Sairaala uhattuna

Tämä_on_hätähuuto

Nyt kaikki perhonjokilaaksolaiset, nyt tarvitaan yhteen hiileen puhaltamista tai käy, että ennen kuin huomaattekaan vuodeosasto Tunkkarilta on lopetettu. Sitten kaikki vanhat ihmiset jotka eivät pärjää kotihoidossa ovat Kokkolassa. Kuinka moni omaisista pääsee sitten syöttämään ja juottamaan näitä päivittä jonka he nykyisen hoidon tasolla vaativat. Olen nähnyt tämän käytännössä vuosien aikana.
Tällainen on tämä hallituksen Sote joka on vain Keski-Pohjanmaalla käytössä.

KP24
"– Koska vuosi on jo näin pitkällä, on kohtuutonta odottaa, että millään tempulla saataisiin niin paljon säästöjä aikaan. Siksi nyt puhutaan viidestä miljoonasta, Soiten toimitusjohtaja Minna Korkiakoski-Västi totesi maanantaina Soiten hallituksen kokouksen jälkeen.

Alustavaa keskustelua säästötoimenpiteistä on käyty niin sanotussa laajennetussa omistajaohjauksen neuvottelukunnassa, jossa on Soiten edustajien lisäksi mukana jäsenkuntien päättäjiä. Muun muassa palvelukeskus Lepolan toiminnan lakkauttaminen sekä Kannuksen ja Tunkkarin vuodeosastopaikkojen vähentäminen on noussut jälleen esiin."

14

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Late74

      Eikös ne mene sitten tehostetun palveluasumisen piiriin. Ei kai vuodeosastoilla ole tarkoitus viettää pitkiä aikoja.

    • Tämä_on_hätähuuto

      Tarkoitatko Esperiä? Paljonko niitä on perhonjokilaaksossa? Käykö niissä lääkäri päivittäin? Ei, se lääkäri on vain puhelimen päässä ja ambulanssia ei saa tilata ilman tämän etälääkärin lupaa. Niissä vanhus ajetaan nopeammin ja tehokkaammin kuin terveyskeskuksessa.

    • Ei_hyvältä_näytä

      Kokkola palstalla oli Ilta-Sanomissa ollut vertailu eläkeläisten hyvinvoinnista Suomessa, ei hyvältä näytä Vetelin tilanne. Onko syy Soiten vai meidän omien kuntapäättäjien?

      Kuntien sijoitus selvityksessä, mukana 295 Manner-Suomen kuntaa.

      Veteli 185

    • Anonyymi

      Näinhän se näyttää käyvän kuin avauksessa kerrotaan, nyt Soite luopuu vanhusten hoidosta ja sitten vuodeosastoista. Ne lopetetaan ellei joku "pörriäinen" ota niitä hoitaakseen. Se taas tietää kovia aikoja vanhuksille, olemme viemässä heidät huutolaisiksi niin kuin 100v. sitten. Minä häpeän nyky-Suomea.
      "Käytännössä se tarkoittaa kajoamista palveluverkkoon niin Kruunupyyssä, Kannuksessa kuin Vetelissä. Lisäksi vanhusten tehostetussa palveluasumisessa Soite on nostamassa kätensä pystyyn."

    • Anonyymi

      Soite tulee päättämään joulukuussa Tunkkarin sairaalan lakkauttamisen:
      "Konkretiaa sitä kaivanneet joka tapauksessa saivat. Pitkään virkamiesten ”tarkkiksella” olleet palvelukeskus Lepola Lohtajalla sekä Tunkkarin yleislääketieteen osasto Vetelissä ovat taas lakkautuslistalla. Tunkkarin lakkauttamisen nettosäästövaikutus olisi 1,7 miljoonaa euroa ja Lepolan karvan yli miljoonan."

    • Anonyymi

      Näinhän siinä käy eli sairaala loppuu ja vastaanotto jatkuu. sairaita ja vanhuksia kierrätetään ympärin keskipohjanmaata ja kuka heitä silloin pääsee katsomaan?

      " Riikka Sipilä Keskipohjanmaa
      Pe 15.11.2019 klo 13:10

      Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soite suunnittelee säästöjen nimissä palvelurakenteen muutoksia myös Perhonjokilaaksossa. Nämä suunnitelmat ovat aiheuttaneet alueella kiivasta keskustelua, ja Soiten mukaan liikkeellä on myös virheellisiä huhupuheita.

      Soite tiedottaa, että suunnitelma Vetelissä sijaitsevan Tunkkarin vuodeosaston toiminnan päättymisestä nykyisessä muodossaan ei vaikuta terveyskeskusten, neuvolan tai hammashoidon palveluihin alueella.

