50 -luvun kerrostalojen ongelmat.

Mitkä ovat keskeisimmät 50-luvun talojen kunto-ongelmat. Harkitsen asunnon ostoa Helsingin olympiakylästä. Putket näyttävät olevan kypsiä lähes kaikissa.

Mitä muuta on tulossa? kestävätkö parvekeet? katot? Mikä on kosteusongelmien tilanne esim. alapohjissa tai muualla?

tyyli on komea, toivottavasti ostoskin.

innostuja
21798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Asuimme pari vuotta 50-luvun kerrostalossa. Ajattelimme ensin että tämä on jykevä paikalla tehty kivitalo (tiili/betoni), jossa ei pikkuäänet kuulu. Olimme väärässä. Kaikki kolinat, vessassakäynnit, rappukäytävän äänet, stereoista puhumattakaan kuuluivat HÄIRITSEVÄSTI. Viikonloput olivat rasittavia.

Sitten muutimme 60-luvun lopussa, myös paikalla rakennettuun tiili/betoni-kerrostaloon. Rauhallista on niinkuin pitääkin. Ei kuulu kaikki asumisen äänet.

En tiedä voiko tätä yleistää, mutta oli ikävä kokemus.

Toinen juttu on 50-luvun taloissa, että keittiöissä ja vessoissa ei ole otettu huomioon sähköisten kodinkoneiden vaatimaa tilaa. Pistorasioita voi olla myös heikonlaisesti.

Äänestä
  • 50-luvun talojen sähköpäätaulut kertovat paljon. Niissä ei kovin monta sulaketta ole. Eli, ellei koko talon nousujohtoja ole uusittu, voi olla vaikeaa käyttää vaikkapa pyykkikonetta ja tiskikonetta yhtäaikaa. Puhumattakaan uunista.
    Alkuperäiset ikkunat alkavat olla myös aika valmista kamaa. Tarkista karmin alaosa, onko mätä. Saattaa olla myös vaikea löytää tilaa pykkikoneelle, kylppärit oli silloin aika minimittaisia, mutta ammeellisia. Eli ammeen vaihdolla suihkuun saattaa tilaa löytyä.
    Taloilla oli yleensä käyttöullakko, joka tuulettui läpi. Eli homeongelmia ei ole yläpohjan osalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


innostunut kirjoitti:

Mitkä ovat keskeisimmät 50-luvun talojen kunto-ongelmat. Harkitsen asunnon ostoa Helsingin olympiakylästä. Putket näyttävät olevan kypsiä lähes kaikissa.

Mitä muuta on tulossa? kestävätkö parvekeet? katot? Mikä on kosteusongelmien tilanne esim. alapohjissa tai muualla?

tyyli on komea, toivottavasti ostoskin.

innostuja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu