Nyt lasketaan paljonko työttömiä on joutunut köyhyyteen ja haetaan perustoimeentulotukea . työtön ei ole köyhä jos maksetaan perustoimeentulotukea aktiivimalli leikkurin täydennykseen. hyötyä ei ole aktiivimalli leikkurista jos toisesta luukusta haetaan pelkkää rahan siirtelyä
Paljonko on työtön köyhtynyt
aloeliklaka
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinä olet ilmeisesti joko umpijurrissa aina tänne kirjoittaessasi tai kehari.
Tai, molempia, tai tärähtänyt kylähullu. Kai noita nyt haetaan tai sitten haetaan työkyvyttömyyseläke jos ei kykene töihin.
Totta haastelet . On melkosta kun ihmine laitetaan pihalle töistä ja elätettäviäkin on ollu. Ei tueta lapsia ja vdetän vyötä vvmesenpäälle kireelle ja sitte joku tahvo tulee kertoilee tollasiis satuja ku yleisesti tiedetään et 500 pitäs elää ja se on alle puolet siitä mitä elämiseen tarvitaan .Tuplasti pitäs saada jos sosiaalisilla tuloilal köyhyyrajalle yltäs, joten toimeentulo tuki tai ei ,ei ole asiat tolallaan Suomessa .Ei edes ihmisarvoiseen elämään noilla sosiaalisilla tuuilla ole mahdollisuutta ja vielä pitäs hypätä kaikkie höyrypäitte mielen juolahduiksien mukaan ja näyttää aktiivisuuttaa .Se on Suomessa menty siihe et työttömänä pitäs tulla toimee pyhällä hengella ja työssä käydessä olemattomalla palkalla.On päässy ihmisoikeudet hukkumaan.
https://ihmisoikeusliitto.fi/euroopan-neuvostolta-kritiikkia-suomen-perusturvan-liian-alhaisesta-tasosta/
https://www.ihmisoikeuskeskus.fi/?x5822114=5999494
https://www.kaleva.fi/juttutupa/politiikka/suomen-sosiaaliturva-on-espanjaakin-huonompi/5208198
https://www.sosiaalipoliittinenyhdistys.fi/perusturvakoonti1.pdf
https://www.finnwatch.org/images/pdf/RaporttiERP.pdf
Nuo ihmisoikeusliiton esiittämät kriteerit pitäisi viedä kanteeseen ja määrätä Suomelle sakot , jotka olisivat niin tuntuvia, että valtiolle olisi halvempaa nostaa tuet köyhyyden määrittävälle tasolle.
Minä olen voitolla 409,58€. Ja lisää tulee taas ainakin ensi kuussa. Voi olla ettei kerrointa voi oattaa käyttöön enää ikinä kun jään lokakuussa eläketuelle enkä hae työmarkkinatukea siten että tulisi 2 erää kuukaudessa. Sentään jokin porsaanreikä näyttää olevan vielä tukkimatta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15551942/hallinto-oikeuden-paatos-215-kertoimen-kaytosta#comment-96770804
Lisäksi olen valittanut kaikista noista aktiivimallipäätöksistä eikä ne ehdi oikeuteen ennen kun koko aktiivimalli kumotaan, sitten ei ole enää lakia jota soveltaa ja vakuutusoikeudelle ei jää muuta mahdollisuutta kun hyväksyä valitukset, saan sitten nuo lekkaukset kolminketaisena. Hei, me tienataan tällä!