      Tunkkarilla jatkuu nykyisen laajuinen ”Sote-keskus”, jota Pajala Kaustisella tukee sosiaalipalveluiden osalta. Perhossa puolestaan jatkaa nykyisessä laajuudessaan ”Sote-asema” ja Halsualla ”Soite-piste”.

      • Anonyymi

        Kaikenlaista suunnitellaan joo,mutta mistä/miten ne paljon puhutut säästöt toteutuu käytännössä ??? Täysin mahdoton yhtälö ,mutta olisi mielenkiintoista nähdä jotain kokreettisia lukuja . Tunkkarin kiinnilaittaminen ei säästötarvetta vähennä yhtään ,vaan pikemminkin päinvastoin ???


    • Anonyymi

      Kokkola laskee veroäyriä ja vaatii samaan aikaan säästöjä Soitelta ja haluaa sulkea tehostetunhoidon yksiköitä ja vuodeosastoja jokilaaksoista.

    • Anonyymi

      Kokkolan veroalella putosi pohja pois vaatia Soitelle säästöjä. Luuletteko tosiaan saavanne suljettua kaikki maakunnan hoitopaikatta jotta hyvätuloiset kokkolalaiset saavat muutaman lisäkympin kuukaudessa lisää tuloa?

    • Anonyymi

      Oikeanlaista keskustapolitiikkaa Hietaniemeltä?
      Kepari:
      "Maakunnassa runsaasti keskustelua aiheuttaneet ja ilmapiiriä tulehduttaneet suunnitelmat Lohtajalla sijaitsevan palvelukeskuksen Lepolan ja Vetelissä sijaitsevan Tunkkarin vuodeosaston lakkauttamisesta kaatuivat äänestyksessä mahdollisimman niukin lukemin 6–5.

      Sitä ei sulattanut enempää hallituksen kokkolalainen puheenjohtaja Veikko Laitila kuin hallituksen perholainen jäsen Antti Hietaniemi. Molemmat merkkauttivat pöytäkirjaan eriävän mielipiteensä."

    • Anonyymi

      Kokkola uhkaa ja kiristää Soitea ja sitä kautta maakunnissa olevia yksiköitä.

      "Lopuksi reilu viikko taaksepäin. Kokkolan kaupunginhallitus antoi yksimielisesti evästyksen Soitelle.

      Se meni näin: Kokkolan kaupunginhallitus on 17.12.2018 § 503 edellyttänyt kuntayhtymä Soitelta talouden sopeuttamisohjelmaa. Soiten tulee saavuttaa tarvevakioitu keskimääräinen kustannustaso, joka perustuu THL:n laskelmiin.

      Viime vuoden joulukuun ukaasi, johon lausumassa viitataan on asiallisesti Kokkolan kaupunginhallituksen Soitelle esittämä uhkavaatimus. Jos ette saa säästöjä aikaan, emme maksa kaikkia laskuja."

      • Anonyymi

        Kyllä Tunkkarin vuodeosasto saa laittaa kiinni.Kuusitoista paikkainen vuodeosasto.Tuomisen määrän pystyy sijoittamaan jäljelle jääviin yksiköihin.Rahan tuhlausta tuommoinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Tunkkarin vuodeosasto saa laittaa kiinni.Kuusitoista paikkainen vuodeosasto.Tuomisen määrän pystyy sijoittamaan jäljelle jääviin yksiköihin.Rahan tuhlausta tuommoinen.

        Kyllä Tunkarin voi tai pitää sulkea. Sehän on kuin vanhain koti. Hyvin pärjätään ilman Tunkkaria. Mikä välipysäkki tuo Tunkkari on. Kyllä se vaan niin on että kokolassa paremmat tutkimukset. Tunkari on vain hidaste keskusairaalan pääsylle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Tunkarin voi tai pitää sulkea. Sehän on kuin vanhain koti. Hyvin pärjätään ilman Tunkkaria. Mikä välipysäkki tuo Tunkkari on. Kyllä se vaan niin on että kokolassa paremmat tutkimukset. Tunkari on vain hidaste keskusairaalan pääsylle.

        Kyllä se on ymmäretävä että noin pieni potilasmäärä eihän se noin voi jatkua tässä ajassa.
        Muistuttaa enempi vanhainkotia kun sairaalaa. hoitomuodoltaan.hyvä kun vastaanotto jäisi se riitäis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7846
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5420
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3537
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      150
      3086
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2031
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1859
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1727
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      38
      1682
    Aihe