Esbe 3 way venttiili

Ouman800

3

3279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen_pitää_toimia

      Mitäs hyötyä venttiilistä olisi jos kaikki olisi auki? Se on nimenomaan sekoittaja.

    • öymänni

      Ei ne aina kerralla mene kokonaan kiinni tai auki, vaan pienentävät tai kasvattavat virtausta tarpeen mukaan. Kaikki kolme tietä voivat olla jokainen auki, yksi vähemmän ja muut enemmän.

      Siinä vaiheessa kun Ouman on sitä mieltä että kiertävä vesi ei tartte yhtään lisää lämpöä, menee koko kattilaliityntä kiinni ja vesikierto rullaa ilman kattilan apuja. Samoin jos Ouman haluaa kaiken mahdollisen lisälämmön kattilasta niin se "oikotie" on kiinni ja kaikki kierto menee kattilan kautta.
      Kaikissa muissa tilanteissa jokainen tie on enemmän tai vähemmän auki ja kiertoveteen sekoittuu kattilasta tavaraa tarpeen mukaan.

    • Hepakka

      Sekoitusventtiilin toiminta on yksinkertainen, periaatteessa suoraan menovirtaukseen on liitetty lämmönlähde haaralla, missä on keila, tämän keilan muoto ratkaisee, missä suhteessa lisätään pelkkää kuumaa kattilasta tai jotain siltä väliltä. Jäähdytyslaitteissa on usein auki jompikumpi ja lämmitys menee integroidun säätimen käyrän mukaan. Esbe saattaa sekoittaa jollain pyörivällä luistilla. Ouman toimii omilla kilkkeillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe