Keskustelu mökkien hinnoista käy kuumana, mutta kiinnostaisi tietää kuinka ihmiset rahoittavat hankintojaan. Saako esim. Helsingin mökkeihin pankkilainaa vai onko mökkeilystä tullut vain varakkaiden etuoikeus?
Siirtolapuutarhamökin rahoitus PKS?
6
3427
Vastaukset
Siirtolapuutarhamökki ei ole kiinnityskelpoinen, eli ei kelpaa lainan vakuudeksi. Toisaalta, miksi ostaa siirtolapuutarhamökki 50.000 eurolla kun kuivanmaan oikean mökin saa samalla rahalla alle tunnin ajomatkan päässä Helsingistä (ja se kelpaa lainan vakuudeksi)?
- Siirtolamökki
Kuivanmaanmökkiä ei voi siirtää paikasta toiseen. Siirtolapuutarhamökin sen sijaan voi. Tämä on käytännöllistä ja siksi suosii sen puolesta.
Ei siirtolapuutarhamökki ole mikään jalasmökki, samaten se pitäisi siirrettäessä lauta laudalta purkaa kuin oikea mökkikin (oikea mökki = kiinteistö).
- Timppa55
Minua viehättää lyhyt mökkimatka ja yhteisöllisyys. Mutta kallis harrastus se on, jos käteistä pitää löytyä lähemmäs 100 tonttua. Tietääkseni osakeyhtiömallissa pankki myöntää rahoitusta. Rakennuskantakin on uudempaa.
- vaihtoehdot_vähissä
Kauas ovat siirtolapuutarhamökkien hinnat karanneet alkuperäisestä ideasta.
Tuli taannoin näitä itsekin silmäiltyä, vaikken niin sen yhteisöllisyyden perään ollutkaan. Lyhyt mökkimatka olisi kiva, mutta alle 100 tonnilla ei näyttänyt saavan kuin remonttipommeja (homeen haju aistittavissa tietokoneen näytöltäkin).
Kuivan maan mökit eivät ole kysyttyjä, joten näitä saa varsin halvalla ja valinnanvaraa on = ei ole pakko ostaa itselleen remonttiprojektia. Tämä yhteisöllisyyskin saattaa toteutua, jos mökki ei jöpötä yksinään korvessa tai jonkun maatalon pihapiirissä, vaan lähistöllä on muitakin mökkejä = löytyy helposti samanhenkisiä naapureita.
Tosin ajomatkaa tulee. Tunnin säteellä Helsingistä hinnat ovat kovat ja alle 100 k€ hintaluokassa tarjonta on joko remonttipommia tai jollain muulla tapaa ei haluttavaa (mökki on enempi työmaaparakin oloinen, keittomahdollisuus puuttuu, vettä ei saa mistään, vaikka saunakin olisi...).
Jos jaksaa ajella 1½-2 tuntia, niin sitten valinnavaraa on jo paremmin ja pääsee reilusti alle 100 k€ hintoihinkin. Nimim. oma mökki hommattu vajaan 2 h ajomatkan päästä 30 k€ bujetilla (ostohinta peltikaton uusiminen).
4-5 h ajomatkan takaa löytyisi jo rantatonttiakin, mutta mitä tekee mökillä, jota ei pysty hyödyntämään kuin lomilla ja pääsiäisen yms. yhteydessä olevien pitkien viikonloppujen aikana.
Lainarahaa ei tällaiseen mökkiin kannata mielestäni upottaa, kun ei ole mitään takeita arvon pysymisestä. Samahan se on jo syrjäseutujen OK-talojenkin kanssa. Eli ostetaan vain sillä summalla, mikä on varaa menettää. - Välittäjälläfiktiota
Kaupunkimme siirtolapuutarhassa, jokainen mökki on siirrettävissä, ilman purkamista, toisinkuin joku tietämätön edellä kirjoitti. Yksikään siirtolapuutarhassa mökki ei ole mikään jalasmökki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061