Hei
Voisiko joku viisaampi hieman valaista mulle tämän kiukaan sielunelämää nimittäin oma järki ei piisaa. Pistetään kiuas lämpenemään puolella teholla, n. 20min se lämpiää ja sit naperoiden kans saunaan. Kivaa on ja rentouttavaa mutta:
Kiukaan punaisena hehkuvat kierukkamaiset vastukset sammuvat parin löylynheittokerran jälkeen ja kiuas viilenee kertaheitolla. Mitä helvettiä oikeasti? Ikänä en oo törmänny tälläseen kiukaaseen joka päättää lakata lämmittämästä parin kauhallisen jälkeen. Halvimmat paskatkin hehkuttavat kunnolla vaikka neljä tuntia putkeen vaikka kiukaan upottaisi jäämereen. Tämä kiuas sen sijaan tykkää viilentyä heti alkuunsa.
Tai eihän se kokonaan sammu vaan vastukset viilenevät, käynnistyvät uudestaan ja alkavat kerätä lämpöä, mutta eihän se kerkeä enää viilenneitä kiviä lämmittää tarpeeksi nopeasti että viitsisi odotella lauteilla.
Olen koettanut latoa kivet tiiviisti sekä väljästi mutta se ei ole auttanut. Kuinka tällä kiukaalla oikein tulisi saunoa? Onko se asennettu väärin? Pitääkö se pistää aivan täysille että se jaksaa pysyä kuumana?
En oo kyllä Harvian kiukaissa törmänny tämmöseen "ominaisuuteen" niiku tässä Mondexissa vaikka ollaan aina löylytelty vain puolella teholla.
Tietääkö joku asiasta jotain?
Mondex Teno 6.6kw vastukset "sammuu"
4
2888
Vastaukset
- ihmevaruste
Yllätys yllätys! Siinä on termostaatti.
- 2000a
Termari on vähän kiuas kohtainen, ei ne ole niin hyviä kaikki. Laita vaan lähes täysillä ja lado kivet harvaan ettei termari lämpee. Usei eka termarin katkaisu tapahtuu turhan nopeasti ja jos säätö pienellä niin kivetkin on turhan kylmiä eikä teho riitä siinä vaiheessa enään nopeaan kiven lämmitykseen
- Onlyio
Ahaa ok.. aika outo kiuas ku naksauttaa itsensä kylmäksi näin hätäseen mutta koitetaampas pistää vaa lisää poweria josko se sit tajuais pysyä päällä. Kiitos vastauksesta.
- ihmemaassa
Onlyio kirjoitti:
Ahaa ok.. aika outo kiuas ku naksauttaa itsensä kylmäksi näin hätäseen mutta koitetaampas pistää vaa lisää poweria josko se sit tajuais pysyä päällä. Kiitos vastauksesta.
Se on ihmekapine tuo termostaatti, sitä voi jopa säätää eri lämpötiloille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2254105Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343545Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi363459Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1083398Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k243377Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1133256- 143139
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.172944Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2432425Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien952346