Kuulin juttua että Hattulassa on mokattu pahasti. Valta on annettu tekniselle päällikölle joka estää kaiken yksityisrakentamisen minkä vaan pystyy. Jopa saunaterassin rakentamisesta on alettu vaatimaan kaavamuutoksia. Pitääkö tämä oikeasti paikkansa?
Hattula, saako enää rakentaa?
lycrasankari
502296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Koko Hattulan kunta on kusessa. Tuo pieni juttu.
Niin samas vuodatukses kuulin että tuo "viranhaltija" on pistäny talouselämän kyykkyyn ja nyt niitetää satoo. Samaan aikaan se on tuhlannu tuhansia euroja johonkin pyöräkaistojen asfalttimaalauksiin jossain keskellä metsää.
Urheiluhulluus laji erikseen.
Tämä tekninen johtaja tuli puutarhuriaikoinaan kuuluisaksi Helsingissä.
Poliisi oli huolestunut kaatuneen puun kannon aiheuttamasta liikennevaarasta mutta kaupungin puutarhuri oli sen poistamista vastaan.
"Kaupunginpuutarhurin Juha Prittisen mukaan kannolla on veistoksellista arvoa, ja sitä tulisi suojata kaikin mahdollisin tavoin. "
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/riippapajun-kanto-keraa-huomiota/1995064
Puliisihan nyt on huolestunut aina ja kaikesta (saadakseen lisärahoitusta s.o.) - tässä tapauksessa Juhan kanta oli ihan oikea. Kantohan on sittemmin lahonnut/poistettu, mutta uusia taimia saatiin kyseisestä puusta kasvamaan moneenkin paikkaan. Sellaista luontevaa kaupunkielämän jatkumoa.
Rinteenkujalta sahautti komean hopeapajurivistön surutta, kun haluaa rakentaa oktaloja RantaSUOLLE. Kannattaisiko rakentajien harkita kelluvia taloja samantien?
Valheella on lyhyet jäljet.
Uutisessa kerrotaan: "Myrskytuulen kaatamasta, rauhoitetusta pajuvanhuksesta on Helsingissä enää jäljellä arinakäävän lahottama ja ilotulitusraketin kärventämä kanto. Helsingin keskustassa vajaan viikon takaisessa talvimyrskyssä kaatuneen, liki 200-vuotiaan riippapajun kannosta on kovaa vauhtia tulossa kansallinen nähtävyys. Poliisin mukaan kannonkatsojat ovat jo aiheuttaneet vaaratilanteita puikkelehtiessaan liikenteen seassa Lasipalatsin edustalla sijaitsevaa kantoa kohti." JULKAISTU 02.01.2004
Kaipa saa rakentaa, muttei kannata, kun Hattulan kunta on pahemman kerran kusessa. Ja veroja nostetaan rutkasti syksyllä. Muuttakaa ihmeessä loputkin sieltä pois, saisivat sitten virka- ja luottamushenkilöt puuhastella oikein olan takaa pitääkseen Hattulan aina vaan hamaan maailmanloppuun itsenäisenä kuntana.
Puhuvat 2 prosentin veron korotuksesta. Kiertäkää kaukaa Hattula varsinkin yrittäjät.
Höpsis, oikorata kultakaivos.
Tuokin viranhaltija joutuu noudattamaan lakeja ja asetuksia jotka fiksut poliitikot on määränneet vuosien saatossa. Jos jotain kaavoja tms. tarvii pykälien mukaan sorvata jotta voi rakentaa niin eipä virkamies voi muuta kun vaatia asia niin hoidettavan. Virkamiehen näes kuuluu mennä pykälien mukaan just eikä soveltaen muuten on itse lirissä.
Miksi avautuminen hämeenlinna osiossa, eikö aloittaja ymmärrä minne kuuluu hattulan asiat kirjoittaa. Ei olla vielä otettu teitä osaksi kaupunkia.
Kunnalla on oikeus (nykyään melko laajakin oikeus) poiketa kaavotuksista. Esimerkkinä että henkilö tekee katetun terassin saunaan ja viranomaiset ilmoittaa että kerrosala kasvaa liian suureksi asemakaavan antamien puitteiden osalta. Tällön esimerkiksi kunnanhallitus voi antaa poikkeamisluvan. Toisaalta, laki myös sallii rakennustarjastajallekin vallan myöntää lupa jollon asia voidaan käsitellä kevyesti.
