Miten tää nyt menee?, kuin 3 tie venttiili aukeaa niin sulkeutuko silloin yksi tie vai pitäisikö kaikki kolme olla auki?, ainakin kuin katsoo tuota ouman venttiilin toimisuunta niin yksi tie kolmesta sulkeutuu?, miksi?.
https://ouman.fi/wp-content/uploads/2018/08/EH-800__manual__fi.pdf
Esbe 3 way venttiili
3
3279
Vastaukset
- sen_pitää_toimia
Mitäs hyötyä venttiilistä olisi jos kaikki olisi auki? Se on nimenomaan sekoittaja.
- öymänni
Ei ne aina kerralla mene kokonaan kiinni tai auki, vaan pienentävät tai kasvattavat virtausta tarpeen mukaan. Kaikki kolme tietä voivat olla jokainen auki, yksi vähemmän ja muut enemmän.
Siinä vaiheessa kun Ouman on sitä mieltä että kiertävä vesi ei tartte yhtään lisää lämpöä, menee koko kattilaliityntä kiinni ja vesikierto rullaa ilman kattilan apuja. Samoin jos Ouman haluaa kaiken mahdollisen lisälämmön kattilasta niin se "oikotie" on kiinni ja kaikki kierto menee kattilan kautta.
Kaikissa muissa tilanteissa jokainen tie on enemmän tai vähemmän auki ja kiertoveteen sekoittuu kattilasta tavaraa tarpeen mukaan. - Hepakka
Sekoitusventtiilin toiminta on yksinkertainen, periaatteessa suoraan menovirtaukseen on liitetty lämmönlähde haaralla, missä on keila, tämän keilan muoto ratkaisee, missä suhteessa lisätään pelkkää kuumaa kattilasta tai jotain siltä väliltä. Jäähdytyslaitteissa on usein auki jompikumpi ja lämmitys menee integroidun säätimen käyrän mukaan. Esbe saattaa sekoittaa jollain pyörivällä luistilla. Ouman toimii omilla kilkkeillään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603489
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau612735Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.332120- 1301687
- 801583
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831544Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3681472- 971215
- 891125
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951106