Alla olikin viesti ohjaustehostimen parametrien muuttamisesta, mutta kysyn kuitenkin että onko muilla P12 (5-ovinen malli, 2005) omistajilla ollut vastaavia oireita kuin itselläni? Autossa 2500km mittarissa.
Auto tuntuu kulkevan välillä levottomasti ja hakee milloin vasemmalle ja milloin oikealle. Hakeminen on todella pientä mutta jotenkin epäjohdonmukaista. Välillä tuntuu että ongelmaa katoaa, kunnes "ajaminen" taas alkaa. Alla on Goodyear UG500 renkaat. Paineita on kokeiltu suuntaan ja toiseen muuttaa, ei apua. Ongelma esiintyy vaikka tie olisi uraton ja suorassa. Jäisellä tiellä auto on tuntuu "vaaralliselta ajettavalta", se on kuin lennossa jään päällä. Ongelma korostuu kun ajaa esim keskivallin yli ohitettaessa, jolloin paino/pito luonnollisesti vaihtuu puolelta toiselle.
Autoliikkeen huoltomies kävi koeajamassa ja väitti että ei mitään vikaa.
Itse epäilen nelipyöräsuuntauksessa olevan jotain. Merkkiliikkeen em. huoltomies sanoi että maahantuoja ei tule vastaan ja siksi joutuisin maksamaan suuntauksen itse. Kysessä on siis joulukuussa 2004 ostettu auto. En todellakaan maksa ko. toimenpidettä.
Ensi viikolla vien auton automyyjälle ja lähden itse hänen mukaansa koeajolenkille.
Onko hyviä neuvoja miten varmistaa mistä vika johtuu? Saako vikaa esim korostumaan?
Nimim. vaihdoinko merkkiä turhaan? Vaihdanko takaisin?
Auto tuntuu kulkevan välillä levottomasti ja hakee milloin vasemmalle ja milloin oikealle. Hakeminen on todella pientä mutta jotenkin epäjohdonmukaista. Välillä tuntuu että ongelmaa katoaa, kunnes "ajaminen" taas alkaa. Alla on Goodyear UG500 renkaat. Paineita on kokeiltu suuntaan ja toiseen muuttaa, ei apua. Ongelma esiintyy vaikka tie olisi uraton ja suorassa. Jäisellä tiellä auto on tuntuu "vaaralliselta ajettavalta", se on kuin lennossa jään päällä. Ongelma korostuu kun ajaa esim keskivallin yli ohitettaessa, jolloin paino/pito luonnollisesti vaihtuu puolelta toiselle.
Autoliikkeen huoltomies kävi koeajamassa ja väitti että ei mitään vikaa.
Itse epäilen nelipyöräsuuntauksessa olevan jotain. Merkkiliikkeen em. huoltomies sanoi että maahantuoja ei tule vastaan ja siksi joutuisin maksamaan suuntauksen itse. Kysessä on siis joulukuussa 2004 ostettu auto. En todellakaan maksa ko. toimenpidettä.
Ensi viikolla vien auton automyyjälle ja lähden itse hänen mukaansa koeajolenkille.
Onko hyviä neuvoja miten varmistaa mistä vika johtuu? Saako vikaa esim korostumaan?
Nimim. vaihdoinko merkkiä turhaan? Vaihdanko takaisin?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Itsellä 1.6 visia Sport Deck. Alla Bridgestonen Noranza nastarenkaat 205/60 16. Auto on todella vakaa ajettava, oikein nautinto ajaa. Teknan rengaskoko on mielestäni sopimaton Suomen olosuhteisiin?
Vakaa on myöskin Good Yearilla (-05)... Jos ei mene suoraan niin vikaa lienee jossain, säädätä kulmat muualla ja vie lasku liikkeeseen. Toki otat siinä riskin että jos arvot ei ole toleranssien ulkopuolella niin maksat itse. Merkkiliikehän taas voi säätää kulmia reilummin ja väittää että ne oli alunperin toleranssien sisässä ;).
Minullakin oli aluksi todella epävakaan tuntoinen ajettava. Sitten kuulin, että joku oli säädättänyt pyöräkulmia ja se oli auttanut. Liikkeessä säätivät pyöräkulmat ja säätö meni takuuseen. Oli edessä ja takana vähän heittoa kulmissa. Säätäminen auttoi aika paljon, mutta nuo GoodYearit on sen verran huonot ajettavat, että ne tekevät myöskin epävakaamman ajettavan tuosta. En tiedä johtuu renkaiden huonous siitä, että ne ovat 225 levyiset eli talvirenkaaksi aivan liian leveät. Seuraavat talvirenkaat, kun laitan, niin laitan mahdollisimman kapeat renkaat (195/205).
Primera ei ole ajo-ominaisuuksiltaan huippu, varsinkin suuntavakavuudessa on toivomisen varaa.
Millä autolla ajoit ennen primeraa? Esim. mondeosta primeraan vaihtaneet haukkuvat primeran suuntavakavuutta, mutta esim. vanhasta primerasta uuteen siirtyneet pitävät sitä hyvänä koska ovat tottuneet jatkuvaan hakemiseen. Varsinkin kovalla sivutuulella uusi primeran on todella ikävä "ajaa".
