ostan vm 2008 v70 automaatilla.

ajoontehty

en siis osta palstalta autoa, sitä ei otsikko tarkoita. mutta tuollaisen ostan d5 moottorilla jostakin. autossa pitää olla vaihteistoöljyt vaihdettuna ainakin kertaalleen kun haen autoa missä on250tkm mittarissa korkeintaan. mielummin kahdesti ja siitä dokumenttia.

ajattelin ylihuolehtia laatikon niin että vaihdan vaihteistöljyt 50tkm välein. säästää siinä kun tietää että voi autolla ajaa sitten sen toiset 250tkm ilman pelon häivääkään siitä että laukeaa kallis vaihteisto. moottorin öljyt kanssa vaihtoon max 15tkm välein. kyllä kestää eikö totta.

yksi jippo on vielä takataskussa. ostan vain auton joka on ollut jossakin pitkien välimatkojen alueella eli vaikka kainuussa. hesasta kun ostaa on vaihteistokin saanyt kyytiä.

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiäjä

      Ostin jokunen vuosi sitten 300tuhatta ajetun touranin dsg vaihteistolla ja myin pois 540 tuhatta ajettuna täysin kunnossa, tänä aikana voi olla että kerran vaihdettiin vaihteistoöljyt, en ole kyllä varma. Saahan noita öljyjä silti vaihdella jos haluaa.

    • ihanDilleDong

      Järjetöntä ylihuoltaa ja maksaa siitä. Ei tuollaisessa vaihtotahdissa ole mitään järkeä, eikä se lisää pätkääkään vaihteiston kestoa.

      • perimäinekysymys

        jos 90tkm ajettu vaihteistöoljy on kunnossa että sen vaihtoa pidetään perusteltuna ja järkevänä niin siinä tapauksessa 0km ajettu öljy on parhaimmillaan ja 50tkm ajettu öljy on paremman kuntoista kuin 90tkm ajettu. josta seuraa se väistämätön tosiasia, että vaihteisto toimii mahdollisimman vähän vaihtokuntoisilla öljyillä. Tästä jälleen seuraa se kiistaton tosiasia että vaihteisto kestää koko auton elinkaareren ajan korjaamatta. Tämä sillä reunaehdolla että autoa myös käytetään maltilla ja järjellä eikä revitä esimerkiksi D asentoa päälle kun auto vielä liikkuu taaksepäin.


    • Eivolvoomeille

      Ruotsissa on ainakin ilmennyt V70 volvoissa melko paljon kaikenlaisia
      ongelmia. Automaateissa laatikoita , osa ei haluu muuten vaan kulkea.
      Sit on kone ongelmia.( käynti ongelmia yms ) ollut kans jonkun verran.Jos meinaa tommosen ostaa niin mieluummin vähän vähemmän ajettuna ja ei sellaista mikä on ollut pääasiassa kaupunkiajossa. Noiden hinnat on mennyt alaspäin kuin lehmän häntä.
      En huolisi kyllä itselle. Kaverilla oli kans automaatti joku 2013-2015 en muista vuosimallia
      mut myi bensasyöpön pois halvalla. Sekin oli hyvin huollettu ja hyvin pidetty kaikinpuolin. Matka-ajossa kertoi menevän n 11L/100 km kun ajelee rauhallisesti 90.

      • mersuilemaan

        jaa eli mercedes benz on parempi valinta. niin voisi päätellä kun tälleen vaikutuksille olen niin altis että uskon kun kerrot että volvo vain on huono ja kuluttaakin. onhan mersu aina mersu vaikka ne ruostuukin.


      • Jereeehh

        Ei ole olemassa enää kestävää laatikkoa tai autoa, kaikki autot suunnitellaan rikkoontuviksi jotta ostettaisiin uutta. Karu totuus pätee myös premiumeihin, oli ruotsista tai saksasta, rahaa rahaa...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      138
      4096
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2490
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2138
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      23
      1174
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1082
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      992
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      923
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      916
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      44
      835
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      104
      825
    Aihe