Psykologin tutkimus

Hiirihaukka

Haluaisin kaikenlaisia kokemuksia kuulla. Mitä testejä käytettiin. Osuiko luonnekuvaus oikeaan. Saitteko tukea ja apua testeistä. Mikä fiilis tuli.
Kaikki tieto ja kokemus kiinnostaa.
Oma kokemus lyhyesti; psykologi tuomitsi psykoosini perusteella, että olen sellainen ihminen oikeasti mitä psykoosissa olin. Loukkaavaa.
Luonnekuvaus oli kaikkea muuta mitä oikeasti olen, läheisimmät ihmiset eivät ”allekirjoittaneet” että olisin sellainen ihminen mitä psykologi oli kirjoittanut.
Kuvaus oli täynnä todella ikäviä piirteitä mitä ihmisellä voi olla.
Lopuksi psykoosin syyksi oli kirjoitettu sellaista mikä ei liittynyt psykoosiini mitenkään, vielä sillä tavalla mitenkä asioita en ole koskaan kokenut eli koin hänen keksineen tämän päästään.

Kiitos vastauksistanne.

8

1252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähes_vapaa

      8 vuotta pyörin siinä koneistossa,yhden ainoan kerran juttelin psykologin kanssa.Mieleen jäi vain syyllistävät kysymykset joilla ei ollut mitään tekemistä minun kanssa.Selvisi myöhemmin että minua hoitanut psykiatri oli kertonut minusta hänelle ihan hirveää tuubaa.

      • Hiirihaukka

        Todella ikävä kuulla. Tuollainenkin on varmasti hirven yleistä.
        Itsellä meni homma niin että hoitajan kanssa juttelin eniten, hän kertoi asioita minusta psykologille. Psykologi esitti vain muutaman kysymyksen ennen varsinaisia testejä. Perusti arviota siis testien perusteella, olemattomalla haastattelulla ja mitä hoitaja oli kertonut minusta ja kirjoittanut.
        Olisi mielenkiintoista lukea noita tekstejä mitä hoitaja on kirjoittanut, kuinka paljon muistaa keskusteluista väärin tai on tehnyt omia päätelmiä ja kirjoittanut totena niitä. Siitähän niitä väärin ymmärryksiä tulee. Kuvitellaan että kaikki kokevat asiat samalla tavalla, mutta näinhän ei ole. Olemme yksilöitä.


    • psykologi

      Ei psykologisessa testaamisessa tutkita luonnetta.

    • Hiirihaukka

      No minulla lukee papereissa persoonallisuus ja luonnetta ja siihen liittyen kirjoitettu. Mutta kiitos vastauksesta, selvittelen asiaa. Olisi mielenkiintoista kuulla ammattilaisen mielipidettä ja näkökantaa enemmänkin.
      Testien tarkoitushan on auttaa potilasta, eikä päinvastoin...

      • kilop

        Miksi haluat tietää testimenetelmät, jos olet jo itsekin ollut testattavana?


      • Hiirihaukka

        Sen vuoksi, että olen ymmärtänyt että niitä voisi olla hyvinkin erilaisia. Mielenkiinnosta siis. Kaikille kun ei kaikkia teetätetä.


    • Kurpista

      Tehtiin muisteläiskätesti. Ei oikeastaan sanonut muuta kuin että olen herkkä ihminen. Osui kyllä oikeaan.

      Teki myös numero-sana-muistitestejä ja sanoi, että minulla on nopea prosessointikyky. Muuta ei sanonut.

      Mitään pidempää luonnekuvausta ei syntynyt. En muista miksi se testi edes tehtiin, diagnoosi oli lopulta kai joku outo masennus. Ei tuntunut osuvan oikeaan ja siellä se lääkärin tietokoneella aina pelottelee minua.

      Luulen, että psykologin tehtävä on antaa aina joku diagnoosi, vaikkakin hetkellinen?

    • kilop

      Niitä testimenetelmiä en kirjoita. Mutta mm. Wais.
      Oli kuvaava loppulausunto siltä osin, mitä siihen on kirjoitettu. Hyvin laadittu. Ei mitään loukkaavaa. Keskitytty aika paljon työkykyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      193
      5876
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3654
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2557
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2079
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1872
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      43
      1837
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1754
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1636
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1492
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      37
      1428
    Aihe