Suoraa puhetta opettajien liitolta: ”Suomi on epäonnistunut maahanmuuttajien kotouttamisessa”
OAJ toteaa tiedotteessaan suorasanaisesti, että ”Suomi on epäonnistunut maahanmuuttajien kotouttamisessa”.
Maahanmuuttajataustaisten lasten oppimistulokset ovat kaksi vuotta kantaväestön tuloksia jäljessä, OAJ perustelee. Lisäksi OECD:n tuoreen maaraportin mukaan ulkomailla syntyneistä koulunkäyntinsä keskeyttää lähes kaksi kertaa niin moni kuin Suomessa syntyneistä.
Suomessa koulutuksensa saaneet maahanmuuttajat työllistyvät huonosti. OAJ toteaa tämän olevan ongelma, koska työikäisten osuus koko Suomen väestöstä on jo pitkään pienentynyt ja syntyvyys on rajussa laskussa.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/273966-oaj-maahanmuuttajalapset-pahasti-jaljessa-koulussa-suomi-epaonnistunut
Suomikin epäonnistui mamujen kotoutuksessa.
9
154
Vastaukset
- vtunmamut
On aivan utopistinen käsitys että mamu voitaisiin kotouttaa. Ainoa kotouttaminen on lähettää ne sinne mistä ovat tulleetkin.
- Kempeleenkingi
Saksalaisen tutkimuksen mukaan muslimeista ei ole ammattityöntekijöiksi
Psykologiassa älykkyyttä pidetään luotettavana uramenestyksen ennustemuuttujana. Maahan tulleella väellä tulee olemaan vaikeaa kattaa ammattitasoisen ja korkeasti koulutetun työvoiman tarvetta Saksassa. - finlandiaaaa
Pudasjärvi on muslimien maahan haalimisen suhteen varsin edistyksellinen. Niin oli Terijoen hallituskin aikanaan joidenkin silmissä. Kutsutuista suurin osa on nuoria muslimimiehiä; eikö olis parempi tukea islamin edessä rähmällään olon sijaan kantasuomalaisten lapsiperheiden taloutta Viron esimerkin mukaisesti jolla oman kansan tulevaisuus kansana turvattaisiin ? Virossa syntyvyys on saatu selvään kasvuun.
- Onmahdotonta
Pudasjärven peräkammaripojat eivät keskenään lisäänny. Yritystä lienee ollut.
- Peltofilosofi
Sitä voi itse kukin tykönään miettiä että ja jos ilmastonmuutos saa aikaan sen että suomalaiset joutuvat sen vuoksi suurelta osin siirtymään Iraniin niin mitenkähän mahtaisi olla sen kotoutumisen kanssa.
- Kotoutuneet
Tässä yksi monista samankaltaisista, maahanmuuttajien suomeen kotoutumisen menestystarinoista. Kannattaa lukea tuo juttu:
https://suomimedia.wordpress.com/2017/11/14/turvapaikanhakijat-ja-pakolaiset-kokevat-tyon-rangaistuksena-suurin-osa-tulee-elamaan-sosiaalietuuksilla-koko-elamansa-koska-tyo-ei-kiinnosta/?fbclid=IwAR3MjaDsRx1ZQroXW21F2xVsCd-cbOnPz- Anne34
Sinun kommenttisi on kiellettyä vihapuhetta, josta rangaistaan rikoslaissa. Ei tuollaista edes saisi paljastaa. Maahanmuttajat ovat voimavara ja rikkaus. Kokoomus haluaa 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa ja EK 1,4 miljonaa maahanmuuttajaa. Suomeen tulee useita miljoonia maahanmuuttajia tulevaisuudessa.
- TaivasMaanpäällä
Luuletteko oikeasti, että ne haluaa edes kotoutua ?? Nehän saa täällä kaiken jo ilmaiseksi, nuorilta tytöiltä/lapsilta pimperoa jos ei muuten niin vaikka väkisin.
- Helvetinurpo
Ja sehän sulla käy katteeksi. Syrjäytynyt Pudiksen peräkammarinpoika, eikä etes tuhveroa saa! Vaikka oot kotoutunut tänne uikuttamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on616703- 606039
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1265243En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛173912Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist453859Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323490Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53470Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722945- 252799
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris602645