IL on jo viikon ajan kirjoitellut Orposta ja hänen perhe-elämästään isoin otsikoin.
Tuntuu,että IL on Uuden Suomen jatke mediassa.
Ministerinä yksi heikoimmista valtiovarainministereistä.
Puhuu syvällä kakolaisella rintaäänellä-näytöt puuttuvat.
Tuntuu,että IL on Uuden Suomen jatke mediassa.
Ministerinä yksi heikoimmista valtiovarainministereistä.
Puhuu syvällä kakolaisella rintaäänellä-näytöt puuttuvat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kovin paljon tosiaan IL kirjoittelee koomikosta. Jos Petelius sattuisi pääsemään läpi, niin Orposta ja Peteliuksesta eduskunta sasi uusioversion Eemeli & Pakarinen parista. Kyllä kansalla olisi hauskaa koko rahan edestä.
Aiemmin Alma Median lehdet toivat esiin Stubbia samalla tavalla. Kokoomuksen johdon vallanneet vasurisoluttautujat ovat suomalaisvastaisen valtamedian suosikkeja.
Orpon "ansiot" on onneksi pian kerrottu.
Mutta valitettavasti kirjoitetaan muunneltua totuutta muista,paitsi kokoomuksesta ja kokoomuslaisista.
Iltalehti voisi olla ennen vaaleja Orvot uutiset.
Iltalehti kertoi ehdokkaiden rikollisista taustoista 4.4,
Esiin nostettu mm. vasemmiston ehdokkaan 5v vanha rattijuopumustuomio.
Kesk. vähiten rikollisia ehdokkaita,silti laitettu suuri kuva ja mitätön teksti?
Kokoomuksesta löytyy ja on löytynyt eniten rikollisia ja koijareita kautta aikojen. Ennen ostivat nimismiehiltä itsensä vapaaksi. Nyt heitä suojelee "riippumaton" mediamm. Il. ja IS jne.
Kertokaapa nyt vaalien rikollisehdokkaat kakossa.!
Iltalehti-Orpon iltauutiset.
Olipa eilen IL:n vaikea kertoa kokoomuksen kannatuksen pudotuksesta.
Keskustasta ei puhuttu,vaikka kannatus noussut persujen jälkeen eniten.
Persuja hehkutettiin.
Missä lehdykäisen suoraselkäisyys-kerrotaan asiaat kuten ne on?
Onhan Orpolla ansionsa. Varmasti tehnyt lyömättömän ennätyksen siitä mitä yksittäinen ministeri voi saada aikaan valtion menojen lisäämiseksi.
Pelkästään jättämällä hoitamasta virkatehtäviään sisäministerinä v.2015 aiheutti Suomelle miljardien ja miljardien menoerän.
Yhdellä ainoalla puhelinsoitolla Tornion raja-asemalle olisi pystynyt estämään tämän
Mykkäsen pyhimyskehä myöskin pois Iltalehdessä. Surkeimpia sisäministereitä ja samalla kallein.
Iltasanomissa eräs asiantuntijaksi itseään tituleeraava, välillä Setä Arkadiaksi itsensä nimittänyt ja kai oikealta nimeltään Timo Haapala käyttää kaikki voimansa parjatakseen kolmea puoluejohtajaa. 1. Antti Rinne 2. Anna-Maja Henriksson 3. Jussi Halla-aho.
Orpon, Sipilän ja Terhon tekemiset, letkaukset, möhlinnät, naurettavat sekoilut ja saman levyn pyöritys, toisten päälle puhuminen, puheripuli tms. eivät saa Haapalaa solvaamaan kuin näitä kolmea edellä mainittua. Eritoten Rinteen Haapala on ottanut hampaisiinsa, ei kaik tarvii arvata, että Timo Haapala on kokoomuslainen. Toinen iltasanoman kolumnisti Hanna Vesala ryökyttää muita eniten Rinnettä. Ja lisäksi Iltalehden Kreeta Karvala kuvittelee olevansa totuuksien laukoja, jossa Rinne ei kelpaa mihinkään Suomen valtiossa.
Ei epäilystäkään, että Kreeta karvala ei olisi kokoomuslainen.
Nyt ihmetyttääkin, että iltapäivälehdet ovat molemmat valjastettu vaalien lopputulokseen vaikuttamiseen. Ja että vielä kansalaisten pääministerisuosikki olisi Pekka Haavisto, joka ei todennäköisesti asetu ehdolle vihreiden puheenjohtajakisaan tai saattaa asettua, jos vaihtoehtoja ei ole.
Useat uutiset on vääristeltyjä, vihreellisesti kirjoitettu ja tapahtuma on lähinnä toimittajan korvien välin tuotos, ei tosiasiassa tapahtunut. Voisi oikeasti väittää, että Haapala, Vesala ja karvala ovat pahemman luokan kiusaajia. Olivatkohan jo koulussa koulukiusaajia, olen siitä aivan varma, että olivat ja kiusaavat myös työpaikoillaan muita!
Ei viiti enää noita lehtiä lukea; kaikenmaailman hömppäjutut, jossa takapuoli tatuoituna ja paljaana on tärkeämpiä uutisia yhdessä sen kanssa, että rellestelee ja rietastelee, kuin että kertoisi politiikasta relevanttia tietoa.
Iltalehden kanssa samaa linjaa edustaa MTV.
Jaakko Loikkanen ja Jan Andersson antoivat Orpon puhua pehmeitä omaan tahtiinsa. Halla-Aho ei sanut kunnolla edes aloittaa puheenvuoroaan. Andersson Rkp ja Loikkanen kok. kunnostautuivat kyseenalaisella tavalla.
Saarikko oli mielestäni terävin keskustelija ja reippain.
Rinne tuskin jaksaa nykytahdilla edes maaliviivoille.