Chromecastin kanssa ongelmaa

1säpappa

Mulla on puhelin netissä, ja siitä jaan netin sitten muille laitteille. Tabletin ja läppärin käyttö toimii oikein hyvin mutta toi telkkari aiheutta päänvaivaa.
Pikkubroidi ton Chromecastin alunperin laittoi toimimaan, mutta kun vaihdoin puhelimen nimen ja salasanan, niin eipäs enää onnistukaan.

"Wi-Fi-yhteyden muodostaminen ei onnistu
Varmista, että verkon nimi ja salasana ovat oikein."

Niin, mutta kun tuo ei hyväksy niitä (muilla laitteillani ei ongelmaa). Silti kumma kyllä esim Netflixiä voin katsella kun valitsen "Viera Tools" tai "Internet" telkkarista, ja silloinhan tuo tietenkin käyttää Wi-Fiä joka ei toisaalta kelpaa. Samasta Viera Tools tai Internet -valikosta ei kuitenkaan onnistu esim. Youtube tai nettiselain (Web Browser) kun ei löydy verkkoyhteyttä..

Telkkari on Panasonic TX-L47ET5Y jos sillä nyt on jotain merkitystä (ei luulis olevan, eiköhän ongelma ole etten osaa tuota Cromecastia asentaa).

Apuja! Mitä teen väärin?

5

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noillalähtisin

      Poista eka huoneet chromecastista. Veikkaan että huone on eri nimiselle puhelimelle . Ja sit pitää se nettiin yhistää erikseen vaikka ois sama sim-kortti. Siis kirjotat salasanan google homeen.

      Jos ei käy vielä toimimaan, poista google home & lataat uudestaan, poista sovellus & lataa uudestaan, resetoi chromecast. Päivitys ei välttämättä riitä aina, vaan ohjelma pitää poistaa ensin. Päivitä vaikka google playssa lukis "avaa".

    • 1säpappa

      "Poista eka huoneet chromecastista."

      Huoneet? Mitä ne on?

      • noillalähtisin

        Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä


      • 1säpappa
        noillalähtisin kirjoitti:

        Avaa google home & etusivulla on asetukset, avaa ne ja siellä on alareunassa poista tämä huone tai poista huoneet. Kun oot poistanu ne niin siinä lukee etusivulla "Luo koti" painat sitä & meet vaihe vaiheelta mitä lukee siinä

        Google Home, mistä mä sellasen etsin? Siitä puhelimesta joka jakaa nettiä, vai telkkarista jossa on toi Chromecast-härpäke?


      • noillalähtisin

        Se pitää ladata google playsta. Ei voi muuten edes käyttää chromecastia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6973
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      36
      4191
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3229
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe