Akvaario ja kaloja

AkvaarioAloittelija

Tässä muutaman viikon olen miettinyt hankkivani kaloja, mutta en ole varma mikä on aloittelijalle sopivia ja minkälaisen akvaarion pitäisi hankkia? Toivottavasti täällä olisi joku joka osaisi auttaa minua.

1

151

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olikoapuja

      Tästä ollaan varmaan montaa mieltä. Itse aloitin 300l.lla ja tein mielestäni oikein. Minulla oli kyllä oppaana `vanha akvaristi´, jolta sain paljon apua ja saan vielä 15v jälkeenkin. Koskaan ei ole valmis. Pieni on tietty kätevä, vaan paljon työläämpi (minulla myös 100l.n) josta aion luopua.
      Kardinaalitetrat on hyviä ja värikkäitä aloittelijalle, samoin miljoonakalat. Molemmat on parvikaloja (väh.5 parvessa), riippuu akvan koosta mitä laittaa. Pohjalle on varma valinta partamonneja samaa sukupuolta, ellei halua `vauvoja´joita kukaan ei halua niin paljoa! Seeprakalat ja kiilakyljet jättäisin kättelyssä alottelevalta pois! Sinirihmat ovat ihania ja kestävämpiä kuin keltarihmat, vaikka kauppias väitti toisin, siinäkin kokemus näytti! Pari-kolme niitä sopisi. Vaativat kasvistoa piilopaikaksi kuten muutkin ja kantoja, kiviä..ei mitään turhaa tärpäkettä. Onnea sinulle ja mieti todella tarkkaan tuo akvan koko.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe