Sitä moni on ihmetellyt julkisuudessa ja keskustellut ystävien ja tuttujen kanssa, mistä Juvan nuorisolla riittää vuodesta toiseen rahaa katuralliin. Monet rallikuskit ei näytä olevan edes työelämässä , kun joudetaan höyläämään juvantietä edestakaisin ja ABC lle ja niin edespäin.
Vai onko rikkaita ja hyvätuloisia isiä ja äitejä jotka rahoittaa bemarit, Volvot , Mersut ja Audit, uudennäköistä kalustoa on liikenteessä yöt ja päivät, pyhät ja arjet.
Eikö löydy järkevämpää sijoituskohdetta , esim. asuntosäästäminen, kirjojen ja tiedon hankinta, pörssiosakkeet, vaatteet ja vaikka edulliset matkat kotimaassa ja ulkomaille.
Kaljaan, tupakkaan ja katuralliin , jota pimppiralliksi myös kutsutaan , siihen resursseja löytyy.
Vai rahoitetaanko sitä esim. huumekaupalla? Nyt oli netisssä juttua, kuinka paljon löytyy esim. Savonlinnan ja Mikkelin sekä Kuopion jätevesistä huumejäämiä. Ei ole syytä epäillä tutkimustuloksia, kärähtihän itse Jari Sillanpää huumeista ja se on vaan jäävuoren huippu kuten sanonta kuuluu.
Itä Suomen poliisi vois tehdä joku esim. viikonloppu huumeratsioita kirkonkyliin muun valvonnan ohessa. Ja ottaa huumekoirat töihin, ties vaikka kävis isoja kaloja pyydykseen.
Huhuja liikkuu mm erään yrittäjän rahoituskuvioista, liittyykö mahdollisesti paikalliseen huumebisnekseen. ?
JUVAN katuralli
seiska
2
87
Vastaukset
- seiska
Eilen illalla näkyi harvinainen ilmiö JUvan katukuvassa; Poliisiauto!
Olivatko tekemässä huumeratsiaa? - Seiska
Onkohan juvalla jonkinlainen huumeongelma?
Kuulin kylilta, ett nuori nainen nauroi mieskaverin luona ainakin puoli tuntia yhteen menoon... Ei se ole normaalia. Jos muutama minuutti, mutta ehken otti muutaman ilopillerin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.754116Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92161Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2371406- 1551396
- 1161217
- 1121188
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721099Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81066- 601004
- 35926