW Torqeedo on hitaampi kuin 2,5 hv 4T-perämoottori. Sopivilla veneillä erot ovat pieniä, kun kaikilla mennään suunnilleen runkonopeutta eikä plaaniin päästä. Esimerkiksi tässä vertailussa 1 kW Torqeedo jäi vain 0,2 solmua 2,3 hv Hondasta. Toisaalta Mercury 3,5 oli vain 0,4 solmua Hondaa nopeampi ja sitten Mercury 4 pääsi jo plaaniin ja oli yli tuplasti noita kahta nopeampi.
      http://www.batliv.se/wp-content/uploads/2017/03/Bästa-motorstyrkan-för-semesterjollen-Båtliv-4-16.pdf

      Tässä testattiin useita eri sähkömoottoreita kumiveneessa (varsin samanlainen kuin edellisen testin kumivene, 1 kW Torqeedolla täysin sama huippunopeus) ja pienessä purjeveneessä. Vain Torqeedon ja 3,7 kW E-Drive pääsivät 4 solmuun kumiveneellä. Muut 500-1300 W mallit pääsivät vain 2,9-3,8 solmua eli jäivät jo varsin reilusti pienimmistä 4T-koneista. 4 kW malli vei pientä purjevenettä 5,5 solmua. Vähintään samaan pystyy 4 hv perämoottorit.

      https://media.torqeedo.com/downloads/press-comments/press-comments-de/yachtrevue-e-motoren-test.pdf

      Sähköperämoottorit, varsinkin Torqeedo, pääsevät hurjiin paaluvetoarvoihin. Työntövoima veneen liikkuessa on kuitenkin jotain aivan muuta. Vaikka Torqeedon paaluvetoarvot ovat samoja kuin 3 kertaa tehokkamman perämoottorin, ei se silti pääse missään veneessä samaan huippunopeuteen, vaan tyypillisesti jää hitaammaksi kuin samantehoinen perämoottori.

      • sitäodotellessa

        Torqeedot pienemmät on törkeä äänisiä kihuutus vinkujia ja laatu aivan surkea. Ihme etteivät tee sitä kunnolla.
        Suuremmista ei ole tietoa ns 10hv ylöspäin miljonäärien moottoreista.
        Sähkö on hyvällä moottorilla todella mukava käytössä. Miksihän ei ole esim säätyvälapaista sähkömoottoria niin saisi plaanaus nopeudella alemman sähkönkulutuksen?
        Moneen käyttöön riittää tämä kyntämis nopeus kunhan markkinat vain pudottaisi kiinan surkimus tuotteet pois pilaamasta laadukkaiden moottoreiden mainetta. Haswing on hyvä moottori yllätys yllätys.


    • nettiaarrearkkukissankul

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe