JUVAN katuralli

seiska

Sitä moni on ihmetellyt julkisuudessa ja keskustellut ystävien ja tuttujen kanssa, mistä Juvan nuorisolla riittää vuodesta toiseen rahaa katuralliin. Monet rallikuskit ei näytä olevan edes työelämässä , kun joudetaan höyläämään juvantietä edestakaisin ja ABC lle ja niin edespäin.
Vai onko rikkaita ja hyvätuloisia isiä ja äitejä jotka rahoittaa bemarit, Volvot , Mersut ja Audit, uudennäköistä kalustoa on liikenteessä yöt ja päivät, pyhät ja arjet.
Eikö löydy järkevämpää sijoituskohdetta , esim. asuntosäästäminen, kirjojen ja tiedon hankinta, pörssiosakkeet, vaatteet ja vaikka edulliset matkat kotimaassa ja ulkomaille.
Kaljaan, tupakkaan ja katuralliin , jota pimppiralliksi myös kutsutaan , siihen resursseja löytyy.
Vai rahoitetaanko sitä esim. huumekaupalla? Nyt oli netisssä juttua, kuinka paljon löytyy esim. Savonlinnan ja Mikkelin sekä Kuopion jätevesistä huumejäämiä. Ei ole syytä epäillä tutkimustuloksia, kärähtihän itse Jari Sillanpää huumeista ja se on vaan jäävuoren huippu kuten sanonta kuuluu.
Itä Suomen poliisi vois tehdä joku esim. viikonloppu huumeratsioita kirkonkyliin muun valvonnan ohessa. Ja ottaa huumekoirat töihin, ties vaikka kävis isoja kaloja pyydykseen.
Huhuja liikkuu mm erään yrittäjän rahoituskuvioista, liittyykö mahdollisesti paikalliseen huumebisnekseen. ?

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seiska

      Eilen illalla näkyi harvinainen ilmiö JUvan katukuvassa; Poliisiauto!
      Olivatko tekemässä huumeratsiaa?

    • Seiska

      Onkohan juvalla jonkinlainen huumeongelma?
      Kuulin kylilta, ett nuori nainen nauroi mieskaverin luona ainakin puoli tuntia yhteen menoon... Ei se ole normaalia. Jos muutama minuutti, mutta ehken otti muutaman ilopillerin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      75
      4116
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2161
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      237
      1406
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      155
      1396
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      116
      1217
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1188
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1099
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1066
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      1004
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      926
    Aihe