Myrkkymaali

57pd68

Veneessäni pohja on maalattu Hempel Hard Racing Xtra mustalla, maali on menettänyt tehonsa ja vaatii uutta. Ajattelin maalata Blakes Cruisingilla, hintaero edelliseen melkoinen. Onko kellään kokemuksia , tuleeko ongelmia vai toimiiko hyvin.

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Ei tule ongelmia. Rupeaa sitten aikanaan lohkeamaan irti alla olevasta kerroksesta esim vesirajasta.

    • Se on hyvä yhdistelmä. Jos eri väri kelpaa (kaloille?) niin helpottaa tulevaisuutta jos valitset päälle esim sinisen. Voit jatkossa seurata mistä Blakes kuluu puhki ja paikkamaalata keväisin vain ne kohdat. Säästyy työtä, ympäristöä ja rahaa. Ennen Blakes maalausta kunnollinen pesu, kevyt märkähionta ja huuhtelu.

    • sopivaa_

      Maalasin heti pohjaremonttini jälkeen uusien epoksimaalikerroksien päälle ensin 2 kerrosta kovaa Hard Racingiä ja niiden päälle 2 kerrosta eri sävyistä pehmeää Blakes Cruisingia. Älä maalaa liian paksusti Blakesiä vaan mieluummin vaikka vuosittain vain ohuesti silloin jos Hard Racing alkaa paljastua alta. Tuo hiominen ei varmaan nyt niin välttämätöntä kun maalaat vain ohuesti Blakesiä jolloin ei pääse muodostumaan lohkeilevia kerroksiakaan, se alla oleva Hard Racing kuluisi hieman ohuemmaksi jokaisella kevyelläkin hionnalla vähän turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      317
      5207
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      118
      2728
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1716
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      119
      1354
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      355
      1111
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      139
      1074
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      280
      1041
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      37
      929
    9. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      101
      922
    10. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      41
      875
    Aihe