Häpeä Sirkka-Liisa

No niin, pitihän tämä tietää, että kansanedustajilta ei millään saada sopeutumiseläkkeitä lopetettua. Sirkka-Liisa tämä toimintasi on kansan tahtoa vastaan.
Miksi sinun Sirkka-Liisa piti lopettaa urasi häpeällisesti? Sinusta jäi paha maku suuhun, epärehellinen ihminen. Keskustaan ei ole luottamista, maksimaallista vaalityötä muitten puolueitten laariin. Vai sitäkö yrität, kaataa keskustan kokonaan?

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/466469f2-bcd6-4998-9047-7bbbcf2ea7bf
3386
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Sika-Anttila näytti taas todellisen luontonsa.

2Äänestä

"Keskustaan ei ole luottamista,"

"Lakialoitteen ensimmäisenä allekirjoittajana on pääministeripuolue keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen."

1Äänestä

No mut ei katuvalot sisälle asti valaise, pitäiskö sitä pienellä eläkkeellä itse maksella tupaan sähköt? Tehdääs pieni iltalypsy vielä kun voidaan.

1Äänestä

Olihan tuo hyvin nolo temppu.

2Äänestä

Yksi on varma. Kepu(lainen) pettää aina.

1Äänestä

Anttila näytti kenen etua kansanedustaja on ajamassa. Omaa etuaan.

2Äänestä

Onkohan koskaan ollut kansalaisia varten, vai vain omaa etuaan, minusta täysin jäävi päättämään omista eläkkeistään, vai annetaanko samanlainen oikeus kaikille muillekin.

1Äänestä

Sikatilallisten.

1Äänestä

Voisivat nyt Soinin kanssa perustaa oman puolueen.

1Äänestä

Paksuloikkari heivaa touhusta.

1Äänestä

Voi hyvä ihme, AHNEUS voitti vielä viime metreillä!
Keskustalaisella on keskustalaisen kepulikonstit ... vielä lähes sata vuotiaanakin!!!!

1Äänestä

Iltalehdessä oli tänään kirjoitus, että Anttilan eläke on n. 5500 euroa brutto.
Miten noin pienellä eläkkeellä voi pärjätä, nafti 80-kymppinen.

1Äänestä
  • Ei riitä. Oli ministerinä kin sentään. Eläke on yli 6000 kuukaudessa.

    1Äänestä

Tämä on juuri sitä mitä Liberaali Sipilä on saanut aikaan
Kyllä siinä Alkio unohtuu!
Tähtiliikkeelle Forssan alueen äänet!

Äänestä

Lotto pitäisi saada putoamaan.

Äänestä

Ihmettelen,millä noi kansanedustajat pärjää noilla eläkkeillään,kun ovat vuosien varrella saaneet hyvät tienestit ja ilmaisia lounaita,matkoja ja sitä sun tätä?Luulisi,että sukanvarteen tai pankkitilille olisi kertynyt tässäkin tapauksessa massii tarpeeksi.

1Äänestä

Kepu pettää AINA ! S-L A on suuri inhokki ja ahneella on paskainen loppu !

1Äänestä

Kepun miehii ei nyt tuaskaa mikkää vaiva vaivoo, jos ei jäiden sulaessa valu lietteet kaivoo:-)

Sippiläki viime yönä tuasen parran ajo, hallituksen kuataessa luuli et on nousun rako:-)

Etustajat sano et ei ne rivist lippee, ihan niinku meijän akka jol on selkä aina kippee;-)

Meijän miehet kotejaki nuorille on rakennellu, millonkaa en mustoo rahhoo oo mie tallennellu;-)

Et ihan fuulaus matskuu.

1Äänestä

Nyt alkoi sitten tulla lisää lietettä kepun ja sipilän suusta.

1Äänestä

Eläintenhyvinvointituen sai aikaan, maksetaan verovaroista ettei eläimiä kiusata.

1Äänestä

Kuinka kansanedustajan eläke voi olla melkein yhtä iso kun palkka? Tavallisilla tallaajilla puolet palkasta jos sitäkään.

