Viitsisikö joku boran omistaja kertoa käyttäjän kokemuksia autosta. Se olisi tyttärelle näppärän kokoinen kulkupeli, eikä ole ihan rimpula. Jostakin syystä en ole kuullut pelkkää hyvää borasta.
Volkswagen Bora
Ex-passatisti
4924
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletko joskus kuullut mitään hyvää Volkswagenista, ainakaan nykyajan autoista. Jos ei ole kyse huijausautosta niin sitten se on ainakin myyntikiellossa sellaisen takia. No joo, asiaan. Bora saattaa olla ihan ok auto kunhan vaan valitset oikean moottorin ja vaihdelaatikon sekä valitset auton jossa ei vielä ole paljoa ruostevaurioita.
Kyllä meirän poora on ollu komia auto niin mehtähommis kuin myös maantiellä.
Ei kannatta totuttaa naistas hyvänpäälle tuolla ikää.
Uudemmat (2002-2006) borat vähän kestävämpiä, kuin vanhat ainaki vaihdelootan osalta. Vanhemmissa oli jonku verran vaihteistovikoja. (ellei löydä sellaista yksilöä, johon tehty vaihteistoremppa). v. 2001 tai 2002 vw vaihtoi golffiin, ja boriin kestävämmän laatikon.
Ja 1.6 16V bensakone parempi kuin 1.4 16V.
Jos tytöllä paljon ajoja, 1.9, tai 2.0 Tdi diisselikone on ikiliikkuja. Tosin diisseli hieman meluisampi kulkupeli.. Bensakoneen ääni vähän hiljasempi, kuin nokivasaran.
Tdi dieselmoottoreissa on myös tuorevoitelujärjestelmä, joka takaa pitkän öljynvaihtovälin. :)