Hän kertoo nähneensä ufon runsaat kymmenen vuotta sitten vappuna.
Jokisen mukaan taivaalla Helsingin Länsi-Pakilassa lensi kaksi tunnistamatonta, soikeaa valoilmiötä.
Jokinen kertoo soittaneensa havainnostaan STT:n silloiselle päätoimittajalle Mika Petterssonille, joka nauroi ja neuvoi lopettamaan alkoholinkäytön.
Asia vaivasi Jokista niin paljon, että hän soitti vielä seuraavana päivänä Etelä-Suomen ilmavalvontaan. Hän ei kuitenkaan saanut sieltäkään selitystä näkemälleen.
Jokinen sanoo tapauksen kertovan hänelle, että kaikkea ei maailmassa voi selittää
Jokisen mukaan taivaalla Helsingin Länsi-Pakilassa lensi kaksi tunnistamatonta, soikeaa valoilmiötä.
Jokinen kertoo soittaneensa havainnostaan STT:n silloiselle päätoimittajalle Mika Petterssonille, joka nauroi ja neuvoi lopettamaan alkoholinkäytön.
Asia vaivasi Jokista niin paljon, että hän soitti vielä seuraavana päivänä Etelä-Suomen ilmavalvontaan. Hän ei kuitenkaan saanut sieltäkään selitystä näkemälleen.
Jokinen sanoo tapauksen kertovan hänelle, että kaikkea ei maailmassa voi selittää
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tarvisi vähän tarkempia tietoja havainnosta.
Vappu laittaa tällaisen ufohömelönkin miettimään automaattisesti vappupalloja. Mutta tuskin kyseinen herra on kykenemätön erottamaan vappupalloja jostakin muusta.
Lisää siis tietoa!
Ylen suomenkielisen uutis- ja ajankohtaistoiminnan vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen kertoo
Aamulehdelle antamassaan 60-vuotishaastattelussa yllättävän asian itsestään.
Jokista pyydettiin haastattelussa kertomaan joku asia, jota hänestä ei vielä tiedetä.
PS: Äläpä tee muutamista lauseista pitkälle vietäviä johtopäätöksiä,
ennenkuin olet paremmin ottanut asioista selvää.
Eikös hän niitä lisätietoja juuri kysynykkin?
kaksi palloa. Noin siinä varmasti kävi! pallot ja ilmavirran puuska vois tosiaan johtua tollasesta alienin vessareissusta. Pikkusestakin tuhnusta kasvaa iso paineaalto jos sen päästää valonnopeutta pyörivän kardaanin päälle. Tästähän ne ufot saa energiansa nopeisiin pyrähdyksiin. Ilmankos ne liikkuu niin sairaan nopeesti just torstaisin eikä ufohavainnoista tuu yhtään mitään! Alienit ne vaan istuu pöntöllä akuankat kourassa ja tähtipursi väistelee kameraa minkä ehtii. siksipä ne näkyivät juurikin vappuna.
Siinä se taas tuli todistetuksi. Päätoimittajan työhön kelpaavat kaikki hörhöt, uskonharhaisista puhumattakaan.
Nolottaa olla suomalialainen, joka päivä tuntuu tuottavan lisää nolostumisen aihetta.
Luitkohan ihan oikeita kommentteja?
En nimittäin ole koskaan viitannut ufoihin tai langenneisiin enkeleihin.
Ehkä tahallista panettelua taholtasi?
Jokinen kertoo näkemästään ja siinä kaikki. En lähtisi häntä hörhöksi nimittelemään.
Mikä tuo kansalaisuutesi on, onko tuo "u" ylimääräinen virhelyönti vai mikä ?
Tuon tyypin kommentteja kun tuolta historiastaan lukee niin... huhhuh. Jokin fanaattinen erityislahkolainen. Kehtaakin nimitellä jotakin Jokista tuollaisen uutisen perusteella tai ketään muutakaan.
"Muistilapun tein ulko-oveen, etten järveltä avunhuutoja kuullessani unohtaisi hukkuvalta kysyä uskonnollista vakaumusta ennen pelastustoimiin ryhtymistä.
Olisihan se noloa pelastaa uskonharhainen, joka sitten satujeesustaan tai muita kristinuskonepäjumalan kolmiomaisen kulmia kiittäisi, vaikka ateisti pelasti. Jääkööt uskonharhaiset herransa haltuun avannossa. "
Taitaa tällä henkilöllä olla tuo inhimillisyys vieras asia, kuten myös se tapaus SAMARIALAINEN siitä yhdestä kirjasta, jonka ko. henkilö ehkä tietää.....
Joka tapauksessa todella outoa ajatusten kulkua "tosi uskovaiselta" ?
Eli ei taida tuolla henkilöllä olla kaikki muumit tallessa.
No niin lapsukaiset. Palsta kiinni, ufoja ei ole maassa eikä muualla. Niistä ei ole mitään tieteellistä todistetta. Tiede kertoo tästä aistien maailmasta totuuden. Raamattu kertoo taas uskon tiedon maailman tarkoituksesta. Se kertoo ettei ole muuta kuin tämä maa ja ihminen, ihminen on kaiken tarkoitus ja luonto on vain näyttämö ihmisen pelastukselle. Universumin ainut tarkoitus on vain täyttää ne matemaattiset suureet, jotta tämä kaikki pysyy kasassa. Skeptismii on Jumalan työkalu pitää ihmiskunta irti paholaisen valheista. Valheista jotka kertovat että elämä olisi universaalia ja yhden tietoisuuden ilmentymää! Tai että luomisen luonteesen kuuluisi elämän ääretön moninaisuus. Kavahda näitä. Nauti, olet luomakunnan herra!
Ja sitten ei muuta kuin hoitoon. Älä ota paholaista mukaan, älä Raamattua äläkä tiedejulkaisuja. Olet jonkinlaisessa psykoosissa.
On tainnut joku astua osuvasti varpaillesi!!
Upea+referenssi!+Jos+Harmaat+olisivat+saaneet+tuon+kardaanin+ja+peräaukon+vuorovaikutuksessa+syntyneen+energian+hyödynnettyä+olisivat+he+ehtineet+helposti+maailman+ympäri+esittämässään+ajassa.+Harmi+vaan+ettei+vanhaa+kardaania+ole+suunniteltu+noin+suurille+energiapurkauksille.+Ufoissa+intergalaktisesta+hyper-iridiumteräksestä+valmistettu+kardaani+kestää+suurtakin+kuormitusta,+jolloin+tämä+energia+on+täysin+hyödynnettävissä+110%.+Todella+mielenkiintoista!
Minusta tuntuu että hän on "hieman" ymmärtänyt väärin tieteen ja tieteellisen maailmankuvan. Se on mennyt "hieman" överiksi. Ja joku vielä väitti ettei tiedeuskovaisuutta ole olemassa.