JUVAN katuralli

seiska

Sitä moni on ihmetellyt julkisuudessa ja keskustellut ystävien ja tuttujen kanssa, mistä Juvan nuorisolla riittää vuodesta toiseen rahaa katuralliin. Monet rallikuskit ei näytä olevan edes työelämässä , kun joudetaan höyläämään juvantietä edestakaisin ja ABC lle ja niin edespäin.
Vai onko rikkaita ja hyvätuloisia isiä ja äitejä jotka rahoittaa bemarit, Volvot , Mersut ja Audit, uudennäköistä kalustoa on liikenteessä yöt ja päivät, pyhät ja arjet.
Eikö löydy järkevämpää sijoituskohdetta , esim. asuntosäästäminen, kirjojen ja tiedon hankinta, pörssiosakkeet, vaatteet ja vaikka edulliset matkat kotimaassa ja ulkomaille.
Kaljaan, tupakkaan ja katuralliin , jota pimppiralliksi myös kutsutaan , siihen resursseja löytyy.
Vai rahoitetaanko sitä esim. huumekaupalla? Nyt oli netisssä juttua, kuinka paljon löytyy esim. Savonlinnan ja Mikkelin sekä Kuopion jätevesistä huumejäämiä. Ei ole syytä epäillä tutkimustuloksia, kärähtihän itse Jari Sillanpää huumeista ja se on vaan jäävuoren huippu kuten sanonta kuuluu.
Itä Suomen poliisi vois tehdä joku esim. viikonloppu huumeratsioita kirkonkyliin muun valvonnan ohessa. Ja ottaa huumekoirat töihin, ties vaikka kävis isoja kaloja pyydykseen.
Huhuja liikkuu mm erään yrittäjän rahoituskuvioista, liittyykö mahdollisesti paikalliseen huumebisnekseen. ?

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seiska

      Eilen illalla näkyi harvinainen ilmiö JUvan katukuvassa; Poliisiauto!
      Olivatko tekemässä huumeratsiaa?

    • Seiska

      Onkohan juvalla jonkinlainen huumeongelma?
      Kuulin kylilta, ett nuori nainen nauroi mieskaverin luona ainakin puoli tuntia yhteen menoon... Ei se ole normaalia. Jos muutama minuutti, mutta ehken otti muutaman ilopillerin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4708
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4568
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      155
      3653
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3470
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3466
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      45
      2936
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1060
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      889
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      809
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      762
    Aihe