Hei! Tyttökissa steriloitiin kuukausi sitten. Kaikki meni hyvin, pidin kauluria 10 vrk ja silloin myös tikit poistettiin. Tänään neiti esitteli vatsaansa (=tule silittämään) ja huomasin, että leikkaushaava oli auennut noin 1,5 sentin matkalta. Siis ihan auki ts. sisäkudokset näkyvät reiästä.
Haava ei ole tulehtunut eikä neiti aristele sitä. Putsasin haavan, laitoin perhoslaastarin (ettei aukea lisää) ja neidille kauluri kaulaan. Asun pienellä paikkakunnalla, joten yksikään eläinlääkäriasema ei ole auki, maanantaina soitan asiasta. Mietin vain sitä, onko muille käynyt näin? Miten on mahdollista että jo parantunut haava aukeaa noin? Onko hyviä neuvoja, mitä muuta voisin tehdä ennen maanantaita haavaa hoitaakseni? Kiitos jo etukäteen!
Auttakaa! Leikkaushaava aukesi....
7
288
Vastaukset
- SoitaVieläPäivystävälle
Kunnilla on velvollisuus järjestää päivystävän eläinlääkärin palvelut. Puhelimen päähän saat siis kyllä ihan eläinlääkärin, jotta ei tarvitse keskustelupalstalla arvuutella, ovatko mahdollisesti tarjottavat neuvot varteenotettavia vai eivät.
- Paniikki81
Kiitos kuitenkin, että vaivauduit kirjoittamaan neuvosi, joka ei ehkämahdollisestimaybe ole "varteenotettava" näin keskustelupalstalla.
Sitten kun opit käyttämään aivokapasiteettiasi, tajuat että ihan ensimmäisenä soitin päivystävälle eläinlääkärille. Jätin viestin vastaajaan yhteystietojeni kanssa, mutta ainakaan vielä ei ole tullut vastausta/soittoa.
Jatkossa älä suotta arvuuttele tekstiesi kanssa - jätä ne kirjoittamatta kokonaan, kun nyt keskustelupalstalla ollaan niin ne sun tekstit eivät mahdollisesti ole varteenotettavia.- äläitkerumalapsi
Kiitos, että vaivauduit palstalle viihdyttämään itseäsi näin lauantai-iltana. Siellä hevonpeessä ei varmasti muuta tapaa olekaan aikaansa kuluttaa.
Jos vielä joskus opit käyttämään aivokapasiteettiasi - niin epätodennäköistä kuin se onkin - saatat tajuta kertoa kaiken olennaisen tilanteestasi, jos apua haluat. Palstalaisilla ei ole kristallipalloa, josta nähdä sinun tehneen mitään muuta kuin sen, josta olet kertonut. Kun et niin tehnyt, niin älä nolaa itseäsi saamalla itkupotkuraivaria siitä, että neuvottiin tekemään jotain, jonka olet jo tehnyt.
Jatkossa älä siis suotta tule palstalle apuja pyytämään - pärjäile ihan omillasi, jos ahdistut noin kovasti asiallisista neuvoista. Angstaa ihan vain yksinäsi kattisi kanssa. Kysymyksesi eivät kerta kaikkiaan ole varteenotettavia, jollet anna avun tarjoajille kaikkea tarvittavaa tietoa. - Avustettava
äläitkerumalapsi kirjoitti:
Kiitos, että vaivauduit palstalle viihdyttämään itseäsi näin lauantai-iltana. Siellä hevonpeessä ei varmasti muuta tapaa olekaan aikaansa kuluttaa.
Jos vielä joskus opit käyttämään aivokapasiteettiasi - niin epätodennäköistä kuin se onkin - saatat tajuta kertoa kaiken olennaisen tilanteestasi, jos apua haluat. Palstalaisilla ei ole kristallipalloa, josta nähdä sinun tehneen mitään muuta kuin sen, josta olet kertonut. Kun et niin tehnyt, niin älä nolaa itseäsi saamalla itkupotkuraivaria siitä, että neuvottiin tekemään jotain, jonka olet jo tehnyt.
Jatkossa älä siis suotta tule palstalle apuja pyytämään - pärjäile ihan omillasi, jos ahdistut noin kovasti asiallisista neuvoista. Angstaa ihan vain yksinäsi kattisi kanssa. Kysymyksesi eivät kerta kaikkiaan ole varteenotettavia, jollet anna avun tarjoajille kaikkea tarvittavaa tietoa.nm. äläitkrumalapsi
Olet jo päästäsi vIAAIA MUUTEN VAAN T0SI ILKEÄ, TYHMÄ TYYPPI - hehhehvaan
Avustettava kirjoitti:
nm. äläitkrumalapsi
Olet jo päästäsi vIAAIA MUUTEN VAAN T0SI ILKEÄ, TYHMÄ TYYPPIKirjoita vain normaalisti käyttämälläsi nimimerkillä. Vai onko persoona tänään hukassa?
- Paniikki81
Jos jotain jäi vielä epäselväksi, niin tuolla "maanantaina soitan asiasta" tarkoitin sitä, että silloin on leikanneen eläinlääkärin puhelinaika, eli varmuudella saan saman lekurin puhelimen päähän.
- Tuulikkileena
Ok,eli minä soittasin mille tahansa eläinlääkärille,ja kysyisin neuvoja.Mut oot sen varmaan jo tehny Suomessa on tosiaan paljon päivystäviä eläinklinikoita,joista voi kysyä neuvoa .Toivottavasti kisusi paranee,ja saa tarvitsemansa avun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572804Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941960Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301139Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155841Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80764Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52696Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665