Kunnanjohtajajupakka

Kuntalainen

Eikös nyt kepulaisella johdolla olisi mallin oton paikka? vai mitä Rauhala ja Toivola? Tulos tai ulos. Ja mennessänne voitte maksaa laskun jonka töppäilyllänne, vai omavaltaisuudella? olette aiheuttaneet

10

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minamyos

      Ei tämän tyypin miehet ota vastuuta leukojaan vain louskuttavat

    • minamyos

      Eihän tämä tapaus näytä kiinnostavan kuntalaisia. Hiljaa hyväksytään puheenjohtajiston ja muiden perässäsoutajien puuhat. Saa siinä sitten katsoa peiliin kun asiat menee perseelleen ja veronmaksaja taas maksaa viulut.

      • justice

        Täällä on ylipäätään vain vähän keskustelua.

        Mutta olen kanssasi samaa mieltä siitä, että iso osa sieviläisistä on aika passiivisia suhteessa kunnan asioihin. Annetaan tapahtua mitä tapahtuu. Terävöittäisi varmasti myös päättäjien toimintaa, jos kuntalaiset seuraisivat tiiviisti, mitä päättäjät touhuavat, miten asioita hoitavat. Päättäjiltä voi vaatia vastuuta ja kuntalaisten parhaaksi toimimista. Päättäjien tulee myös toimia lakien ja korkean moraalin mukaan. Päättäjien toimintaan ei pidä kuulua venkoilu, porsaanreikien etsiminen lainsäädännöstä ja käytännöistä.


      • Oikeusjakohtuus
        justice kirjoitti:

        Täällä on ylipäätään vain vähän keskustelua.

        Mutta olen kanssasi samaa mieltä siitä, että iso osa sieviläisistä on aika passiivisia suhteessa kunnan asioihin. Annetaan tapahtua mitä tapahtuu. Terävöittäisi varmasti myös päättäjien toimintaa, jos kuntalaiset seuraisivat tiiviisti, mitä päättäjät touhuavat, miten asioita hoitavat. Päättäjiltä voi vaatia vastuuta ja kuntalaisten parhaaksi toimimista. Päättäjien tulee myös toimia lakien ja korkean moraalin mukaan. Päättäjien toimintaan ei pidä kuulua venkoilu, porsaanreikien etsiminen lainsäädännöstä ja käytännöistä.

        Kunnan virkamiehillä ja luottamushenkilöillä tulee olla henkilökohtainen korvausvastuu vääristä/laittomista päätöksistään.


    • iskul

      Tämän viikon kunnanhallituksen kokouksessa on asioita käsitelty, sen pöytäkirjaan liitteineen kannattanee tutustua.

    • alexias

      pistähän paskahousu nimesi näkyviin kun syytät

      • Kuntalainen

        Samanlainen paskahousu nimimerkin taakse kätkeytyjä olet itsekin. Kyllä noin näkyvällä paikalla heiluvan pitää ottaa vastuu teoistaan. Ja kunnanhallitushan päätti esittää asiat lakaistavaksi maton alle.


    • Anonyymi

      Luin 27.3.2019 ilmestyneen Sieviläinen -lehden nro:sta 13 s. 3 artikkeliotsikon "Valtuusto laittoi pisteen entisen kunnanjohtajan eroprosessille "

      Ja näinköhän valtuusto voi laittaa pisteen asialle? Taisi todellisuudessa olla vasta "pilikku".

      • Anonyymi

        Joutuvatko Kittilässä valtuutetut/luottaushenkilöt "maksumiehiksi" - nähdään lähiaikoina?


      • Anonyymi

        Ennakkotapaus? Kittilän kaltaiset oikeusjutut ovat tervetulleita. On hyvä että kuntapäätöksenteko joutuu valokeilaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe