Mulla on puhelin netissä, ja siitä jaan netin sitten muille laitteille. Tabletin ja läppärin käyttö toimii oikein hyvin mutta toi telkkari aiheutta päänvaivaa.
Pikkubroidi ton Chromecastin alunperin laittoi toimimaan, mutta kun vaihdoin puhelimen nimen ja salasanan, niin eipäs enää onnistukaan.
"Wi-Fi-yhteyden muodostaminen ei onnistu
Varmista, että verkon nimi ja salasana ovat oikein."
Niin, mutta kun tuo ei hyväksy niitä (muilla laitteillani ei ongelmaa). Silti kumma kyllä esim Netflixiä voin katsella kun valitsen "Viera Tools" tai "Internet" telkkarista, ja silloinhan tuo tietenkin käyttää Wi-Fiä joka ei toisaalta kelpaa. Samasta Viera Tools tai Internet -valikosta ei kuitenkaan onnistu esim. Youtube tai nettiselain (Web Browser) kun ei löydy verkkoyhteyttä..
Telkkari on Panasonic TX-L47ET5Y jos sillä nyt on jotain merkitystä (ei luulis olevan, eiköhän ongelma ole etten osaa tuota Cromecastia asentaa).
Apuja! Mitä teen väärin?
Chromecastin kanssa ongelmaa
5
325
Vastaukset
- noillalähtisin
Poista eka huoneet chromecastista. Veikkaan että huone on eri nimiselle puhelimelle . Ja sit pitää se nettiin yhistää erikseen vaikka ois sama sim-kortti. Siis kirjotat salasanan google homeen.
Jos ei käy vielä toimimaan, poista google home & lataat uudestaan, poista sovellus & lataa uudestaan, resetoi chromecast. Päivitys ei välttämättä riitä aina, vaan ohjelma pitää poistaa ensin. Päivitä vaikka google playssa lukis "avaa". - 1säpappa
"Poista eka huoneet chromecastista."
Huoneet? Mitä ne on?- noillalähtisin
Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä
- 1säpappa
noillalähtisin kirjoitti:
Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä
Google Home, mistä mä sellasen etsin? Siitä puhelimesta joka jakaa nettiä, vai telkkarista jossa on toi Chromecast-härpäke?
- noillalähtisin
Se pitää ladata google playsta. Ei voi muuten edes käyttää chromecastia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841729Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721605Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901389Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701309- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838