Nyt valta on menty antamaan kokonaan tälle herralle, eli edes kunnanhallitus ei voi tämän herran yli kävellä koska menivät mokaamaan hallintosäännöt. Tämä herra sitten on kaikkea vastaan ja tulkitsee asiakkaan kannalta niin negatiivisesti kuin ikinä voi tulkita - välillä jopa sivuten kokonaan määräykset. Hän kaivamalla kaivaa lakien tulkintoja jotta löytää lopulta haluamansa näkökulman asian kieltämiseen, unohtaen kätevästi kaikki ne pykälät jotka sallii. Vain negatiivisuudella on merkitystä. Useimmiten hän ei löydä riittäviä syitä, joten paperit jäävät joko pöydälle pölyyntymään tai perustelut ovat jotain siansaksaa. Käytännössä tämä ei haittaa kun valituksetkin käsittelee sama henkilö. Se että kunta menettää elinvoimansa ja ihmisen perustuslaillisista oikeuksista ei välitetä, se on sivuseikka.
ps. suomi24:ssa ei oo Hattula-osioo. Ehkä moderaattorit on jo varautunu kuntaliitokseen.
Tavanomaista suomalaista viranomaistoimintaa.
Tervemenoa katastrofikunta Hattulaan!!!!!!
Hatuton Hattula siellä on liito oravan kakkaa nähty!
Ei haittaa Hattulassa. Muuttolintujen lepopaikatkin tuhotaan surutta. Vaikka olivat ainoa Hattulan nähtävyys, jossa oli kävijöitä. Sellainen matkailupitäjä...
Vieläkö kotirinteen alueelta löytyy tontteja, ei ainakaan ole taloja myynnissä alueelta. Yksi komia talo näkyy olevan myynnissä, toiselta puolen motaria, mutta lähellä isoa tietä.
Piti muuttaa Hattulaan mutta kun lukee näitä Hattulan sähläyksiä niin jäädäänkin Hämeenlinnaan.
Mitä Hämeenlinnalaiset suosittelevat omakotitalo alueena, vähän katsoin tuota Siiri 2 , mutta palvelut taitaa olla aika kaukana kyseistä alueesta, muuten maapohjat ok, odotan mielipiteitä, kiitos etukäteen.
Jos sä haluut esim autokatokseen asfalttia, niin sä voit tulla hakeen kottikärryillä, ja lainaat vähän käsijyrää.
Ei saa rakentaa ja verotus nousee 2 prosenttia. Hattula on kriisissä.
Hattulassa tilaa ja avaruutta, ilmainen pysäköinti, lähijunat pysähtyvät Parolassa, ei SCC-skandaaleja, ei homekouluja. Verotaso on alempi kuin Hämeenlinnassa etc.
Kuinka Hattulassa pelaa nämä terveys/lääkäri palvelut, myös julkisen liikenteen taso olisi kiva tietää ?
kun vaan jaksaa kävellä Pälkänetien varteen niin Hämeenlinnaan pääsee julkisilla ainakin 2 kertaa päivässä ja kuulemma illalla takaisin
Oma auto lähtee pihasta aina kun haluaa, tiet on aurattu heti kun lunta tulee vähänkin. Julkiset on köyhiä varten, köyhiä ei täällä kaivata. Menkööt Turenkii jossa myös se TrolliPetteri.
Ryyppäävätkö kaikki siellä yhtä paljon pään sekasin kun sinä?
Ei verot 2 prosenttia nouse
Mutta nousee kuitenkin... Jotta saatiin lukio pysymään kunnassa. Kaikki maksaa jotta n 150 kuntalaista saa käydä kotikunnassa koulua
Lääkäriin pääsee julkisella samana päivänä jos akuutti asia, lääkärit motivoituneita ja pitkään samassa työpaikassa toimineita.
Julkiset kulkee: bussit arkisin 2x tunnissa HML, pikavuorot pysähtyy motorin rampilla ja lähijunia kulkee HKI-TRE välillä
Hattulassa on homekouluja. Yksi purettiin mm. Hurttalasta.
