TV: Samsung Q7F 75"
Antenni: One For All SV9435 -aktiivinen DVB-T/T2 -sisäantenni LTE-suodattimella, 46 dB
Sijainti: Kauniainen
Ostin ko. laitteet muutama päivä sitten. Kanavahaku ei löydä yhtäkään HD-kanavaa, ei-HD-kanavat löytyvät ja näkyvät hyvin. Manuaalihaku kanavanippu H:sta (kanava 26, 514MHz) löytää 7 kanavaa (ilmoittaa "7 kanavaa talletettu") mutta silti kanavalistalle ei tule yhtäkään HD-kanavaa.
Onko vika käyttäjässä, antennissa, TV:ssä vai siinä että täällä ei vaan HD näy antennin kautta?
Samsung Q7F HD-kanavien löytäminen sisäantennilla
4
832
Vastaukset
- KatsooEpätarkkaaTelevisi
Ainakin täällä Pohjois-Karjalassa HD-kanavat lähetetään 200W teholla (Kontiolahti), kun normaalitarkkuuden kanavat ovat 50kW ERP (Koli). Sisäantennilla ei varmaan näy heikon signaalin takia. Laita ulkoantenni.
- Panu69
Kiitos, kai se tuosta on kiinni vaikka monissa sisäantenniarvosteluissa kerrotaan, että HD näkyy.
Kokeilin nyt poistaa kaikki kanavat ja hakea pelkän H-nipun. Sieltä löytyi taas ne 7 kanavaa ja ne ilmestyivät listalle mutta yksikään niistä ei ole HD. Siellä on mm. Sub ja Liv. Lähde H-nipun taajuudelle on esim tämä:
https://digita.fi/files/1047/Kanavanippu_H.pdf
- rabbit-ear
Kun kerran löysit digitan sivuille, niin kävit varmaankin kaikki kanavaniput läpi ja huomasit, että Digitan lähettää UHF-alueella (n. 490 - 700 MHz) vain yhtä HD-kanavaa. Nelonen HD B-nipussa Espoon lähettimessä taajuudella 650 MHz, muut kanavat siinä nipussa ovat maksukanavia.
Salaamattomina DNA kännykkämastoista pienellä lähetysteholla lähetetään Ylen kolme HD kanavaa ja TV5 HD, MTV3 HD kanava on salattu ja vaatii kortin. Pääkaupunkiseudulla VHF-taajudella 184,5 MHz. Noita voi olla vaikea saada kiinni sisäantennilla matalien lähetysmastojen ja erittäin pienen lähetystehon takia. Itse olen Oulunkylän lähettimestä 6 km 8.kerroksessa ja tupla-piiska-antenni (rabbit ear) pitää parvekkeella asetella oikeaan paikkaan, että juuri ja juuri saa kuvan aikaiseksi.
https://www.dna.fi/documents/753910/853492/Antenni-TV-kanavakartta.pdf/2f4bd0e1-6df2-828b-e850-bb70a22df30c- Panu69
Enpäs tätä huomannut, kiitos! Vein SV9435 antennin takaisin Verkkokauppaan ja ostin järeämmän SV9495 tilalle. Sillä sain Nelonen HD:n löytymään ja se näkyy hieman pätkivästi. Antennin sijoittelulla tilanne ehklä paranee vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 381643
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261520