Äänestä
  • ministerinä+sai+joiltain+vuosilta+korotettua+palkkaa.Itseäni+vituttaa+se,+ovat+säätäneet+lain,+jotta+kansandustajan+eläke+karttuu+noin+kolminkertaista+vauhtia+verrattuna+yksityissektorin+työntekijään.Myös++valtion+virkamiehillä+eläkkeen+kertymä%+on+suurempi+kuin+yksityisen+alan+työntekijöillä.Kunnilla+taitaa+olla+yhtä+huonoa+kuin+yksityisellä+sektorilla.Yksityisellä+monelle+tulee+huono+työeläke.+Se+johtuu+myös+siitä,+että+yksityinen+työnantaja,+etenkin+pörssissä+oleva,+pitää+usein+kenkäisijäisiä.+ATK-alalla,+jossa+minäkin+olin,+viimeinen+työnantajani+pitää+joka+vuosi+YT-neuvotteluja,+joiden+jälkeen+osa+porukasta+saa+kenkää.+Usein+se+on+vanhempia+työntekijöitä.Jos+työura+päättyy+jo+50-60+vuotiaana,+tulee+eläkkeestä+pieni.+Tavoite+olisi+saada+60%+palkasta+eläkkeenä.+Silloin+pitäisi+olla+yli+40+vuotta+työelämässä.+Monelle+eläke+voi+olla+vain+40-50%+palkasta.+Tuntuu,+että+kyseessä+olisi+työnantajien+ja+valtion+salaliitto.+Näin+ainakin+olisi+pienipalkkaisten+kohdalla,+jotka+tulevat+saamaan+kansaneläkettä.+Tyäeläke+on+vain+muutamia+satasia.

    Äänestä

Kiitos kaikesta Keskusta, mut tällä kertaa lähtee ääni ”persuille”.

Äänestä
  • Dinosaurusten kapina? Vähän noloa jäädä eläkkeelle kutsuttuna IL sivulla dinosaurukseksi ja vetää vielä viimeinen suhmurointi.

    Äänestä

Keskustan kannatus pohjalukemissa ja tällä tempulla kannatus laskee entisestään.
Saisi koko keskustan poistaa kokonaan, turha puolue mitättömiä aikaansaannoksia.

Äänestä

Voi voi sentään, vaikka Tanja Karpela, oikein raatoi Suomen hyväksi ja sai paljon hyvää aikaan, on joutunut 40-kymppisestä asti olemaan sopeutumis eläkkeellä. Kyllä on eläkkeen ansainnut.

Äänestä
  • Päivi Lipponenkin joutuu tasapainoilemaan tarkasti että maksimit tulee kotiin ja saa vielä Paavon pajasta taskurahaa. Normi nilviäinen siinäkin. Olisi edes kuin Arja Alho, ei eväänsä liikauta elantonsa suhteen. Poliitikkona kantoi sentään parempiensa salkkua.

    Äänestä

Eikä se rahantulo niiltä loppuisi, ehkä laitettaisiin eri nimelle ja lyhyempikestoiseksi. Sopeutumisraha.

Äänestä

Meillä Forssassa on aina äänestetty Sikatilallisia.

Äänestä

Kymysys kuuluu, kenen eläkkeestä päätettiin sillä aikaa kun ehdotus oli viikon pöydällä? Miettikääs sitä... ;)

Äänestä

Aika peliä on kyllä tuo touhu ja sitten vielä ne pirun tukiaiset.

Äänestä

Kepu pitää aika touhua täälläkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enolisiuskonut kirjoitti:

No niin, pitihän tämä tietää, että kansanedustajilta ei millään saada sopeutumiseläkkeitä lopetettua. Sirkka-Liisa tämä toimintasi on kansan tahtoa vastaan.
Miksi sinun Sirkka-Liisa piti lopettaa urasi häpeällisesti? Sinusta jäi paha maku suuhun, epärehellinen ihminen. Keskustaan ei ole luottamista, maksimaallista vaalityötä muitten puolueitten laariin. Vai sitäkö yrität, kaataa keskustan kokonaan?

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/466469f2-bcd6-4998-9047-7bbbcf2ea7bf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu