Onko kenelläkään mitään "kotikonstia" tiedossa rotan kuivaan ihoon :) ?
rotan kuiva iho
Rottanen
4279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Talvisin myös kuiva huoneilma kuivattaa häntää. Pese häntä huolellisesti ja rasvaa se hyvällä perusvoiteella. Häntä kannattaa pestä ja rasvata säännöllisesti, jotta se pysyisi kunnossa. Kuivat jalkapohjat johtuvat useimmiten kuivasta huoneilmasta varsinkin talvisin, sekä tasoilla käytettävistä sanomalehdistä. Jos jalkapohjat ovat vain vähän kuivat, niihin voi vaikka hännänpesun yhteydessä sipaista samaa rasvaa kuin häntään. Jos jalat kuivuvat enemmän, on syytä vaihtaa tasojen sanomalehdet vaikkapa kankaisiin, rasvata jalkapohjia säännöllisesti ja lisätä rotan tuoreruokaan silloin tällöin teelusikallinen ruokaöljyä. Mikäli nämä keinot eivät auta kuivumisongelmaan, kysäise neuvoja eläinlääkäriltä.
Vai onko se tämä:
Rotille tyypillinen, mutta suhteellisen harvinainen tauti on Ringtail, jossa varpaisiin tai häntään syntyy kuroumia ja jäsen turpoaa. Tauti johtaa pitkälle ehtiessään varpaiden tai hännänpään kuolioitumiseen ja irtoamiseen. Taudin ensioire on ihon hilseileminen, joka johtuu liian kuivasta huoneilmasta, ja sen hoitoon käy mikä tahansa huoneilmaa kosteuttava keino. Rotan voi väliaikaisesti siirtää kylpyhuoneeseen tai sen häkin lähelle voi ripustaa märkiä kankaita. Kuivia kohtia voi rasvailla ja rottia voi varovasti suihkuttaa sumutepullolla, mikäli ne eivät siitä stressaa. Varsinkin talvisin kannattaa silloin tällöin jättää yöksi päälle ilmankostutin. Kesäisin huoneilma harvoin kuivuu liikaa.
kyllä hännät ja jalkapohjat ovat kunnossa...mutta tarkoitin,että iho turkin alta on kuiva...mikä siis neuvoksi ?
on siis hilsettä. ellei haavautumia näy niin ei syytä huoleen mutta jos ongelma ei häviä käy eläinlääkärin luona kysymässä parempia neuvoja.