Kyllä ryyppää, siellä on paljon kapiaisia.
Hyvää yötä Vattula. Kuntaliitosta turha enään haikailla, hoitakaa itse konkurssi.
Tekninen johtaja ehdottelee silta Pappilanniemestä Parolaan mutta ei normaalit asiat kiinnosta
Tottakait, että saisi samalla padottua Vanajan, joka uhkaa sen kaavoittamia hyvin märkiä tontteja Rantasuolla. Järvi nousee aina vaan suolle, vaikka mitä tekis. Ja tekeehän se, kun rahaa on, vaikka taistella Vanajaa vastaan.
Kas kun ei hattulalaiset vaadi ammattikouluakin kuntaansa? Miksi amitsulaisten täytyy lähteä Hämeenlinnaan kouluun, kun lukiolaiset saa jäädä Hattulaan? Eriarvoisuus kukoistaa Hattulassa. Tehkää asialle jotain. Ainakin Hattulan on maksettava amitsulaisten matkakustannukset.
Harmi vaan lähilukiolle, kun nuoret haluaa pois Hattulasta. Oikein ovat opet ja poliitikot joutuneet kerjäämään lehtien palstoilla, että nuoret jäisivät Hattulan lukioon opiskelemaan.
Hattulan jutut voisi kirjoitella tuohon yleistä kantahämeessä osioon, siellä ne aikaisemmatkin on. Hämeenlinna kun on hämeenlinna.
Mitä väliä missä Vattula?
Prittinen ei vain ymmärrä...
Nyt Hattula sakottaa rakentamattomista tonteista. Heh. Ei kait se tontinomistajien vika ole, jos kukaan ei halua muuttaa Hattulaan nykyisten päättäjien ja virkamiesten takia?
> Nyt Hattula sakottaa rakentamattomista tonteista
Tämä on mielenkiintoinen tilanne, koska seuraavaksi voidaankin sitten vaatia tyhjilläänolevan rakennuksen purkamista. Sosut ovat luoneet varsinaisen ikiliikkujan - rakennat tontille taikka maksat sakot, purat tontilta taikka maksat sakot.
No huh, huh. Ei kyllä hämmästytä, että Janakkalassa meni sukset ristiin oikein huolella kyseisen herran kanssa. Hattulan uuden kunnanjohtajan aikana on selvästi nyt otettu toisenlaista otetta myös viestintään. Tekniselle päällikölle ei ainakaan julkisesti anneta enää samanlaista valtaa kuin aiemmin. Kunnan asioita on tätä nykyä lehdessä kommentoimassa selvästi enemmän muut tahot kuin tekninen päällikkö.
mutta rastit sentään löytyy hyvin ja seikkailu-urheilu kiinnostaa
Onneksi päästiin eroon siitä Janakkalassa. Hattula ei tajunnut minkä riesan otti.
Paljonko pitäis maksaa "siirtomaksua", että ottaisitte sen takaisin?
Eik Hattulal ole ees omaa keskustelupalstaa?
Veronmaksaja maksaa miljoonan laittomista irtisanomisista , maineen menetyksestä lisää ja nukkevääpelin palkkaamisesta joka vuosi vielä lisää. Kiitos masalainen 1960-2022.
Tämä keskustelu osui silmiini kun googletin Hattulaan rakentamiseen liittyvää keskustelua. Tilannehan on teillä täysin pöyristyttävä; halukkaita muuttajia ja hyviä veronmaksajia olisi nyt tulossa, mutta rakennuslupia ei saa ja rantojen lähelle ei ole mitään saumaa päästä asumaan. Lähikuntiin näytti rahamme kelpaavan; ostimme tuttavaperheen kanssa rantatontit ja nyt sanomme joulun tienoilla Espoolle näkemiin. Sääli että Hattulan kaltainen kaunis ja sijainniltaan hyvä alue annetaan muutaman katkeran virkamiehen ja rakennusmafian takia ajautua ongelmiin.
Eik Hattulal ole ees omaa keskustelupalstaa?
No pitäähän sitä miettiä minkä muotoinen on liikenneympyrä ettei siitä tulisi liikennesumppu.