Minut laitettiin työkokeiluun tekemään ohjelmointia. Haluaisin oppia ohjelmoinnin teoriaa kunnolla. Perusteet osaan, ja yliopistotutkinto on matematiikasta, mutta haluaisin oppia lähinnä yliopiston laudatur-tason opintoja. Onko kokemusta, kannattaako ottaa netistä vaikka Courserasta kursseja? Paljonko on työmäärä? Onko hyötyä, jos ehtii töiden jälkeen panostamaan opiskeluun vain tunnin tai kaksi? Lähinnä mietin data-analyysiä ja tekoälyä.
IT-alan opiskelusta esim. Courserassa
onlinelearner
3221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu aika paljon taustastasi. Yhden vähän pidempään työttömänä olleen olen rekrytoinut, joka oli uudelleenkouluttanut itse itsensä nimenomaan Courseran kautta. Hänellä oli matemaattis-luonnontieteellinen yliopistotausta ja hän oli tehnyt hyviä täsmävalintoja tilastotieteen (.. olkoon sitten nykyään tekoälyä tai mitä tahansa) ja ohjelmoinnin verkkokursseista juurikin Courserassa, joten hirveästi ei epäilyttänyt rekry sitä kyseistä paikkaa täytettäessä. Siinä oli sopivat perusteet, joiden päälle pystyi oppimaan uutta.
Sen verran ehkä voisi sanoa, että jos ohjelmoinnista itsessään ei ole kauheasti näytettävää kokemusta koulun penkiltä niin sitä kokemusta ja osaamista voi esittää myös harrastuneisuuden avulla (omia ohjelmointiprojekteja). Useissa työpaikoissa saatetaan arvostaa jopa enemmän omalla harrastuneisuudella esitettäviä näyttöjä kuin kouluarvosanoja etenkin ensimmäistä työpaikkaa haettaessa.
Tsemppiä!
Kiitos tästä! Ajattelin ottaa jonkun datascience-kurssin alkuun. Mutta lähinnä mietityttää ajankäyttö. Kuitenkin päivät koodaan eikä ihan hirveästi ole aikaa panostaa täysillä opiskeluun iltaisin. Saako tuolla luettua koko kurssin oppimateriaalit vai keskeytyykö kurssi, jos en ehdi tekemään harjoitustehtäviä?
Courseran Deep Learning -kurssit ovat erittäin hyviä ja opettavaisia kursseja. Niissä ei ole mitenkään tiukka aikataulu, ja itsekin sain suoritettua ne, vaikka elän ruuhkavuosia ja työskentelen täyspäiväisesti IT-alalla. Kursseja on 5 kpl, ja esim. ensimmäiseen käytin aikaa 10 päivää, vaikka tavoiteaika siinä oli 4 viikkoa. Jos tosiaan olet opiskellut matematiikkaa, pystyt helposti suoriutumaan yhtä nopeasti tai ehkä jopa nopeammin. Opetusvideoiden katsomiseen heitän sellaisen vinkin, että kun laitat nopeuden 1,5-kertaiseksi, niin saat myös niihin kuluvan ajan minimoitua, mutta puhe on silti edelleen täysin ymmärrettävää. Tätä taktiikkaa hyödynsin itse noita kursseja suorittaessani. :)