Ei mitään perää!Autoni on -05 Traveller,alla Nokian neloset 205/60 16 kulkee kuin juna.Monella eri
automerkillä on tullut ajettua mutta en kyllä tätä -05 mallia voi moittia
Esson baarin miehet onkin asia erikseen.
Olen nyt ajanut kuukauden verran Nissan Primera Visia 1.6 Sedan -03 autollani. Auto kulkee kuin juna- ei vetele mihinkään suuntaan. Renkaina on 215 levyiset GoodYarit. Joskus tuntuu, että ratin takana on liikaakin ns. asiantuntevuutta ajettavuuden suhteen - saadaan vikoja, joita ei taida edes olla olemassakaan????
Autoni oli kaarteessa erittäin levoton (uraherkkä) huollossa tehtiin nelipyörä mittaukset, arvot toleransien keskelle. Primeran suuntavakavuus ei missään tilanteessa yllä esim.WV tasolle
Kyllä vaan yltää ainakin -05, ainakin Passattiin ja Mondeoon verrattuna. Suuntavakaus on nimittäin todella kohdillaan Primerassa. Uudessa mallissahan on alustaan tehtykin muutoksia.
Voisitko kertoa mihin VW:hen vertaat?
Olen huomannut, että P12 Primera on herkkä kolmelle asialle:
- rengaspaineet: varsinkin jos paineita edessä on liikaa, auto muuttuu huojakkaaksi ajettavaksi. Oikeat paineet rauhoittavat kulun.
- rengaskoko: Teknan 17 tuuman 55-profiilinen rengas sopii Primeraan huonosti. Uraherkkyyden ja äkkinäisyyden lisäksi myös tärinät ja melu lisääntyvät. Suosittelen sekä kesä- että talvirenkaiksi 60-profiilista 16-tuumaista rengasta.
- vanteet: Valuvanteilla moni on pilannut autonsa ajo-ominaisuudet. Ei riitä se, että pulttijako on oikein!!!! Koskee siis ei-alkuperäisvanteita.
Minä pelasin viime käväänä niiden ensiasennusrenkaiden kanssa. P12 ko. renkailla on todella tarkka rengaspaineista. Päädyin lopulta ostamaan oman digit. painemittarin (huoltamojen mittareiden näyttämät vaihtelivat samalla paineella aika paljon) ja käyttämään täsmälleen valmistajan painesuosituksia. Sillä tavoin auto (vm. 2003) kulkee hyvällä pinnalla rauhallisesti ja vakaasti. Urat kyllä tuntuu ohjauksessa.
(Rengas)alan miehenä pakko laittaa pikku tarkennus edelliseen viestiin:
Tekna 215/50R17
Visia 205/60R16
Sulla on ohjaustehostusta liikaa sekä se on "nopealla". Todennäköisesti myös pyörien suuntaus on pielessä. Autokeskus Olari ainakin itsellä hoiti asiat takuuseen, auto muuttui yo. toimepiteillä kelvottomasta ajettavasta suorastaan luokkansa parhaaksi autoksi ajaa, ainakin omasta mielestäni. Myös sivutuuliherkkyys ja uraherkkyys käytännössä poistuivat eo. toimenpiteillä. Menee nyt muutoin kuin "juna" mutta toki kovemmat tuulet hiukan koria heilauttavat, se ei tosin pahemmin haittaa, sillä nyt tunnokkaalla ohjauksella "vastakorjauksen" tekeminen onnistuu sopivasti jolloin auto ei tuulessakaan vaella enää tien laidasta. P12 on siis oikeissa säädöissä ollessaan suorastaan matka-auto, erinomainen ajaa.
jos noi munkit on kitkarenkaat, niin voi johtua lamellista tuo keirmurtelu! tai sitten kallistuksevakaajat tai niiden kumit on paskana
vaadi autoliikettä korjaamaan, pakko niiden on se tehdä! otat vaan heti asiallisesti yhteyttä tarpeeksi isoon johtajaan!
Turha sille korjaamon edustajaale on valittaa. Jos tehdas/maahantuoja ei maksa, niin se ei maksa nelipyöräsuuntausta. Valittakkaa suoraan sinne.
Yksi syy, minkä takia Nissan ei maksa nelipyöräsuuntausta on se, että ei voida olla varmoja, onko renkaat osuneet johonkin.
Nykyautojen pyöräntuennat on aika herkkiä sivusta tuleville voimille, esim. pysäköintitilanne, nopeus 2 km/h ja rengas osuu vinosti jalkakäytävän reunaan ja pyöräsuuntaus muuttuu.
"Turha sille korjaamon edustajaale on valittaa. Jos tehdas/maahantuoja ei maksa, niin se ei maksa nelipyöräsuuntausta. Valittakkaa suoraan sinne."
Se on myyjäliikkeen asia valittaa, se ei kuulu paskaakaan ostajalle se valitushomma. Valita sinne mistä ostit.
Millä paineilla Dunlopit on teillä toimineet parhaiten
-yksin ajelessa
-perhekuormalla (200 kg)
Miulla ei millään paineilla. Vaihdoin ne kun vielä sain vaihdossa hyvitystä ja kyllä kannatti kun ajaa n.30tkm vuodessa.