Eikös nyt kepulaisella johdolla olisi mallin oton paikka? vai mitä Rauhala ja Toivola? Tulos tai ulos. Ja mennessänne voitte maksaa laskun jonka töppäilyllänne, vai omavaltaisuudella? olette aiheuttaneet
Kunnanjohtajajupakka
10
74
Vastaukset
- minamyos
Ei tämän tyypin miehet ota vastuuta leukojaan vain louskuttavat
- minamyos
Eihän tämä tapaus näytä kiinnostavan kuntalaisia. Hiljaa hyväksytään puheenjohtajiston ja muiden perässäsoutajien puuhat. Saa siinä sitten katsoa peiliin kun asiat menee perseelleen ja veronmaksaja taas maksaa viulut.
- justice
Täällä on ylipäätään vain vähän keskustelua.
Mutta olen kanssasi samaa mieltä siitä, että iso osa sieviläisistä on aika passiivisia suhteessa kunnan asioihin. Annetaan tapahtua mitä tapahtuu. Terävöittäisi varmasti myös päättäjien toimintaa, jos kuntalaiset seuraisivat tiiviisti, mitä päättäjät touhuavat, miten asioita hoitavat. Päättäjiltä voi vaatia vastuuta ja kuntalaisten parhaaksi toimimista. Päättäjien tulee myös toimia lakien ja korkean moraalin mukaan. Päättäjien toimintaan ei pidä kuulua venkoilu, porsaanreikien etsiminen lainsäädännöstä ja käytännöistä. - Oikeusjakohtuus
justice kirjoitti:
Täällä on ylipäätään vain vähän keskustelua.
Mutta olen kanssasi samaa mieltä siitä, että iso osa sieviläisistä on aika passiivisia suhteessa kunnan asioihin. Annetaan tapahtua mitä tapahtuu. Terävöittäisi varmasti myös päättäjien toimintaa, jos kuntalaiset seuraisivat tiiviisti, mitä päättäjät touhuavat, miten asioita hoitavat. Päättäjiltä voi vaatia vastuuta ja kuntalaisten parhaaksi toimimista. Päättäjien tulee myös toimia lakien ja korkean moraalin mukaan. Päättäjien toimintaan ei pidä kuulua venkoilu, porsaanreikien etsiminen lainsäädännöstä ja käytännöistä.Kunnan virkamiehillä ja luottamushenkilöillä tulee olla henkilökohtainen korvausvastuu vääristä/laittomista päätöksistään.
- iskul
Tämän viikon kunnanhallituksen kokouksessa on asioita käsitelty, sen pöytäkirjaan liitteineen kannattanee tutustua.
- alexias
pistähän paskahousu nimesi näkyviin kun syytät
- Kuntalainen
Samanlainen paskahousu nimimerkin taakse kätkeytyjä olet itsekin. Kyllä noin näkyvällä paikalla heiluvan pitää ottaa vastuu teoistaan. Ja kunnanhallitushan päätti esittää asiat lakaistavaksi maton alle.
- Anonyymi
Luin 27.3.2019 ilmestyneen Sieviläinen -lehden nro:sta 13 s. 3 artikkeliotsikon "Valtuusto laittoi pisteen entisen kunnanjohtajan eroprosessille "
Ja näinköhän valtuusto voi laittaa pisteen asialle? Taisi todellisuudessa olla vasta "pilikku".- Anonyymi
Joutuvatko Kittilässä valtuutetut/luottaushenkilöt "maksumiehiksi" - nähdään lähiaikoina?
- Anonyymi
Ennakkotapaus? Kittilän kaltaiset oikeusjutut ovat tervetulleita. On hyvä että kuntapäätöksenteko joutuu valokeilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1095971- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056