Jos lääkäreiden näkemyksiä on totuttu pitämään lähestulkoon jumalan sanana myös aborttikeskustelussa (oli kyseessä mikä lääkäri tahansa), niin tuonpa katkelman erään erikoislääkärin kirjoituksesta, missä otetaan kantaa vauvakuumeen katoamiseen. Lapsenteko vahingoittaa naisen työelämään osallistumista ja on taloudellinen rasite vain naiselle ja tämän työnantajalle.
"Syntyvyys ja perheiden halu tehdä lapsia eivät kasva, ellei asialle saada myös poliittista tukea. Koulutetut naiset lykkäävät lapsensaantia työpaikan menetyksen jälkeen (13). Perheelliset naiset ansaitsevat kahden vuoden perhevapaan jälkeen 8 - 11 % vähemmän ja yli kolmen vuoden tauon jälkeen 19 % vähemmän kuin lapsettomat naiset (14). Perhevapaiden tasapuolistaminen sekä lastenhoitokulujen jakaminen isien ja äitien työnantajien kesken voisi tehdä lastenteosta houkuttelevampaa ja vähentää uhkaa työpaikan menetyksestä, pitkästä urakatkoksesta ja pienentyneistä eläkekertymistä. Tässä ratkaisu on sosiaalinen ja poliittinen."
(Lähde:Duodecim)
Aborttioikeus ei ole syntyvyyden laskun syy
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949217Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564819Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154
