Avi on myöntänyt luvan paineviemärin asentamiselle Pitkäjärveen. Tämä on katkera erätappio ProPitkäjärviliikkeelle. Huonossa taloustilanteessa oleva Mikkelin Vesilaitos rakentaa kalliin viemäröinnin yhdelle asukkaalle???? Länsirannan asukkaille ei tullut myötätuntoa!!!
ProPitkäjärvi-liike ei aio nielaista tätä myrkkyä vaan käy taistoon kaikin asein. Apua pyydetään uusilta kansanedustajaehdokkailta asian viemiseksi eteenpäin ja luonnon suojelemiseksi!!!
ProPitkäjärvi-liike ei aio nielaista tätä myrkkyä vaan käy taistoon kaikin asein. Apua pyydetään uusilta kansanedustajaehdokkailta asian viemiseksi eteenpäin ja luonnon suojelemiseksi!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luulisi että muutkin ranta-asukkaat voisivat (ja jopa pitäisi) liittyä jo rakennettuun viemäri- ja vesilinjaan. Jätekaivojen kanssa pulaaminen jäisi historiaan ja järven ravinnekuormitus vähenisi. Usein tyynenä kesä-aamuna sinilevää, vaahtoa ja tummaa mössöä ajautuu ranta-asukkaiden ja virkistyskäyttäjien kiusaksi.
Rakentamisaikataulu ja putkilinjan seisokkipiste herättävät ison joukon kysymyksiä varsinkin kun juuri on julkaistu kirja kunnallisesta korruptiosta. On ihme jos tätä puuhailua ei tutkiskella isommilla foorumeilla tarkemmin.
Ihan ensimmäinen ihmettelyn aihe on se, että miksi linja on pysähtynyt Pitkäjärven rantaan vesistöylityksen kohtaan ja ei ole jatkanut aikaa sitten Ketunniemen omakotiryppäälle!!! Siellä olisi ollut monta liittyjää maksamaan huikeita rakentamiskustannuksia. Vesistöylityksen päässä on vain yksi vakituinen kiinteistö odottamassa putken päätä.
Ei Mikkelissä ole korruptiota. Etenkään Mikkelin Vesilaitoksella. Mutta se täytyy myöntää että hassuja yhteensattumia kyllä on.