Keskustelu mökkien hinnoista käy kuumana, mutta kiinnostaisi tietää kuinka ihmiset rahoittavat hankintojaan. Saako esim. Helsingin mökkeihin pankkilainaa vai onko mökkeilystä tullut vain varakkaiden etuoikeus?
Siirtolapuutarhamökin rahoitus PKS?
6
3449
Vastaukset
Siirtolapuutarhamökki ei ole kiinnityskelpoinen, eli ei kelpaa lainan vakuudeksi. Toisaalta, miksi ostaa siirtolapuutarhamökki 50.000 eurolla kun kuivanmaan oikean mökin saa samalla rahalla alle tunnin ajomatkan päässä Helsingistä (ja se kelpaa lainan vakuudeksi)?
- Siirtolamökki
Kuivanmaanmökkiä ei voi siirtää paikasta toiseen. Siirtolapuutarhamökin sen sijaan voi. Tämä on käytännöllistä ja siksi suosii sen puolesta.
Ei siirtolapuutarhamökki ole mikään jalasmökki, samaten se pitäisi siirrettäessä lauta laudalta purkaa kuin oikea mökkikin (oikea mökki = kiinteistö).
- Timppa55
Minua viehättää lyhyt mökkimatka ja yhteisöllisyys. Mutta kallis harrastus se on, jos käteistä pitää löytyä lähemmäs 100 tonttua. Tietääkseni osakeyhtiömallissa pankki myöntää rahoitusta. Rakennuskantakin on uudempaa.
- vaihtoehdot_vähissä
Kauas ovat siirtolapuutarhamökkien hinnat karanneet alkuperäisestä ideasta.
Tuli taannoin näitä itsekin silmäiltyä, vaikken niin sen yhteisöllisyyden perään ollutkaan. Lyhyt mökkimatka olisi kiva, mutta alle 100 tonnilla ei näyttänyt saavan kuin remonttipommeja (homeen haju aistittavissa tietokoneen näytöltäkin).
Kuivan maan mökit eivät ole kysyttyjä, joten näitä saa varsin halvalla ja valinnanvaraa on = ei ole pakko ostaa itselleen remonttiprojektia. Tämä yhteisöllisyyskin saattaa toteutua, jos mökki ei jöpötä yksinään korvessa tai jonkun maatalon pihapiirissä, vaan lähistöllä on muitakin mökkejä = löytyy helposti samanhenkisiä naapureita.
Tosin ajomatkaa tulee. Tunnin säteellä Helsingistä hinnat ovat kovat ja alle 100 k€ hintaluokassa tarjonta on joko remonttipommia tai jollain muulla tapaa ei haluttavaa (mökki on enempi työmaaparakin oloinen, keittomahdollisuus puuttuu, vettä ei saa mistään, vaikka saunakin olisi...).
Jos jaksaa ajella 1½-2 tuntia, niin sitten valinnavaraa on jo paremmin ja pääsee reilusti alle 100 k€ hintoihinkin. Nimim. oma mökki hommattu vajaan 2 h ajomatkan päästä 30 k€ bujetilla (ostohinta peltikaton uusiminen).
4-5 h ajomatkan takaa löytyisi jo rantatonttiakin, mutta mitä tekee mökillä, jota ei pysty hyödyntämään kuin lomilla ja pääsiäisen yms. yhteydessä olevien pitkien viikonloppujen aikana.
Lainarahaa ei tällaiseen mökkiin kannata mielestäni upottaa, kun ei ole mitään takeita arvon pysymisestä. Samahan se on jo syrjäseutujen OK-talojenkin kanssa. Eli ostetaan vain sillä summalla, mikä on varaa menettää. - Välittäjälläfiktiota
Kaupunkimme siirtolapuutarhassa, jokainen mökki on siirrettävissä, ilman purkamista, toisinkuin joku tietämätön edellä kirjoitti. Yksikään siirtolapuutarhassa mökki ei ole mikään jalasmökki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635151SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133632Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213200SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352509Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT882245