vasemmalla?????

monikulkija

opetin ainkoinani koiran kulkemaan pientareen puolella kun sille taajaalueella tuli tarve ei menty postilootien vireeen vaan ojan pohjalle. toinenkin koirani oppi vuoden iässä samanettä hakeuttui tarpeilleen sinne pohjalle näkymättömiin eikä tehnyt mihinkään tikun/tolpan kylkeen. talutus aina ojan puolella ja meillä kyllä käveltiin kevytväylillä oikeeta reunaa eteenpäin TOISIN kuin nykyään täällä etelämpänä tullaa kuka mitäki reunaa vastaan ja viisain väistää. ollaan niin tosissaan ja oikeassa, pompitaan vimeistään kun tulen kohdalle, oikeaan reunaan. koirahihnassa keskellä väylää euireunassa. JOS JATKOSSA älyätte yhtään huomioida kaikki muutkin kuin itsenne ja elukkanne kulkekaa oikeassa reunassa. teidän päälle ei luistella kävellä ajeta. se ei ole selitys. koira siis penkan puolella. oikea kätisiä suurin osa vielä....teistä

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gyryry

      Mitä tarkoitta "taajaalue?"

    • näinmeil

      Tiellä kuuluis jalankulkijan kulkea oikeeta reunaa,mutta on huomioitava myös turvallisuus.Ettei tarvitse ylittää vilkasta tietä.Ja luki lehessä,et vasen puolikaan ei oo väärä.
      Jalkakäytävällä kulen oikeella,kun joku tulee vastaan Muuten ihan missä vaan
      Ja kun kohdataan ollaan kaikki usein keskellä jalkakäytävää,kun koirat leikkii ja painii.Jos joku ärhäkkä epäsosiaalinen tulee vastaan,silloin pysyy koira oikealla,enkä päästä vietasta vastaantulevaa räyhää sen luo. Monesti joutuu jalalla plokkaamaan pois päin,kun ihmisillä vaan vahingossa ne koirat pääsee liian liki tai fleksit venyy ja pettää.
      Kehässä koiraa juoksutetaan aina vasemmalla,et koiran on kuljettava miten omistaja vie.

    • Minun kulkee missä sattuu. Tämä pieni yksilö ei oikein tajua että pitäisi vaan toista puolta. Mutta koskaan kukaan vastaantulija ei joudu vuoksemme puolta vaihtamaan. Me kyllä teemme sen. Koirani ei hauku eikä räksytä vaikka pieni onkin mutta on kyllä ilman muuta valmis kohtaamaan lajitoverinsa, oli iso tai pieni. Ei ole vihainen ollut koskaan (on nyt 1,5 vuotta vanha) sen enempää ihmisille kuin muille eläimillekään. Hyvässä yhteisymmärryksessä olemme tämän taipaleen tähän asti taivaltaneet.

    • jalkamiess

      Yleensä kuljen vasemmalla, koska se nyt vaan on niin normaali tapa. Koira tietysti kulkee vasemmalla, koska palveluskoirana on siihen pennusta asti tottunut, enkä ole kokenut että oltaisiin mikään valvottu ryhmä.


      Tieliikenneliassa 43 §
      Jalankulkijaryhmät ja kulkueet

      Valvotun jalankulkijaryhmän sekä järjestäytyneen kulkueen on käytettävä piennarta tai kulkusuunnassa ajoradan oikeaa puolta.

      • näinmeil

        Parasta on siirtää koira aina niin,et ite on vastaantulijan ja koiran välissä.Meidä osaa kulkea molemmilla puolilla ohituksissa.


    • ajoradalla-vasenta

      Jalankulkijan paikka ajoradalla on muuten vasen reuna ihan lain mukaankin. Pyörä ja jalankulkuteillä taas oikea reuna eli kannattaa opettaa koira kulkemaan molemmilla puolilla tarpeen mukaan. Koirat kyllä koulutetaan ja tottelevaisuuskokeissakin koiran mentävä sivulle kutsusta aina vasemmalle puolelle. Poliisikoirat ja sotakoiratkin kulkee aina vasemmalla puolella sillä asekäsi pitää oll avapaana eli yleensä se oikea käsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe