Karvoituksen alue kutisee

Scar

Minulla ongelmana karvoitusalueen kutina enkä tiedä mitä se voisi olla ja mitä tehdä asian kanssa. Kutinaa on ollut jo jonkin aikaa mutta se ei ole päivittäistä. Olen kokeillut hoitaa canesten voiteella, multigyn voiteella ja ceridal öljyllä. Silti iho kutisee ja on arka. Kävin vastottain lääkärillä kun hän tarkisti onko kuparikierukka oikein paikoillaan ja kysyin tästä vaivasta. Lääkäri ei tutkinut ihoa mutta ajatteli kutinan johtuvan siteistä. Käytän vuokkosten ihoystävällisiä siteitä enkä ole huomannut vaivan erityisesti kiusaavan kuukautisten aikaan. Minulla menee alavatsalta sinne karvoitusalueelle vanhoja raskausarpia, mietin sitäkin että onko mahdollista että ne ovat alkaneet kutista? Ihossa en näe muuta poikkeavaa kuin nämä vaaleat arvet.

5

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyk_tuntemattomia

      Oletko tarkistanut ettei siellä ole "liikettä". Tuollainen kutina voi johtua satiasistakin (on melkoisen pieniä ötököitä).

      • Ap00

        Ei näy elämää.


      • kokeilekortisonia

        Ajele karvat pois ja kokeile jotain kortisonipitoista voidetta iholle.


    • Isomyymikki

      Oletko vaihtanut toiseen pyykinpesuaineeseen? Myös hikoilu ja karvatupen tulehdus kutisee.

      • Lue_tuoteseloste

        Moni pyykinpesuaine sisältää zeoliittia (eräänlaista savea) jotta fosforipäästöjä voitaisiin vähentää. Tämä aine sotkee pesukonetta ja vaatteisiin jäädessä voi aiheuttaa ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1161
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    Aihe