Mihin menestys kilpailuissa perustuu?

Olympluok

En tunne purjehdusta, mutta olympialaisten aikaan joskus pienen tovin katselen purjehduskilpailuja. Niissäkin kai parhaat erottuvat. Ei niin, että samat olisivat aina kärjessä, mutta laajassa kuvassa ja pitkällä aikavälillä erot kilpailijoiden välillä paljastuvat.

Mihin nuo erot perustuvat? Tuntuu, ettei pienen veneen tekninen hallinta voi olla niin monimutkaista, että erot selittyisivät sillä. Jäljelle jää siis kai reitinvalinta. Kuitenkin tuntuu, että se on ainakin noissa olympiakilpailuissa ihan herran hallussa. Yhtäkkiä toisella puolella rataa tuulee, mutta toisella ei tuulekaan.

Sattuma määrää. Vai rannassa oleva säämiehistö? Meteorologitko menestyksen taustalla ovat?

4

189

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123fjffjfj

      Tässä jotain, muut voivat jatkaa:
      - Oman veneen tunteminen: saa veneen kulkemaan nopeasti parasta mahdollista vauhtia kaikissa olosuhteissa
      - Manööverien hallinta: käännökset ja purjemanööverit onnistuvat nopeasti ilman sähläystä, miehistö tietää mitä tehdä kaikissa tilanteissa
      - Sään kehittymisen tunteminen ja merkkien luku: osaa ennakoida tuulen suunnan ja voimakkuuden muutokset ja käyttää ne hyväkseen
      - valmistautuminen: vene ja varusteet ovat kunnossa, pohja kisakunnossa, turha paino viety pois.
      - lähtötaktiikat ja kokemus: tavoitehan on ylittää lähtölinja sen paremmasta päästä (jos sellainen on), juuri oikeaan aikaan täydellä vauhdilla ja vapaassa tuulessa. Miten tähän päästään kun kaikilla muilla on sama tavoite
      - sääntöjen tunteminen (väistämissäännöt, kilpailusäännöt, rata-alue jne).
      - osaa reagoida oikein muiden veneiden liikkeisiin

    • moniosaajia

      Kilpapurjehduksen taito on hyvin moniulotteinen asia. Alkaen siitä veneenkäsittelystä, jota voisi verrata vaikka taitoluisteluun. Monet siellä osaavat kolmoishyppynsä kaatumatta, mutta toiset vain osaavat ne paremmin ja saavat paremmat pisteet. Purjehduksessa jokaisesta "hypystä" saat etua vähemmän taitaviin ehkä puoli metriä, jopa metrin.

      Tuuli ei ole koskaan vakio, se vaihtelee suunnaltaan ja nopeudeltaan jatkuvasti. Se, joka tuntee ne muutokset herkemmin ja reagoi niihin trimmejä, asentoa ja suuntaa muuttamalla jällee voittaa sen puoli metriä kerralla. Lisäksi tulee se osuus, jossa on enemmän arvausta mukana, kumpaan laitaan rata-aluetta menee. Siinäkin toiset arvaavat useammin oikein kuin toiset. Rannalla saatu säätieto on käytännöllisesti katsoen sama kaikilla, sieltä käsin ei ratakisoja ratkaista.

      Sitten tulee vielä taktiikka muihin kilpailijoihin nähden. Se on shakkipeliä, jossa siirrot pitää ennakoida hyvissä ajoin. Erityisen tärkeää on asetella siirtonsa niin, että pysyy koko ajan tuulissa, joita lähistöllä olevat veneet eivät ole häirinneet. Ja kääntömerkeille pitää tulla niin, ettei joudu väistelemään toisia. Joskus pitää seurata pahimpien kilpailijoiden asemaa, aina ei tarvitse olla ensimmäisenä maalissa, toisinaan riittää, että on tiettyjä kilpailijoita edellä. Silloin heille ei voi antaa mahdollisuutta arpaonneen tuulen suhteen.

      Kaikki edellämainittu kiteytyy starttia edeltävinä minuutteina. Kaikkien suunnat ovat melkoisen satunnaisi, mutta kaikki silti pyrkivät olemaan se yksi vene, joka on sekunnilleen oikeaan aikaan oikeassa paikassa ja parhaalla nopeudella. Starttilinjalla aina vain yksi paikka on paras.

      • Kärki on kovatasoisessa luokassa aina tasainen. Huomattavan usein kärisijojen ratkaisut tapahtuu jo ennen starttia. Ne purjehtijat jotka osaavat päätellä/arvata miten olosuhteen muuttuu ensimmäisen vastatuuliosuuden aikana ottavat kärkisijat. Arvaamalla joskus oikein häntäpään venekin pääsee "vahingossa" ja satunnaisesti kärkisijoille.


      • moniosaajia

        Pitääpä vielä vähän jatkaa...

        Jokainen aalto pitää ajaa. Ne ajetaan vain hiukan peräsimellä ohjaten, enimmäkseen purjehtijan painoa siirrellen ja purjetta säätäen. Olosuhteista riippuen purjetta päästetään ulos ja vedetään sisään merkittävästikin aalloissa. Fyysisesti siis melkoisen raskasta työtä. Kun siihen lisätään sekin tieto, että kaikista olympialaislajeista purjehduksessa kisasuoritus on pitkäkestoisin, syntyy käsitys tarvittavasta fyysisestä kunnosta. Ei siis ihme, että huippujen hapenottokyky vetää vertoja mille hyvänsä lajille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1048
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      690
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      666
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      186
      528
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      460
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      427
    Aihe