Chromecastin kanssa ongelmaa

1säpappa

Mulla on puhelin netissä, ja siitä jaan netin sitten muille laitteille. Tabletin ja läppärin käyttö toimii oikein hyvin mutta toi telkkari aiheutta päänvaivaa.
Pikkubroidi ton Chromecastin alunperin laittoi toimimaan, mutta kun vaihdoin puhelimen nimen ja salasanan, niin eipäs enää onnistukaan.

"Wi-Fi-yhteyden muodostaminen ei onnistu
Varmista, että verkon nimi ja salasana ovat oikein."

Niin, mutta kun tuo ei hyväksy niitä (muilla laitteillani ei ongelmaa). Silti kumma kyllä esim Netflixiä voin katsella kun valitsen "Viera Tools" tai "Internet" telkkarista, ja silloinhan tuo tietenkin käyttää Wi-Fiä joka ei toisaalta kelpaa. Samasta Viera Tools tai Internet -valikosta ei kuitenkaan onnistu esim. Youtube tai nettiselain (Web Browser) kun ei löydy verkkoyhteyttä..

Telkkari on Panasonic TX-L47ET5Y jos sillä nyt on jotain merkitystä (ei luulis olevan, eiköhän ongelma ole etten osaa tuota Cromecastia asentaa).

Apuja! Mitä teen väärin?

5

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noillalähtisin

      Poista eka huoneet chromecastista. Veikkaan että huone on eri nimiselle puhelimelle . Ja sit pitää se nettiin yhistää erikseen vaikka ois sama sim-kortti. Siis kirjotat salasanan google homeen.

      Jos ei käy vielä toimimaan, poista google home & lataat uudestaan, poista sovellus & lataa uudestaan, resetoi chromecast. Päivitys ei välttämättä riitä aina, vaan ohjelma pitää poistaa ensin. Päivitä vaikka google playssa lukis "avaa".

    • 1säpappa

      "Poista eka huoneet chromecastista."

      Huoneet? Mitä ne on?

      • noillalähtisin

        Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä


      • 1säpappa
        noillalähtisin kirjoitti:

        Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä

        Google Home, mistä mä sellasen etsin? Siitä puhelimesta joka jakaa nettiä, vai telkkarista jossa on toi Chromecast-härpäke?


      • noillalähtisin

        Se pitää ladata google playsta. Ei voi muuten edes käyttää chromecastia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6207
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5088
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe