RISTEYS JA ROTTA UNESSA

risteysuneksija

Auttaisiko joku tulkitsemaan untani. En tiedä liittyvätkö ja miten liittyvät siihen ja onko unesta minulle apua, kun olen viime aikoina tutkinut lapsuuttani ja muistellut sitä, sekä etäiseltä tuntuvaa äiti-suhdettani..

Unessa saavuin pimeässa mustan hiekkatien päähän kahdentien risteykseen. Oikea puoli näytti mustalta. Tässä kohtaa unessa minulla oli jotenkin ikävä ja stressaantunut fiilis.
Vasen tie oli myös tummanharmaa ja vähän punertava. Muistan että pohdin pitkään ja punnitsin vaihto ehtoja kumpaan suuntaan lähtisin, unessa siskoni oli (lapsena) vieressäni pohtimassa suuntaa. Lopulta valitsin vasemman puoleisen reitin ja lähdin kävelemään sinne.

Uni jatkui niin että perheeni tai taisi olla isäni, olivat ostaneet minulle lemmikki rotan, jota tosin inhosin ja halusin siitä eroon. Kuitenin huolehdin siitä hyvin ( olen muuten eläinrakas) mutta se raapi ja yritti välillä purra. Lopuksi ilmmoitin perheelleni että aion myydä rotan pois.

ja vielä, unessa oli iloinen vanha mies, joka saapui suurella valkoisella rekalla viereen ja aloin poikani kanssa ihailla tuota rekkaa joka oli parkissa..
näihin en löytänyt mitään tulkintaa kun etsin.

Kiitos jos joku osaa auttaa

5

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unennäkijä

      Ap kyselee taas, osaako joku minulle tätä unta tulkita.. olisin hyvin kiitollinen avusta

    • Unesi saattaa heijastella omia ajatuksiasi lapsuudestasi ja nykyhetkestä.

      Unessa saavuit pimeässä kahden tien risteykseen. Kertoo jostain valintatilanteesta, jostain joka aiheuttaa ristiriitoja. Unen tunnelma; ikävä ja stressaantunut vielä paljastaa unen merkitystä.

      Unessa pohdit vaihtoehtoja kumpaan suuntaan lähtisit, unessa siskosi oli läsnä lapsena; viestii lapsuusajan takaumasta, valinnasta, Unesi kertoo myös tästä päivästä ja valintatilanteesta, kenties nyt on aika valita miten suhtaudut menneisiin kokemuksiin, oikea valinta vie asioissa eteenpäin.

      Vasen suuntana kuvaa alitajuntaa ja sinne painuneita muistoja, mutta se kuvaa myös passiivisuutta. Kenties on aika antaa nyt alitajunnan nostaa esille muistoja ja käsitellä omaa ahdistusta, vapautua henkisistä taakoista, jotka kuluttavat sinua.

      Isäsi/perheesi oli ostanut sinulle lemmikiksi rotan, jota inhosit. Rotta oli jotain jota sait, josta halusit eroon. Saattaisi kuvata tilannetta, jolloin sinua on kohdeltu huonosti jopa väkivaltaisesti. Rotta eläimenä kuvaa syyllisyyttä, arvottomuutta, pettämistä.
      Unessasi halu päästä eroon rotasta, kuvaa ahdistavien muistojen negatiivista voimaa, josta haluat nyt vapautua.

      Unen iloinen vanha mies oli vertauskuvana valoisasta tulevasta. Kuvaa myös läheisten tukea. Unen rekka kuvaa velvollisuuksia ja ratkaistavia kuormittavia asioita, parkkipaikka kertoo, että kaikkea ei tarvitse heti ratkaista, nyt on hyvä pysähtyä miettimään ja suunnitella toimivia ratkaisuja.

      Ehkä saat jotain apua näistä ajatuksista, kun mietit mitä unesi sinulle viestii.

    • anonyymi_2gJ

      Kiitos paljon tulkinnastasi!! Sain kyllä tuosta vähän apua omiin ajatuksiin.
      Eli varmaan myös uusi uneni liittyy tähän samaan kuin tuo rotta uni. Siinä siis isäni taas oli hankkinut tiikerin lemmikiksi( unessa asuin nuoruuden kodissa) tiikeriä halasin ensin ja rapsuttelin, kunnes vasta myöhemmin tajusin että se voi satuttaa ja jopa tappaa koska on arveluttava. Halusin siitäkin kovasti eroon.

      Terv Ap

    • Unessasi sait isältäsi nyt tiikerin, jonka tajusit myöhemmin vaaralliseksi.

      Unessa sait vaarallisen, arveluttavan lahjan/lemmikin voi symboloida myös, että olet/olit vääränlaisen huomion kohteena, voisiko olla tilanne, josta uskot jonkun olevan ns hyvissä aikeissa, mutta myöhemmin antajan todellinen luonne paljastuu, niinkuin tiikerillä.
      Halasit ja rapsuttelit tiikeriä aluksi ja myöhemmin tajusit sen todellisen luonteen, se oli epävakaa, arveluttava jotain joka satuttaa. Tiikeri edustaa unessa voimaa ja kykyä selviytyä , mutta myös seksuaalisuutta, aggressiota, viettelemistä yms.

      Varmaankin unesi liittyy edelliseen rottauneesi, uniahan olisi hyvä miettiä sarjoina ja kun aikaa kuluu tehdä huomioita, mitkä toistuvat teemat muuttuvat unissa.

      Mietin tässä, voisiko tuo lemmikkitiikeri ja rottakin kuvata suhtautumistasi äitiisi, isän hankkima lemmikki olisikin unessa äitisi... en tiedä.
      Itse tiedät paremmin oman elämäsi tilanteen ja lapsuutesi kipukohdat ja asetelmat.
      Ehkä olisi hyvä puhua myös näistä lapsuusajan ahdistuksista esim. siskosi tai jonkun luotettavan ystävän kanssa..

    • Apvastaa

      Kiitän taas sinua.
      Kyllä voisi liittyä myös suhtautumisestani äitiini.. jatkan unipäiväkirjan tekoa josko unet selkenevät jossain vaiheessa ja oivaltaisin mitä minun tulee ymmärtää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe