Myrkkymaali

57pd68

Veneessäni pohja on maalattu Hempel Hard Racing Xtra mustalla, maali on menettänyt tehonsa ja vaatii uutta. Ajattelin maalata Blakes Cruisingilla, hintaero edelliseen melkoinen. Onko kellään kokemuksia , tuleeko ongelmia vai toimiiko hyvin.

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Ei tule ongelmia. Rupeaa sitten aikanaan lohkeamaan irti alla olevasta kerroksesta esim vesirajasta.

    • Se on hyvä yhdistelmä. Jos eri väri kelpaa (kaloille?) niin helpottaa tulevaisuutta jos valitset päälle esim sinisen. Voit jatkossa seurata mistä Blakes kuluu puhki ja paikkamaalata keväisin vain ne kohdat. Säästyy työtä, ympäristöä ja rahaa. Ennen Blakes maalausta kunnollinen pesu, kevyt märkähionta ja huuhtelu.

    • sopivaa_

      Maalasin heti pohjaremonttini jälkeen uusien epoksimaalikerroksien päälle ensin 2 kerrosta kovaa Hard Racingiä ja niiden päälle 2 kerrosta eri sävyistä pehmeää Blakes Cruisingia. Älä maalaa liian paksusti Blakesiä vaan mieluummin vaikka vuosittain vain ohuesti silloin jos Hard Racing alkaa paljastua alta. Tuo hiominen ei varmaan nyt niin välttämätöntä kun maalaat vain ohuesti Blakesiä jolloin ei pääse muodostumaan lohkeilevia kerroksiakaan, se alla oleva Hard Racing kuluisi hieman ohuemmaksi jokaisella kevyelläkin hionnalla vähän turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8028
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3852
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1310
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1143
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1079
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      865
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      812
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      762
    Aihe